Výživa dětí

Zdravý jídelníček dítěte

Veronika Tůmová
02.01.2012

Zdravému složení stravy a správným stravovacím návykům by měly věnovat velkou pozornost zejména maminky malých dětí, protože tak zásadně ovlivňují jejich pozdější zvyky a vztah k životosprávě. Mohou tak předejít mnoha potížím, které se dostaví ze špatného nebo nevhodného stravování v pozdějším věku, mimo jiné samozřejmě obezitě.

Se zaváděním stravy pro dospělé někteří rodiče příliš pospíchají. Nároky na výživu dětí jsou z pochopitelných důvodů jiné a neměli bychom je podceňovat. Strava pro dospělé může obsahovat mnoho škodlivin, které zbytečně zatěžují dětský organismus, a zároveň nedostatek živin a vitamínů, kterých dítě ještě stále potřebuje víc než dospělý.

Rizika sladkostí

Dítě může velmi brzy projevit zálibu v mlsání a právě sladkosti jsou velmi obvyklý problém, objevující se příliš brzy a příliš často v každodenní dětské stravě. Děti často projevují touhu ochutnat vše, co vidí na talíři u dospělých, a tak od dětských sušenek brzy přejdou k nezdravým sladkostem pro dospělé.

Sladkosti jsou zdrojem tzv. jednoduchých sacharidů, které se při nedostatku pohybu ukládají v těle jako přebytečné tuky. Mají pramálo společného s vyživovacími hodnotami důležitými pro zdraví a vývoj dítěte, proto bychom měli jejich příjem u dětí důsledně omezovat. Sladkosti samozřejmě patří k dětství, ale můžeme je nahradit zdravějšími alternativami, jako je kvalitní mléčná čokoláda s velkým podílem kakaa, müsli nebo sušené ovoce.

Nebezpečí tuků

Velkou chybou je také stravování v tzv. fast foodech, kde je dítě navíc ohroženo nadměrným přísunem tuku, což vede ke stále častější vysoké hladině cholesterolu v dětském věku.

Nízkotučné potraviny jsou častý omyl mladých maminek, které mají za to, že když prospívají jim, musí být vhodné i pro dítě. Dítě však potřebuje tuky ke správnému růstu a vývoji, stejně jako zdroj energie. Není proto vhodné je ze stravy vyloučit, ale zaměřit se na jejich výběr.

Desatero zdravé výživy pro děti

1. Základem dětského jídelníčku by měla být pestrost a rozmanitost. Zvykejte dítě na nové chutě a pokrmy často obměňujte.

2. Dbejte na každodenní dostatek ovoce a zeleniny, celozrnné potraviny, mléčné výrobky, ryby a drůbež, luštěniny.

3. Podávejte dítěti stravu v menších porcích několikrát denně (5-6x denně). Množství jídla přizpůsobte věku dítěte.

4. Zvykejte dítě na správný pitný režim a učte je pít čistou vodu, popř. nepřislazované ovocné šťávy. Omezte pití šťáv ze sirupů a energetické “bublinaté“ nápoje typu Coca-cola.

5. Zvykejte děti na střídmost v konzumaci sladkostí, dodávejte je dítěti spíš v přírodní formě, v cereáliích nebo v ovoci.

6. Podávejte dostatek mléčných výrobků – jogurty, mléko, sýry, apod.

7. Pozor na přebytek soli v dětské stravě! Jídlo zbytečně nedosolujte, vyvarujte se častým snackům typu přesolených brambůrek apod.

8. Používejte k vaření kvalitní rostlinné tuky a věnujte pozornost tomu, co dítě konzumuje mimo domov.

9. Učte dítě nepřejídat se, naučte ho vybírat si později ty z potravin, které mu nejen chutnají, ale budou mu i prospěšné.

10. Snažte se být dítěti sami příkladem nejen ve stravování, ale i v celkové životosprávě.

Jedině tak si dítě osvojí správné návyky, protože mu budou připadat samozřejmé.

Autor: Veronika Tůmová

Solárium – ano, či ne?
Robotická operace

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Zelená vdova
Partnerské vztahy

Zelená vdova

19.11.2011

Zelená vdova je relativně nový pojem, který není ještě mezi lidmi známý. V dnešním článku si proto povíme, pro koho se toto označení používá, a poradíme, jak se vyhnout problémům v ...