Křeče

Křeče

Anna Makarová
09.06.2011

Křeč je bolestivý, nadměrně silný a dlouhotrvající stah svalu. Postihne-li křeč svaly, které nedokážeme ovládat vůlí, jako jsou svaly vnitřních orgánů, jedná se o tzv. koliku. Křeče nejčastěji postihují svaly, které vůli ovládat dokážeme. Jedná se o svalstvo příčně pruhované. Takovéto křeče jsou nejčastěji vyvolány cvičením, horkem nebo některými léky. Velmi časté jsou i noční křeče nohou.

Křeče, které vznikají při cvičení, jsou způsobeny nadměrnou zátěží a vyčerpáním. Tělo nestačí zásobovat svaly kyslíkem a glukózou a odstraňovat odpadní látky. První pomocí při této křeči je zklidnění, protažení, případně masáž postiženého svalu.

Křeče také často vznikají v horku, jejich příčinou je nadměrná ztráta minerálů v důsledku zvýšeného pocení. Objevují se u lidí, kteří nejsou zvyklí na suché a horké klima. Křeče postihují nejprve ruce a chodidla. Pravidelný přísun tekutin a minerálů může být prevencí těchto křečí a zároveň i první pomocí, když už křeč vypukne.

Noní křeče

Noční křeče nohou se u lidí vyskytují poměrně  často. S přibývajícím věkem se objevují častěji. Postiženy bývají nejčastěji lýtkové svaly. V místě postiženém křečí je možné nahmatat tvrdý stažený sval.

Příčina těchto nočních křečí bývá často nejasná. Předpokládá se, že se může jednat o špatné prokrvení končetin u starších lidí. Nebo mohou křeče vzniknout následkem dlouhodobého spočinutí v neměnné poloze, kdy se stlačená končetina rovněž špatně prokrvuje. Noční křeče se často objevují v horkém počasí, takže jedním ze spolupůsobících faktorů může být i ztráta minerálů při nočním pocení. Občasné křeče mohou být i nežádoucím účinkem některých léků. Postihne-li člověka křeč, je nejlepší pomocí sval protáhnout.

Předcházet nočním křečím je obtížné. Pokud člověka noční křeče ruší ze spánku, může mu lékař předepsat léky na uvolnění svalů. Tyto  však u starších lidí mohou mít nepříznivé vedlejší účinky. Mnoha lidem pomáhá cvičení na  protahování lýtkových svalů.

Nejúčinnějším cvikem je stoj kousek od stěny, kdy chodidla jsou celou plochou na podložce a rukama se reguluje úhel náklonu. V lýtkách je cítit mírný, nebolestivý tah.

Křeče v dolní končetinách se dále mohou vyskytovat kvůli nedostatku hořčíku. Tyto křeče jsou pocitově nepříjemné, ale ne moc silné. Užíváním hořčíku v tabletách mohou brzy vymizet.

Křeče při plavání

Samostatnou kapitolou je křeč, která může vzniknout při pohybu ve vodě. Samotná křeč není nijak nebezpečná, je tu ovšem velké riziko propadnutí panice. Strach z neschopnosti doplavat ke břehu kvůli silné bolesti může natolik ovlivnit lidskou psychiku, že se nebezpečí utonutí může stát reálné.

Proto je v takovém případě nejdůležitější zachovat naprostý klid a pomalu jednoduchými tempy doplavat ke břehu.

Pokud je někdo na křeče náchylný, je dobré před vstupem do vody udělat několik preventivních opatření:

  • před vstupem do vody se rozcvičte, abyste prohřáli svaly
  • nepřepínejte při plavání své síly (neplavat příliš rychle ani příliš daleko)
  • nechoďte do studené vody
  • neplavte unavení nebo po nemoci
  • při pobytu u vody dodržujte pitný režim a vyrovnávejte ztráty soli

Křeče při různých onemocněních

Pro lidi s mozkovým onemocněním, s epilepsií  nebo pro těhotné ženy  jsou křeče velmi nebezpečné a mohou mít fatální následky. V takovém případě je nutné vždy přivolat lékaře, který podá postiženému léky a zajistí příslušná lékařská vyšetření.

U lidí trpících cukrovkou, kteří užívají inzulín, je nebezpečná hypoglykémie. Ta může nastat, píchne-li si nemocný větší dávku inzulínu a tělu tak nadměrně sníží hladinu cukru. Nemocný padá do bezvědomí s celkovými křečemi. Postižený musí dostat roztok glukózy přímo do žíly. Někdy pomůže i včasné podání oslazeného nápoje.

U dětí se můžeme setkat s křečemi v souvislosti s vysokými horačkami. Jedná se o febrilní křeče. Febrilní křeče mohou být nebezpečné, proto se vždy snažíme tlumit horečku. Jakmile u dítěte febrilní křeče nastanou, vyhledáme co nejdříve lékaře.

Autor: Anna Makarová

Zdravý pobyt na slunci
Jak správně pečovat o dlouhé vlasy

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Fibromyalgie
Onemocnění kloubů a končetin

Fibromyalgie

Fibromyalgie je stav charakterizovaný bolestmi svalů, šlach a kloubů celého těla, zejména však podél páteře. Tělo je také citlivé na dotek, zejména v tzv. spouštěcích bodech (trigg ...

Porod doma – ano, nebo ne?
Porod

Porod doma – ano, nebo ne?

18.06.2011

Stávají se porody doma trendem poslední doby? Kdo propaguje tento způsob přivádění dětí na svět a kdo je naopak proti? Porod doma má jistě své výhody, ale rozhodně i řadu nevýhod, ...