Bylinky

Šípková růže - bylinky pro zdraví

Zuzana Šimíková
15.06.2011

Dnes se budeme věnovat keři z čeledi růžovitých – šípkové růži. Tato rostlina u nás roste velmi často planě. Keř bývá vysoký až tři metry, s bílými nebo růžovými květy a zahnutými trny. Plodem jsou nažky. Červené lesklé souplodí těchto nažek nazýváme šípek.

Šípky se sbírají nejlépe v době plné zralosti, v září až říjnu. Nesmí být nedozrálé, přezrálé, či přešlé mrazem. Při sušení se musejí zčernalé šípky vyhazovat. Šípky jsou významným zdrojem vitamínu C, přičemž obsahují množství látek, které účinky vitamínu ještě znásobují a zvyšují jeho vstřebávání do organismu (např. bioflavonoidy). Dále šípek obsahuje vitamíny skupiny B, provitamín A, třísloviny, cukry a slizy.

Využití šípků

Čerstvé šípky jsou známé pro kuchyňské využití – na výrobu marmelád, šťáv a vína. Pro léčivé účely se používají především ve formě nálevu, který je ovšem nutné přecedit, nejlépe přes plátno.

Vnitřní užití

  • zvyšuje odolnost proti infekcím
  • posiluje organismus při nemoci, pomáhá proti dlouhodobé únavě, při rekonvalescenci
  • působí mírně močopudně – pomáhá při onemocnění močových cest, či ledvin
  • působí jako mírné projímadlo – reguluje činnost střev
  • pomáhá proti paradentóze a zánětech dásní

Šípkový čaj mohou užívat i těhotné a kojící ženy, nemá žádné vedlejší účinky. Chloupky šípku však mohou způsobovat alergické reakce.

Autor: Zuzana Šimíková

Šalvěj lékařská - bylinky pro zdraví
Oligofrenie

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Porod doma – ano, nebo ne?
Porod

Porod doma – ano, nebo ne?

18.06.2011

Stávají se porody doma trendem poslední doby? Kdo propaguje tento způsob přivádění dětí na svět a kdo je naopak proti? Porod doma má jistě své výhody, ale rozhodně i řadu nevýhod, ...