Jak se slaví Velikonoce různě ve světě?
A máme tu opět Velikonoce, svátky, které už zcela nezpochybnitelně hlásají konec zimy a vítají pučící, zelené a prozpěvující jaro. Naše české velikonoční zvyky a tradice si asi nemusíme znovu připomínat, možná by ale stálo za to podívat se, jak slaví Velikonoce naši blízcí sousedé i národy vzdálenější.
Pro většinu křesťanů, ať už jde o katolíky, nebo protestanty jsou Velikonoce především o zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Na světě je ale celá řada zemí a kultur, které mají vlastní, nám méně známé a ojedinělé způsoby oslavování těchto svátků.
Velikonoce na Slovensku a v Polsku
Na Slovensku a v Polsku je více věřících než u nás, a tak je tu patrná i daleko větší síla duchovních tradic spojených s Velikonocemi. Velikonoce jsou tu mimořádně posvátným a důležitým svátkem. Na Zelený čtvrtek končí 40tidenní půst a Velký pátek se slaví v rodinném kruhu. Na Velikonoční neděli jde celá rodina do kostela na mši, kde si nechá vysvětit slavnostní oběd. Pondělí pak patří stejně jako u nás koledníkům, zažité je ale i polévání žen a dívek vědry vody. Důležitou tradicí je samozřejmě malování kraslic, v některých krajích se stále udržují staré zvyky a techniky zdobení. K symbolům slovenských Velikonoc patří dobré jídlo a pití, vrbové kočičky a sladké pečivo v podobě nám známých beránků. V Polsku patří k tradičním velikonočním pokrmům bílá klobása, vejce, křen, chléb se solí a černým kořením.
Velikonoce v Německu a v Rakousku
V Německu ani v Rakousku už není tolik věřících, přesto jsou i tady Velikonoce jedněmi z nejdůležitějších svátků roku. Velikonoce jsou tu neodmyslitelně spojené s tematickými trhy, všem zvykům a tradicím pak kraluje velikonoční zajíček, a především pestré kraslice. Děti na Velikonoce obdarovává právě velikonoční zajíc, od kterého dostávají drobné dárky. Děti také vyrábí malá slaměná hnízda, která rodiče schovají a do těchto hnízd pak „snese“ vajíčka zajíček, liška, čáp nebo kohout, to už záleží na kraji a místním zvyku. Obdobu hledání vajíček tu mají i dospělí, místo sladkostí však hledají lahve s pivem, které mají speciální velikonoční etiketu. Kromě trhů se pořádají i poutě a různé lidové slavnosti, často i velké sportovní akce.
Velikonoce v Anglii
V Anglii mají například svůj vlastní velikonoční lidový tanec. Na Zelený čtvrtek si lidé nechávají žehnat posvěceným olejem, časté je i symbolické omývání nohou, které má svůj původ už ve středověku. Tradiční součástí anglických velikonočních svátků je hon na vajíčka, tzv. „Easter egg hunt“. Pořádají je školy, školky a různé jiné organizace, stejně jako rodiny s dětmi. Obchody jsou v tento čas přeplněné čokoládovými vajíčky v nejrůznějších velikostech a příchutích, což se ujalo i u nás.
Velikonoce v Itálii
Velikonoce jsou v Itálii pochopitelně silně vnímány jako svátky ryze katolické, nechybí tu ale ani zajímavé a netradiční zvyky. Velikonoční dny jsou spjaté s náboženskými procesími, která mají zabezpečit lepší úrodu a oslavovat Kristovo zmrtvýchvstání. Na Sicílii vyniká poněkud děsivá tradice, kdy místní lidé nosí ďábelské masky a k nim rudé hábity. Ti se snaží během dne pochytat „nové duše“. Lapená duše musí ďáblovi do západu slunce zaplatit drink. Pak se objevuje Panna Maria s Ježíšem a anděly, aby nenechavé ďábly odehnala. V Římě v období Velikonoc připomíná papež Křížovou cestu, která vede na Koloseum, kde je až do veliké dálky vidět hořící kříž. Nejdůležitější mše se konají v sobotu večer a na Velikonoční neděli. Tehdy se na svatopetrském náměstí před bazilikou sv. Petra shromáždí tisíce věřících, kteří čekají na papežovo proslulé požehnání „Urbi et Orbi“, tedy Městu a světu.
Velikonoce v Portugalsku
Velikonoce (Páscoa) jsou v Portugalsku nejvýznamnějším církevním svátkem. Slaví se po celý týden a v každém regionu se setkáte s trochu odlišnými tradicemi. Tisíce bosých poutníků se sejde ve městě Braga, kde sídlí arcibiskup a odkud se vydává slavné procesí. Obrovská procesí se však konají po celé zemi, o Velikonocích vždy se sochou Ježíše v čele. Portugalci své svátky milují a rádi vyhledávají příležitosti k zábavě a veselí.
Zdroj: blog eppi.cz, milujivelikonoce.cz, velka-britanie.co.uk, mundo.cz
Autor: Veronika Tůmová