zdroj: Shutterstock.com
Ostatní témata

Pupečníková krev – proč se odebírá a k čemu slouží

Veronika Tůmová
10.06.2024

Pupečníková krev je obsažena v placentě a v pupeční šňůře. Je to krev novorozence, která tam zůstává po narození dítěte a po přestřižení pupečníku. Zajišťuje během těhotenství výměnu živin a kyslíku mezi matkou a plodem. Chrání také plod před vniknutím potenciálně škodlivých látek. Je to krev dítěte, která se nemísí s krví matky.

Pupečníková krev je výjimečná tím, že obsahuje vzácné krvetvorné (hematopoetické) kmenové buňky. Ty jsou dosud mladé a nezatížené získanými onemocněními, ani léčbou či procesem stárnutí. Toho umí současná medicína využít.

Odběr a uchování pupečníkové krve

S odběrem a uchováním pupečníkové krve si během porodu nemusíte dělat žádné starosti. Vše proběhne bezpečně a bezbolestně zatímco se budete radovat ze svého nového přírůstku do rodiny. Pokud budete mít o odběr pupečníkové krve zájem, je třeba na to personál porodnice předem upozornit. Pupečníkovou krev, někdy označovanou jako perinatální tkáně, je pak možné po porodu uložit do certifikované banky perinatálních buněk. Tato služba však bývá zpoplatněna, i proto je vhodné se o ní včas informovat. Z právního hlediska náleží odebraný materiál dítěti, a odběr je tudíž eticky bezproblémový. O samotný transport se postarají banky perinatálních buněk. Ošetřující pediatr dítěte je o uložení tkání informován v lékařské propouštěcí zprávě z porodnice a může tedy s možným využitím kmenových buněk počítat při budoucí léčbě. Odběr se provádí ve třetí době porodní po přestřižení pupeční šňůry. Je naprosto bezbolestný a nepředstavuje žádné riziko pro dítě, ani pro matku.

K čemu slouží odebíraná pupečníková krev?

Pupečníková krev je v současnosti využívána zejména jako zdroj krvetvorných (hematopoetických) kmenových buněk, které mohou sloužit například při léčbě hematologických a onkologických onemocnění, jako jsou leukémie, lymfomy, nádorová onemocnění orgánů, získané či vybrané dědičné poruchy krvetvorby, poruchy imunity či metabolismu a jiných. Pupečníková krev je komplexní biologický materiál a obsahuje kromě krvetvorných kmenových buněk i jiné kmenové buňky a složky, jejichž účinek při regeneraci tkání zatím není přesně znám. Momentálně probíhá několik klinických studií, ve kterých je zkoumán potenciál pupečníkové krve i při jiných onemocněních, zejména v oblasti regenerativní medicíny při onemocněních jako je dětská mozková obrna, poškození mozku při narození, ztráta sluchu u dětí apod.

Terapeutické využití kmenových buněk z pupečníkové krve

Kmenové buňky mohou být terapeuticky využity při:

  • onkologických onemocněních
  • dětské obrně
  • neurodegenerativních onemocněních
  • poškození či ztrátě sluchu
  • poranění míchy
  • srdečních onemocněních
  • diabetu
  • svalové dystrofii
  • různých kožních onemocněních
  • různých onemocněních krve
  • různých autoimunitních onemocněních
  • při transplantacích

Výhody odběru pupečníkové krve a kolik to stojí?

Cena za odběr pupečníkové krve se pohybuje v desítkách tisíc korun, nepatří tedy k nejlevnějším zákrokům a každá zájemkyně si jej navíc musí sama uhradit. Dobrou zprávou bezpochyby je, že odběr je možné provést nejen při spontánním porodu, ale i při porodu císařským řezem. Čím více krve se podaří odebrat, tím lépe lze konzervu použít pro dítě i v budoucnu. Pro matku i jejího potomka je tento odběr nejen výhodný, ale i naprosto bezbolestný, protože se provádí až po přestřihnutí pupeční šňůry. Na rozdíl od transplantátů cizí osoby v tomto případě nehrozí, že je tělo odmítne. Krevní konzerva je vždy připravena k použití a není tudíž třeba čekat na vhodného dárce.

Přínos pupečníkové krve v případě vážného onemocnění v rodině

Pupečníková krev může být v budoucnu přínosem nejen pro dítě, ale i pro ostatní členy rodiny. Je určena k využití právě jen pro potřeby dané rodiny. Největší zájem o odběr pupečníkové krve je všeobecně pozorován u žen, které se ve své rodině již setkaly s nějakým typem nádorového nebo jiného vážného onemocnění. Jsou většinou velmi dobře informovány o tom, jak mohou kmenové buňky z pupečníkové krve pomoci jejich dětem, případně i jejich rodinným příslušníkům, například při onemocněních rakovinou.

 

Zdroj: pupecnikovakrev.cz, BLOG drmax.cz, fnbrno.cz

Autor: Veronika Tůmová

Návod na přípravu nejlahodnějšího čaje: kvalita, doba louhování, konvička a sítko
Serotonin: Hormon štěstí a dobré nálady. Jak podpořit jeho tvorbu v těle?

Další články