zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Dítě po prodělání neštovic – návrat do kolektivu, imunita a sport

Veronika Tůmová
17.05.2025

Plané neštovice jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění projevující se zejména nepříjemně svědivými puchýřky, které se mohou vyskytnout prakticky kdekoliv po těle. Na rozdíl od vymýcených pravých neštovic se obvykle jedná o nemoc s mírnými příznaky, po jejímž prodělání vzniká člověku doživotní imunita. Nejčastěji postihují plané neštovice děti předškolního a školního věku.

Obvykle přichází vlna neštovic do dětských kolektivů na přelomu zimy a jara. V našich končinách poměrně často panuje názor, že neštovice je lepší prodělat. Že je to sice onemocnění pro děti a jejich rodiče nepříjemné, ale není vážné. V drtivé většině případů tomu tak opravdu je.

Léčba planých neštovic a hygiena během onemocnění

Plané neštovice se léčí tlumením jednotlivých příznaků. Na rychlejší vysychání a tím i hojení puchýřků se nejčastěji využívají tekutý pudr nebo různé chladivé gely. Svědění lze zmírnit také užíváním antihistaminik. Podle dalších konkrétních příznaků sužujících vaše dítě můžete sáhnout po lécích na horečku, rýmu nebo kašel. Léčbu planých neštovic usnadňují také vhodná režimová opatření. Nemocný by se neměl vystavovat slunci, aby nedošlo ke zbytečnému pocení a zapařování puchýřků. Dbejte také na důslednou hygienu, v době nemoci dejte přednost jen rychlému sprchování před koupáním a pokožku poté důkladně vysušte. Nepodceňujte ani častější mytí rukou, aby se do puchýřků nemohla tak snadno dostat infekce. Oblečení vybírejte volné, prodyšné, nejlépe bavlněné, aby zbytečně nedráždilo pokožku.

Kdy může dítě znovu ven a do kolektivu po neštovicích?

Nemocný může své okolí nakazit už 1–3 dny před propuknutím vyrážky a v průběhu onemocnění až do vymizení posledního puchýřku. Inkubační doba od nákazy po první příznaky pak může být 10–21 dní. Po celou dobu onemocnění se nedoporučuje, aby dítě chodilo ven, už vůbec ne na návštěvy k příbuzným nebo dokonce do školy a školky. Důvodem je nejen velmi vysoká nakažlivost, ale také snížená imunita dítěte a větší náchylnosti k dalším infekcím. Nemocné dítě je infekční již dva dny před nástupem vyrážky, v době, kdy ještě nevíme, že bude nemocné a přetrvává ještě sedm dní po nástupu vyrážky, do doby, kdy jsou všechny puchýřky zhojeny stroupky.

Slunce, sport a pohybové aktivity po neštovicích

Do dětského kolektivu nebo mezi větší množství lidí by dítě nemělo jít ještě týden po zaschnutí stroupků. Sice už není infekční, ale je ještě oslabené a je potřeba dát mu čas na regeneraci. Vyhnout se také náročnější fyzické aktivitě a tím tedy i sportům je pro dítě žádoucí. Dále by se nemělo vystavovat přímému slunci, důvodem je riziko vzniku pigmentových skvrn. 

Jak pečovat o jizvy po neštovicích

Jizvičky vzniklé po planých neštovicích mohou znamenat problém, zvláště nacházejí-li se na viditelných místech jako je obličej. Je důležité pečovat už o vzniklé puchýře, aby se předešlo sekundární infekci. Protože není samozřejmě možné vyhnout se slunci vždy a úplně, je velmi důležité používat kvalitní opalovací krémy s vyšším UV faktorem. Tělo by mělo být zakryto vhodným oblečením, obličej pak bude vhodné stínit pokrývkou hlavy. Jakmile se neštovice vyloupnou a dochází k jejich zhojení, přichází na řadu důkladné promazávání. Vhodné jsou krémy s obsahem mědi a zinku, které mají hojivý efekt a obnovují kožní bariéru.

Zdroj: nzip.cz pilulka.czeuc.cz

Autor: Veronika Tůmová

Budíte se v noci hlady? Pak možná trpíte syndromem nočního přejídání

Další články