Zdravá výživa

Přírodní sladidla

Magdalena Šalamounová
19.12.2011

Přílišná konzumace cukru je zdraví škodlivá, to už dnes ví každý. Ale co když si prostě rádi osladíme čaj, kávu a cukr k našemu životu prostě patří? Pak jsou tu přírodní sladidla, která můžeme používat místo bílého cukru. Jsou velmi chutná a dodávají pokrmům a nápojům další rozměr chuti.

Někomu samozřejmě čaj nebo koláč s přírodním sladidlem nemusí chutnat, nebo mu bude trvat déle, než si na jinou formu slazení zvykne, ale určitě taková změna nikomu neuškodí, spíše prospěje.

Čím se sladilo dříve

Cukr se u nás objevil až v 15. století, ale byl velmi drahý a nemohl si ho dopřát kdokoli. Do té doby se sladilo převážně různým ovocem, medem, povidly, roztlučeným sušeným ovocem. Také se používala zavařenina z mrkve a medu, nebo míza z břízy nebo javoru. Až v 17. století se začal běžně používat třtinový cukr.

Přírodní sladidla

Sirupy

 • Sirup z Agáve se vyrábí zahuštěním přírodních šťáv z divokých rostlin kaktusu, které rostou ve středním Mexiku.
 • Rýžový sirup je získáván hydrolýzou rýžového škrobu a nezatěžuje organismus.
 • Javorový sirup je získáván z javorové mízy a poté je zahušťován. Čím je světlejší, tím by měla být jeho kvalita vyšší.
 • Pšeničný sirup je vyroben hydrolýzou pšeničného škrobu a oproti běžnému cukru nepřekyseluje žaludek.
 • Jablečný sirup obsahuje poze jablka bez přidaného cukru nebo dalších aromatických látek a barviv.
 • Jakonový sirup se vyrábí odpařováním šťávy vylisované z jakonových hlíz. Obsahuje mnoho prospěšných látek.

Další přírodní sladidla

 • Stevie sladká je bylinka, jejíž listy používali hlavně američtí indiáni k slazení nápojů a pokrmů. Hojně jí používají například Japonci. Kromě slazení také ničí bakterie v ústní dutině.
 • Med je hustá kapalina vytvářená včelami, které sbírají a zahušťují sladké šťávy z květů. Je to směs cukrů, vody a dalších látek.
 • Sušená třtinová štáva (rapadura) se suší na plátech a po osušení se namele. V sušené třtinové šťávě zůstávají všechny minerální látky, vitaminy a stopové prvky.
 • Melasa je extrakt z cukrové třtiny, který se získává při výrobě třtinového cukru. V Melase je obsaženo velké množství stopových prvků a vtaminů, ale také vápník, hořčík, železo, draslík a další. Při pravidelné konzumaci pročišťuje organismus.
 • Sladový cukr se získává z ječného sladu, obsahuje velké množství vitaminu B a je velmi tmavý a silně aromatický.
 • Ovocný cukr neboli fruktóza je obsažen například v ovoci nebo medu a je součástí třtinového cukru. Oproti klasickému cukru má až o 30% vyšší sladivost.
 • Hroznový cukr neboli glukóza je připravován krystalizací z rostlinných šťáv, zvláště z vinné révy, škrobu – u nás bramborového.
 • Palmový cukr se vyrábí zahuštěním sladké mízy z palmy. Má lehce karamelovou chuť a obsahuje důležité minerální látky.

 

Jestli se rozhodnete požívat přírodní sladidla místo běžného bílého cukru, nebo ne, je na vás. Jisté je, že tato přírodní sladidla budou k vašemu tělu daleko šetrnější a možná vám nakonec zachutnají o něco víc než klasický cukr.

Autor: Magdalena Šalamounová

Akné
Krásný vánoční dárek

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Vztah rodičů k dětem a obráceně
Péče o dítě

Vztah rodičů k dětem a obráceně

14.12.2011

Je to jako koloběh – nějakým způsobem se chováme ke svým rodičům, koukají na to naše děti a vytvářejí si tak jakýsi vzor nebo snad normu, podle které se posléze podobně chovají k n ...

Robotická operace
Nemoci a léčba

Robotická operace

07.12.2011

Robotika v oblasti medicíny je pro laickou veřejnost stále záležitostí s mnoha otazníky, přestože všichni žasneme nad úspěšností operací a nevídanými možnostmi s ní spojené. Jde sk ...