Divoké bylinky pro zdravý jídelníček – co nasbírat v pozdním jaře?
Celá řada divokých bylinek nám nejen dokáže ozvláštnit jídelníček, ale také prospěje našemu zdraví. V bylinkách je totiž víc vitamínů, než byste řekli. Například listy kontryhelu obsahují větší množství vitamínu C než pomeranče. Divoké bylinky dále obsahují například zinek, vápník, železo, draslík a mnoho dalších minerálů. Mnoho léčivých bylin používáme v kuchyni jako přírodní a našemu zdraví prospěšné dochucovadlo. Bazalka napomáhá našemu zažívání a trávení, rozmarýn zase posiluje paměť. Listy některých čerstvých bylin jsou skvělé pro detoxikační smoothie. Jaké bylinky můžeme aktuálně natrhat?
Černý bez (Kosmatice)
Sbíráme plně rozvinutý květ. Nálev z černého bezu se používá při nachlazení a chřipce. Bez zlepšuje pružnost cévních stěn a lehce snižuje krevní tlak. Chladný neslazený čaj z květů pomáhá na žaludeční potíže a střevní koliky, plynatost, nevolnost či potíže se žlučníkem. Bezový čaj nebo sirup pomáhá při zácpě i při migrénách, můžeme si připravit bezový med nebo ocet, v kuchyni jsou oblíbené bezové květy obalené a smažené v trojobalu.
Hluchavka bílá
Čaj z květů hluchavky má uklidňující účinek, doporučuje se při nervozitě a nespavosti, nebo při neklidu u žen v době menstruace a menopauzy. Hluchavka patří mezi nejchoulostivější léčivé byliny a může se sbírat pouze za suchého počasí. Při sbírání se nesmí zapařit nebo pomačkat. Poškozené květy při sušení hnědnou a dochází k jejich znehodnocení. Hluchavkový sirup a čaj vás zbaví stresu, ale i nachlazení.
Kopřiva dvoudomá
Listy kopřivy mají močopudný účinek a pomáhají díky tomu při revmatismu a otocích. Je velmi prospěšná při dně. Dlouhodobé užívání listů kopřivy přináší úlevu od bolesti a podporuje zhojení tkáně. Čaj i polévka z listů kopřivy dvoudomé jsou bezpečné i ve velkých dávkách, kdy se maximalizuje jejich protizánětlivý účinek. V kuchyni můžete vyzkoušet kopřivový špenát, hodí se také do salátů a výborná je také kopřivová polévka.
Rybízové listy
Sbíráme listy v době odkvětu. Pomáhají při nachlazení, ale i odvodnění organismu a tím přispívají ke zmenšení otoků. Pití odvaru z rybízu zrychluje metabolismus, pomáhá normalizovat hladinu kyseliny močové, je tedy vhodný při dně a tradičně se užívá při revmatismu.
Kontryhel obecný
Sbírá se nať v době květu. Kontryhel obecný si poradí se záněty ženských orgánů, s výtoky a pomáhá při menstruačních poruchách a při nepravidelné menstruaci v době přechodu. Pomáhá také při hojení porodních zranění, ochabnutí lůna, při těžkých porodech a sklonech k potratům. Lze ho využít i při horečkách, hnisání a vředech.
Smetanka lékařská (pampeliška)
Pampeliška je známá svými detoxikačními účinky, zejména co se týče podpory funkce jater. Její kořeny obsahují látky, které podporují tvorbu žluči, čímž napomáhají odplavování toxinů z těla. Kořen pampelišky bývá často v detoxikačních bylinných směsích.
Sedmikráska obecná
Sedmikráska a její léčivé účinky působí protizánětlivě, svíravě a hojivě, pročišťuje krev a ulehčuje vykašlávání. Používá se hlavně při zánětech horních cest dýchacích a plicních onemocněních. Látky obsažené v sedmikrásce napomáhají zvýšené látkové výměně v játrech. Užívá se také při chorobách žlučníku.
Zdroj: BLOG jimejinak.cz, ceskatelevize.cz, BLOG oxalis.cz
Autor: Veronika Tůmová