zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Oteklé kotníky a skákání kil nahoru a dolu – zadržování vody v těle trápí mnoho žen

Klára Vojkůvková
02.06.2024

Voda, základní látka našeho organismu, nám daruje svou osvěžující a obnovující sílu. Avšak, co se stane, když tělo zadržuje příliš mnoho této tekutiny a neví, co s ní? Čelíme pak záplavě otoků, nafouklých kloubů i kotníků a neustálému pocitu tíhy. Důležitá rovnováha je určována každou kapičkou. Zvýšené zadržování vody v těle není jen estetickým problémem, nýbrž je to taky signál narušeného fyziologického procesu.

Zadržování vody v těle je složitým jevem, jehož příčiny mohou být různorodé. Porozumění škále možných faktorů je klíčové pro správnou diagnostiku a účinnou léčbu. Zadržování vody v těle může být také příznakem potenciálně závažných zdravotních problémů – například srdečního selhání, onemocnění ledvin nebo problémů se štítnou žlázou. Účinná léčba bude tedy vždy vyžadovat individuální přístup. Ignorování příznaků nebo pokus o samoléčbu může vést k zanedbání závažných zdravotních problémů a zhoršení stavu. Pokud není zjištěna žádná závažná organická příčina nebo pokud jsou klinické příznaky mírné můžeme hledat dál.

Co může stát za nadměrným zadržováním vody?

Nadměrný příjem sodíku

Konzumace příliš velkého množství soli může způsobit retenci vody, protože sodík má schopnost vázat vodu a zvýšit objem tekutiny v cévách a tkáních. Sodík se vyskytuje v mnoha potravinách a nápojích, zejména v těch, které jsou průmyslově zpracované.

Hormonální nerovnováha

Fluktuace hormonální hladiny, například během menstruačního cyklu, těhotenství nebo užívání hormonální antikoncepce, může vést k zadržování vody v těle.

Dehydratace

Ironicky může nedostatečný příjem tekutin nebo dehydratace těla vyvolat zadržování vody jako obrannou reakci, kdy se tělo snaží udržet dostatečný objem tekutiny.

Vedlejší účinky léků

Některé léky, včetně antidepresiv, kortikosteroidů nebo antikoncepčních tablet, mohou mít vedlejší účinek zadržování vody v těle.

Nedostatečný pohyb

Nedostatek fyzické aktivity nebo dlouhodobé stání může zpomalit cirkulaci krve a vést k otokům, zejména v dolních končetinách.

Zdravotní problémy

Některá onemocnění, jako je srdeční selhání, onemocnění ledvin, poruchy štítné žlázy nebo lymfatické otoky, mohou také způsobit zadržování vody v těle.

Když se tělo potýká se zadržováním vody, je důležité podniknout kroky k obnovení tělesné rovnováhy a snížení otoků. Existují doplňků stravy, bylinky a homeopatické přípravky, které mohou být užitečné. Před zahájením užívání doplňků stravy je však vždy vhodné konzultovat s lékařem, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky.  

Nabízí se:

  1. Doplňky stravy s draslíkem a hořčíkem: Tyto minerály jsou důležité pro správnou funkci svalů a nervů. Nízká hladina draslíku může přispívat k zadržování vody v těle. Doplňky stravy obsahující draslík mohou pomoci udržovat vyváženou hladinu tohoto minerálu.
  2. Bylinná diuretika: Některé byliny mají přirozené odvodňovací vlastnosti, které mohou pomoci zvýšit tvorbu moči a odstranit nadbytečnou vodu z těla. Mezi ně patří například brusinky, kopřiva, petržel či pampeliška. Bylinná diuretika je však třeba užívat opatrně a v souladu s doporučením odborníka.
  3. Homeopatické přípravky: V homeopatii se používají různé léky, které mohou být přizpůsobeny individuálním potřebám pacienta.
  4. Vitamin B6: Některé studie naznačují, že vitamin B6 může pomoci snižovat zadržování vody v těle. Vitamin B6 je součástí mnoha doplňků stravy, ale je důležité užívat ho v doporučených dávkách, protože příliš vysoký příjem může mít nežádoucí účinky.
  5. Kompresní punčochy: Pokud trpíte otoky v dolních končetinách, může vám použití kompresních punčoch pomoci zlepšit cirkulaci a snížit otoky.

Konzultujte s lékařem: Pokud máte závažné problémy se zadržováním vody nebo pokud trvají dlouhodobě, je důležité konzultovat s lékařem. Mohou vám doporučit vhodnou léčbu nebo vyšetření k určení příčiny problému.

Zdroje: cpzp.czlekarnickekapky.cz

Autor: Klára Vojkůvková

Divoké bylinky pro zdravý jídelníček – co nasbírat v pozdním jaře?
Návod na přípravu nejlahodnějšího čaje: kvalita, doba louhování, konvička a sítko

Další články

Alergie na slunce – projevy, první pomoc a prevence
Péče o tělo

Alergie na slunce – projevy, první pomoc a prevence

15.05.2024

Trápí vás svědivé pupínky nebo zčervenání pokožky brzy po opalování? Zpozorněte, protože právě takto se projevuje alergie na slunce, kterou trpí asi jedna pětina všech lidí. Někdy ...