zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Jak poznáme, že jsou naše játra přetížená a nepracují tak, jak mají

Klára Vojkůvková
22.03.2023

Jak si naše játra stojí se bez lékařského vyšetření odhaduje velmi těžko. Na rozdíl od jiných orgánů, poškození jater se neprojevuje specifickou bolestí, která by nás upozornila, že je něco v nepořádku. Jaterní onemocnění nejsou nijak vzácná a často se vyskytují i v chronické podobě, právě z důvodu snadného přehlédnutí prvních, nejasných ukazatelů.

To, že játra bijí na poplach se může projevovat nejrůznějšími způsoby:

Zvýšená únava

Jednou z funkcí jater je dodávat tělu energii. V játrech je totiž uložený zásobní sacharid glykogen. Ten je neustále v pohotovosti a v případě zvýšené námahy uvolňuje glukózu zpět do oběhu, aby se zajistila stabilní hladina energie. Pokud je však tento důležitý orgán v nepohodě, omezuje se jeho schopnost efektivně pracovat s glykogenem, což přispívá ke zvýšené únavě a k nižšímu výkonu.

Změny na kůži

Žlutavý nádech bělma a kůže je jedním z jasných ukazatelů problémů s játry. Na vině je zvýšený obsah bilirubinu v plazmě. Tento fakt dobře zná i většina laiků. Málokdo si však s játry spojí i výrazně suchou a svědící pokožku, ekzémy, kopřivku nebo bílé nehty. V takových případech je na čase zpozornět! Játra z nějakého důvodu musí svou detoxikační funkci delegovat jinam, na kůži. Ta jednoduše nestíhá. Různé produkty metabolismu se ukládají pod ni a způsobují nepříjemné svědění.

Otoky a modřiny

Na kůži se také vlivem ohrožených jater mohou daleko více vyskytovat modřiny, podlitiny a popraskané cévky. To je způsobené nedostatkem bílkovin důležitých pro srážení krve, za jejichž tvorbu játra odpovídají. Syntéza těchto koagulačních faktorů je závislá na játrech a přijmu vitamínu K. Modrá v tomto případě není dobrá.

Pomalé trávení

Z anatomie víme, že játra jsou zodpovědná za tvorbu žluče a ta následně ovlivňuje trávení a vstřebávání tuků a vitamínů v nich rozpustných. Pokud je nám dlouhodobě těžko po mastných jídlech, měla by se rozblikat červená kontrolka, upozorňující na trpící játra.

Bolesti hlavy

Jaterní buňky, hepatocyty, filtrují krev a říkají, co bude uloženo, co bude zpracováno, co bude vyloučeno apod. Pokud játra nedokáží dostatečně funkčně s krví pracovat, nedostávají se k orgánům živiny s kyslíkem a současně se neodvádí zplodiny metabolismu. Na tento stav organismus často reaguje nejen bolestí hlavy.

Je evidentní, že játra mají řadu funkcí a hrají klíčovou roli v trávicím procesu. Metabolizují řadu látek a zároveň odstraňují odpadní látky z krve. Měli bychom si je hýčkat. Dieta pro zdravá játra by měla obsahovat hojně bílkovin a potraviny bohaté na vitamíny ze skupiny B. Někdo sází i na podporu z řad léčivek, kde prim hraje známý ostropestřec či artyčok. Zdravý životní styl, dieta, omezení alkoholu a tučných smažených jídel je zásadní, přesto máte-li podezření, že něco není s vašimi játra v pořádku navštivte odborného lékaře.

Zdroje: solen.czpediatriepropraxi.cz

Autor: Klára Vojkůvková

Jarní bylinky, které po zimě prospějí vaší pleti
Pistácie a pistáciový olej pro zdraví a krásnou pleť

Další články