zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Síla a životodárná energie jarní rovnodennosti – jak ji využít?

Veronika Tůmová
18.03.2023

Již za dva dny, 20. března, slavíme den jarní rovnodennosti. Je svým způsobem výjimečný a důležitý. Je totiž mimo jiné skvělou příležitostí k novým začátkům. K těm může patřit třeba jarní očista, nový a zdravější jídelníček, ale i nové a příznivější uspořádání vlastního života včetně vztahů a osobních cílů.

Den se začíná prodlužovat a jaro se už zcela nepřehlédnutelně hlásí o slovo. Je slyšet zpěv ptáků, světla přibývá a tráva dostává svěží nádech nové zeleně. Je zkrátka nejvyšší čas začít se připravovat na jaro, tak jako příroda kolem nás.

Obklopte se zelení

Jarní rovnodennost oslavuje nové začátky a je proto ideální k pokusům o vlastní pěstování čehokoli, co vám přinese užitek nebo z čeho zkrátka budete mít radost. Není třeba vlastnit zahrádku, obklopit se přírodou a pučící zelení můžete i na balkoně, jaro na vás může dýchat i z okenního parapetu. Hyacinty, tulipány, narcisy – to jsou krásné barvy a vůně, které ve vás nenechají ani poslední zbytek zimního splínu. Stůl pak nezapomeňte zkrášlit velikonočním osením, které je samo o sobě blahodárnou esencí jarní energie, včetně vitamínů. Stačí zasít semínka, občas zalít, nechat růst a pravidelně odstřihávat. Pak už jen nasekat do pomazánky nebo jednoduše na chleba s máslem, je to posilující a ozdravná pochoutka.

Dejte proniknout vzduchu a slunci do vnitřních prostor

Síla jarního probouzení by měla proniknout nejen vámi samými, ale i vaším domovem. Po dlouhé zimě, kdy se dovnitř nedostalo příliš čerstvého vzduchu, jakmile se oteplí, zotvírejte okna a hodně a často větrejte. Využijte každý teplejší den a nechte okna dokořán, aby se vyměnil veškerý vzduch v celém bytě nebo i v kanceláři. Čerstvý vzduch provoní celý prostor a prospěje především tam, kde byly v zimě patrné projevy plísní na zdech a kolem okenních rámů. Vy sami se pak budete doma nebo v práci cítit o poznání líp.

Naplánujte jarní úklid a zbavte se zbytečností

Je pro vás jarní úklid strašákem? Zkuste ho vnímat jinak. Vytřídění věcí a uvolnění spousty místa pro větší a vzdušnější životní prostor prospěje vaší psychické pohodě a nabije vás novou pozitivní energií. Je to podle všeho další pozitivní účinek jarní rovnodennosti, ulehčuje loučení se starými nepotřebnými věcmi, které vám dosud jen zabíraly místo. Je na čase je vyhodit nebo poslat dál, stejně jako je dobrý čas oprostit se od všech nepříznivých vlivů minulosti. Proto v rámci jarního úklidu uzavřete i nefunkční vztahy, které vám neprospívají a nic dobrého už nepřinášejí. Změňte práci, pokud vás neuspokojuje nebo jste v ní dokonce nešťastní.

Vsaďte na jarní bylinky

K jaru patří bylinky, a jejich síla je v této době dost velká na to, aby dodala sílu i vám. Nasbírejte si pěknou porci této jarní síly, zalejte ji horkou vodou a připravte si tak životadárný jarní čaj, k posílení ducha i vitality. Můžete jej popíjet několikrát denně.

Oblíbenou kombinací je například list šalvěje, rozmarýnu a pelyňku s natí řebříčku v podobných poměrech. To celé pak můžete završit asi trojnásobnou dávkou listů mladých kopřiv, které jsou bezpochyby jarní přísadou číslo jedna. Velmi blahodárná je také směs listí a kořene pampelišky, listí kopřivy, květu řebříčku, rozrazilu a popence. Dokonalé jarní pesto do těstovin nebo alespoň přísadu do pomazánky pak získáte díky čerstvým listům medvědího česneku, který začíná růst silou prvních jarních paprsků. Využijte ji i vy.

Zdroj: prozeny.czbonaloka.cz

Autor: Veronika Tůmová

Zuby moudrosti – v jakých případech si je nechat vytrhnout?
Jarní bylinky, které po zimě prospějí vaší pleti

Další články