zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Alergické reakce – jak řešit sennou rýmu, zánět spojivek či dušnost

Klára Vojkůvková
03.04.2023

Výskyt alergií celosvětově stoupá a příznaky se stupňují. Účinná léčba by proto měla být komplexní, přesto u každého probíhá trochu jinak a postupy se mohou lišit. Základem pro všechny je odhalení provokujícího alergenu a jeho odstranění z pacientova prostředí, edukace, přiměřený životní styl a vhodná prevence. Další postupy se mohou lišit, podle okolností.

Léčba zánětu

Za projevy alergického zánětu je zodpovědný hlavně histamin, který se po kontaktu s alergenem vylije z žírných buněk do organismu, čímž vyvolá zánětlivou reakci, spojenou se zarudnutím, otokem a svěděním. K běžně známým lékům na alergie se obvykle přidávají právě protizánětlivé preparáty. Klasická antihistaminika mají sama o sobě také mírný protizánětlivý efekt, někdy se k nim ovšem navíc přidávají kortikosteroidy, ať už topické nebo systémové povahy, antagonisté leukotrienových receptorů či tzv. kromony, pro efektivnější potlačení zánětu.

Potlačování alergických symptomů

Podle toho, jaké části těla se potíže dotknou a jaké příznaky se objeví, můžeme vytáhnout do boje.

Senná rýma

Ta patří mezi nejčastější chronické onemocnění dýchacích cest, a i když se jedná o zdánlivě banální onemocnění, součástí léčby je systémový přístup. U většiny pacientů je nutné trvalé užívání celkově působících antihistaminik. Rozhodně se nedoporučuje aplikovat klasické nosní spreje proti ucpanému nosu. V prvních chvílích mohou možná pomoci, ale při dlouhodobějším používání se nos ucpává ještě více, užívání vede k závislosti a nutnosti dalšího a dalšího vstřiku, celý proces přestává časem fungovat. Bez těchto sprejů uživatelé nakonec nemohou dýchat vůbec a s nimi se vše zhoršuje. Tento začarovaný kruh vede do pekla, vznikající nosní neprůchodnost je léčebně téměř neovlivnitelná.

Pravidelně užívané tablety je možné doplnit anti-alergenními spreji do nosu, pro rychlejší úlevu. Před jejich použitím bychom měli dbát na důkladnou hygienu sliznic. Za tímto účelem je možné použít mořskou vodu nebo Vincentku a speciální konvičku, určenou k výplachům.

Alergický zánět spojivek

Nebo také alergická konjunktivitida jde často ruku v ruce s již zmiňovanou sennou rýmou. Proti svědění a pálení očí, nadměrnému slzení a oteklým víčkům lékař navíc předepíše oční kapky. Příjemné může být současné používání termálních vod ve spreji, které lze během dne aktivovat i na nalíčený obličej. Nejen, že zklidní oči, ale i pokožku okolo, a navíc odstraní přilnuté alergeny.

Dušnost

Astma a dušnost se u alergiků neobjevují tak často, jako rýma a svědění očí, přesto někomu život ztrpčují a je třeba řešení. Podkladem obtíží je stažení hladkých svalů průdušek a zánětlivý otok sliznice. Záchvat může být spuštěn různými podněty jako jsou alergeny, infekce, chlad, ale i psychický stres či některé léky. K úlevě od akutních příznaků jsou používány inhalační spreje, které rychle, ale krátkodobě průdušky roztáhnou. Kdo trpí dušností, bude ozbrojen i inhalátorem.

Vyrážka a atopický ekzém

To je velmi široké a obsáhlé téma. Alergologové svým pacientům často k tabletám a inhalandům předepisují navíc různé masti, zásypy, promašťovadla a speciální hygienu.

Imunoterapie

Pomocí imunoterapie dochází k probuzení tělních obranných mechanizmů proti alergickému zánětu. Za tímto účelem se podá speciální lék určený pro pacienty přecitlivělé na pyly jarních stromů nebo travin a obilovin. V tomto případě se v předsezónním období aplikují injekce se zvyšující dávkou alergoidu. Tato léčba trvá minimálně 3 roky a první účinky lze pozorovat již po 6 měsících.

Biologická léčba

U pacientů s těžkým astmatem je možné využít biologickou léčbu.  Přibližně 80 % pacientů popisuje významné zlepšení kvality života a snížení spotřeby užívaných kortikosteroidů. Každý z pacientů potřebuje něco jiného a je na odborníkovi, jaký nejvhodnější přístup vybere. Zde jsou popsané možnosti, po kterých alergolog může sáhnout.

 

Zdroje: pediatriepropraxi.czftn.cz

Autor: Klára Vojkůvková

Borosilikát jako cesta k omezení plastu v domácnosti. Co byste o něm měli vědět?
Jak se slaví Velikonoce různě ve světě?

Další články