Opalování

Zdravý pobyt na slunci

Zdravě.cz
06.06.2011

Slunce je pro náš život nezbytné. Zajišťuje nám teplo, světlo, tvorbu vitamínu D pro zdravý růst kostí a výživu pokožky. Sluneční záření nám však může také výrazně poškodit zdraví.

Sluneční záření se dělí na infračervené záření, které nevidíme, ale cítíme ho jako zdroj tepla, a UV záření, které se dále dělí podle vlnové délky:

 • UVC - záření nejkratší vlnové délky, toto záření je pohlceno atmosférou, proto se nedostává na zemský povrch.
 • UVB - záření střední vlnové délky, způsobuje spálení kůže a následně její zhnědnutí. UVB záření je nebezpečné svými kancerogenními účinky, může vyvolat nádorové onemocnění kůže.
 • UVA - záření dlouhé vlnové délky, které způsobuje přímé zhnědnutí kůže. Nyní se dle výzkumů zjistilo, že i toto záření má kancerogenní účinky, je proto rovněž nebezpečné.

Může být opalování bezpečné?

Každý třetí případ rakoviny je rakovina kůže. Tomuto typu rakoviny, na rozdíl od ostatních, se však dá předcházet. Pokud budeme dodržovat určité zásady pobytu na slunci, nemusíme se slunečních paprsků obávat.

Jednou z hlavních prevencí proti škodlivým slunečním paprskům je použití správných přípravků s odpovídajícím faktorem.

Garnier je jediná značka opalovací kosmetiky, která podporuje Asociaci evropských lig proti rakovině (ECL) v boji proti rakovině kůže. Garnier spolupracuje s asociací od roku 2007 na společném boji proti rakovině za pomoci prevence a vzdělávání, proto vytvořili pro veřejnost základní pravidla pro bezpečný pohyb na slunci:

 • Chraňte se: nadměrné vystavování se slunci je nebezpečné. Nepobývejte na slunci dlouho, ani pokud používáte ochranné prostředky.
 • Vyhýbejte se nadměrnému slunění v době, kdy je slunce nejvýše.
 • Zůstávejte zahalení. Kromě ochranných krémů vždy noste i ochranné oblečení, pokrývku hlavy, tričko a sluneční brýle.
 • Zabraňte pobytu miminek a dětí na přímém slunci. Čím více jsou vystavené UV záření, tím vyšší je riziko vzniku rakoviny v pozdějším životě.
 • Nešetřete na opalovacích krémech a používejte je často, těsně před začátkem slunění, po koupání, sprchování nebo osušení ručníkem. Věnujte pozornost citlivým oblastem: uším, nosu, rtům, zátylku atd.

Garnier navíc vyvinul spoustu účinných připravků, které ochrání vaši pokožku a zabrání jejímu spálení.

Opalovací ochranný olej - zářivá a jemná pleť

Garnier se vrátil zpátky ke kultovním produktům a přidal jim silnější schopnost ochrany: opalovací oleje o síle SPF 15 a SPF 10. Navíc pro rok 2011 připravil Garnier novinku - opalovací olej s ochranným faktorem 30 pro viditelně rychlejší opálení.

Inovativní složení opalovacích olejů Garnier Ambre Solaire je patentované. Exkluzivní fotostabilní systém filtrů Mexoryl™ XL chrání před poškozením způsobovaným sluncem a preventivně působí proti předčasnému stárnutí pleti. Oleje jsou obohacené o vitamin E, který působí antioxidačně. Jsou také voděodolné.

Příznivci opalování tradiční opalovací oleje milují – ty jsou teď obohacené o bambucké máslo, které dodává pleti nesrovnatelnou zářivost a hebkost.

oleje.jpg

Opalovací mléka – nejoblíbenější přípravky

Představují vysoce účinnou ochranu proti UVA/UVB záření. Obsahují patentovaný fotostabilní filtr Mexoryl ® SX. Jsou navíc obohacená o Cactus Nutriflavone a čistý vitamin E pro hydrataci pokožky po celou dobu jejího vystavení slunečnímu záření.

Mléka mají nemastné voděodolné složení, rychle se vstřebávají.

 • SPF: 10, 15, 20, 30
mleko10.jpg mleko20.jpg mleko30.jpg

UV Sensitive - nejvyšší ochrana i pro citlivou pokožku

Opalovací mléko UV Sensitive je určeno pro citlivou pleť, která vyžaduje maximální ochranu před UVA/UVB. Obsahuje systém fotostabilních filtrů Mexoryl ® SX a Mexoryl ® XL. Je obohacené o hydroaktivní komplex s vitaminem E, který intenzivně hydratuje pokožku po celou dobu jejího vystavení slunečnímu záření.

Opalovací mléko UV Sensitive je hypoalergenní a neparfemované.

 • SPF: 50+

uvsensitive.jpg

Mléka Light & Silky

Light & Silky 100% nelepí a nemastí, přitom si ale zachovává 100 % svých ochranných vlastností. Mléko s lehoučkou texturou obsahuje patentované fotostabilní filtry Mexoryl ® SX a Mexoryl ® XL. Velmi účinně tak pleť chrání před UVA/UVB zářením. Navíc je obohaceno o komplex Hydrasilk. Ten zajišťuje hydrataci pokožky po dobu 24 hodin.

Mléko se okamžitě vstřebává a je voděodolné.

 • SPF: 15, 20, 30
ls15.jpg ls20.jpg ls30.jpg

Mléka po opalování

Další novinkou pro rok 2011 je zklidňující hydratační mléko po opalování s inovovaným složením s aloe vera. Mléko po opalování vyživuje a zklidňuje pokožku po opalování, hydratuje ji po dobu 24 hodin. V nabídce je také sprej po opalování.

po-opalovani.jpg

Vystavování slunci by se měli vyvarovat nemocní, kteří užívají antibiotika. Dále by si měli dát pozor lidé s onemocněním kůže, těhotné ženy, ale také nemocní trpící oběhovými obtížemi.

Slunění tedy nemusí být škodlivé, ale záleží na tom, kdy a jak dlouho se slunci vystavujeme, zda používáme krémy či oleje s ochranným faktorem a netrpíme-li nějakým onemocněním. Pokud se chystáte za sluníčkem, nezapomeňte si kromě přípravku na opalování - oleje, krému či mléka - vzít také pokrývku hlavy, brýle a dostatek tekutin.

Autor: Zdravě.cz

Ochrana dětí před sluncem
Křeče

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Fibromyalgie
Onemocnění kloubů a končetin

Fibromyalgie

Fibromyalgie je stav charakterizovaný bolestmi svalů, šlach a kloubů celého těla, zejména však podél páteře. Tělo je také citlivé na dotek, zejména v tzv. spouštěcích bodech (trigg ...

Porod doma – ano, nebo ne?
Porod

Porod doma – ano, nebo ne?

18.06.2011

Stávají se porody doma trendem poslední doby? Kdo propaguje tento způsob přivádění dětí na svět a kdo je naopak proti? Porod doma má jistě své výhody, ale rozhodně i řadu nevýhod, ...