zdroj: Shutterstock.com
Ostatní témata

Jak se slaví Velikonoce různě ve světě?

Veronika Tůmová
05.04.2023

A máme tu opět Velikonoce, svátky, které už zcela nezpochybnitelně hlásají konec zimy a vítají pučící, zelené a prozpěvující jaro. Naše české velikonoční zvyky a tradice si asi nemusíme znovu připomínat, možná by ale stálo za to podívat se, jak slaví Velikonoce naši blízcí sousedé i národy vzdálenější.

Pro většinu křesťanů, ať už jde o katolíky, nebo protestanty jsou Velikonoce především o zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Na světě je ale celá řada zemí a kultur, které mají vlastní, nám méně známé a ojedinělé způsoby oslavování těchto svátků.

Velikonoce na Slovensku a v Polsku

Na Slovensku a v Polsku je více věřících než u nás, a tak je tu patrná i daleko větší síla duchovních tradic spojených s Velikonocemi. Velikonoce jsou tu mimořádně posvátným a důležitým svátkem. Na Zelený čtvrtek končí 40tidenní půst a Velký pátek se slaví v rodinném kruhu. Na Velikonoční neděli jde celá rodina do kostela na mši, kde si nechá vysvětit slavnostní oběd. Pondělí pak patří stejně jako u nás koledníkům, zažité je ale i polévání žen a dívek vědry vody. Důležitou tradicí je samozřejmě malování kraslic, v některých krajích se stále udržují staré zvyky a techniky zdobení. K symbolům slovenských Velikonoc patří dobré jídlo a pití, vrbové kočičky a sladké pečivo v podobě nám známých beránků. V Polsku patří k tradičním velikonočním pokrmům bílá klobása, vejce, křen, chléb se solí a černým kořením. 

Velikonoce v Německu a v Rakousku

V Německu ani v Rakousku už není tolik věřících, přesto jsou i tady Velikonoce jedněmi z nejdůležitějších svátků roku. Velikonoce jsou tu neodmyslitelně spojené s tematickými trhy, všem zvykům a tradicím pak kraluje velikonoční zajíček, a především pestré kraslice. Děti na Velikonoce obdarovává právě velikonoční zajíc, od kterého dostávají drobné dárky. Děti také vyrábí malá slaměná hnízda, která rodiče schovají a do těchto hnízd pak „snese“ vajíčka zajíček, liška, čáp nebo kohout, to už záleží na kraji a místním zvyku. Obdobu hledání vajíček tu mají i dospělí, místo sladkostí však hledají lahve s pivem, které mají speciální velikonoční etiketu. Kromě trhů se pořádají i poutě a různé lidové slavnosti, často i velké sportovní akce.

Velikonoce v Anglii

V Anglii mají například svůj vlastní velikonoční lidový tanec. Na Zelený čtvrtek si lidé nechávají žehnat posvěceným olejem, časté je i symbolické omývání nohou, které má svůj původ už ve středověku. Tradiční součástí anglických velikonočních svátků je hon na vajíčka, tzv. „Easter egg hunt“. Pořádají je školy, školky a různé jiné organizace, stejně jako rodiny s dětmi. Obchody jsou v tento čas přeplněné čokoládovými vajíčky v nejrůznějších velikostech a příchutích, což se ujalo i u nás.

Velikonoce v Itálii

Velikonoce jsou v Itálii pochopitelně silně vnímány jako svátky ryze katolické, nechybí tu ale ani zajímavé a netradiční zvyky. Velikonoční dny jsou spjaté s náboženskými procesími, která mají zabezpečit lepší úrodu a oslavovat Kristovo zmrtvýchvstání. Na Sicílii vyniká poněkud děsivá tradice, kdy místní lidé nosí ďábelské masky a k nim rudé hábity. Ti se snaží během dne pochytat „nové duše“. Lapená duše musí ďáblovi do západu slunce zaplatit drink. Pak se objevuje Panna Maria s Ježíšem a anděly, aby nenechavé ďábly odehnala. V Římě v období Velikonoc připomíná papež Křížovou cestu, která vede na Koloseum, kde je až do veliké dálky vidět hořící kříž. Nejdůležitější mše se konají v sobotu večer a na Velikonoční neděli. Tehdy se na svatopetrském náměstí před bazilikou sv. Petra shromáždí tisíce věřících, kteří čekají na papežovo proslulé požehnání „Urbi et Orbi“, tedy Městu a světu.

Velikonoce v Portugalsku

Velikonoce (Páscoa) jsou v Portugalsku nejvýznamnějším církevním svátkem. Slaví se po celý týden a v každém regionu se setkáte s trochu odlišnými tradicemi. Tisíce bosých poutníků se sejde ve městě Braga, kde sídlí arcibiskup a odkud se vydává slavné procesí. Obrovská procesí se však konají po celé zemi, o Velikonocích vždy se sochou Ježíše v čele. Portugalci své svátky milují a rádi vyhledávají příležitosti k zábavě a veselí.

Zdroj: blog eppi.cz, milujivelikonoce.czvelka-britanie.co.ukmundo.cz

Autor: Veronika Tůmová

Alergické reakce – jak řešit sennou rýmu, zánět spojivek či dušnost
Znáte česnáček nebo bršlici kozí nohu? Využijte netradiční bylinky do jarních pokrmů

Další články

Jarní bylinky, které po zimě prospějí vaší pleti
Péče o tělo

Jarní bylinky, které po zimě prospějí vaší pleti

20.03.2023

Během zimních měsíců se musela vaše pleť potýkat s mnohými nástrahami, které jí vůbec neprospívaly. Ať už se jednalo o více kalorická jídla nebo teplotní výkyvy. Ty se mohly nepříz ...