zdroj: Shutterstock.com
Ostatní témata

Zubní implantáty – z čeho se vyrábí, kolik stojí a jak o ně pečovat?

Veronika Tůmová
04.09.2023

Přijít o vlastní zub je pochopitelně nepříjemná záležitost. Existují však možnosti, jak ji řešit. Jednou z nich je zubní implantát, plnohodnotná náhrada zubu, která však, stejně jako celý chrup, vyžaduje důslednou péči.

O zub můžeme přijít jakýmkoliv způsobem, vhodnost zasazení implantátu však předchází pečlivé posouzení. Vzhledem k tomu, že zubní implantát je investice v řádech desítek tisíc korun, je třeba dbát nadále o zuby tak, abychom jejich náhrad potřebovali co nejméně.

Co je to zubní implantát a z čeho se vyrábí?

Jedná se o kompletní náhradu zubu, která se skládá ze dvou částí – šroubu, který se navrtává do kosti čelisti, a samotného zubu, který se následně připevňuje na tento šroub. Šroub nahrazuje samotný kořen zubu, který se do kosti musí implantovat a následně dobře zahojit. Tento proces trvá přibližně šest měsíců. Teprve poté se na šroub připevňuje zub nebo můstek. Zubní implantát je tedy v podstatě umělý zubní kořen, který se aplikuje do kosti čelisti a tento umělý kořen slouží k připevnění korunky, můstku nebo snímatelné zubní náhrady. Většina dnes vyráběných implantátů je z chemicky čistého titanu anebo z jeho slitin.

Kdy a pro koho není vhodné zasazení zubního implantátu?

Rozhodnutí o tom, zda je implantát pro daného člověka vhodnou volbou, závisí na posouzení celkového stavu chrupu, stavu kosti v okolí budoucího implantátu atd. V některých případech však zubní lékař volbu implantátu nepodpoří, a to především v těhotenství, u kuřáků, pokud je zjevná nedostatečná péče o chrup, trpíte-li paradontózou nebo máte-li nedostatek kostní tkáně.

Druhy zubních implantátů

  • Snímatelná zubní náhrada nesená teleskopy
  • Snímatelná zubní náhrada se zásuvnými spoji
  • Snímatelná zubní náhrada nesená lokátory
  • Implantáty s lokátory pro bezzubou čelist
  • Implantáty s pevnými protézami pro bezzubou čelist
  • Zubní implantáty bez korunky         aj.

Kolik stojí zubní implantát a jak dlouho vydrží?

Jak zmíněno výše, zubní implantát není nejlevnější záležitostí a cena implantátů se samozřejmě u jednotlivých zubních lékařů může lišit. Ceny začínají zhruba na 10 000 Kč, ale celkově se může cena zhotovení a zavedení jednoho zubního implantátu včetně vstupní konzultace a vyšetření, samotné implantace a nástavby dle zvolené kvality vyšplhat cca na 40 000 Kč. Správně zahojený a zatížený implantát by měl vydržet a být funkční mnoho let, v mnoha případech doživotně. Důležitá je samozřejmě správná zubní hygiena, pravidelné kontroly u zubního lékaře i návštěvy u dentální hygienistky. Lékař by měl vést v patrnosti také pravidelná kontrolní RTG vyšetření ke včasnému odhalení případných změn v kostní struktuře v okolí implantátu.

Jak pečovat o zubní implantát?

Nejdůležitější zásadou pro dlouhodobé fungování implantátu je důsledná zubní hygiena a pravidelné kontroly. V opačném případě hrozí usazování zubního povlaku, který může zapříčinit záněty dásní v okolí implantátu a v pozdějším stadiu zánětu i poškození kostní tkáně.

Zdroje: cena-zubni-implantat.czzubni-klinika-pohotovost.cz, Magazín Nazuby.cz, Mgr. Andrea Ivaničová, odbornice na dentální produkty

Autor: Veronika Tůmová

Dobromysl obecná neboli oregano – pomůže při nachlazení, uklidní mysl a podpoří trávení
Péče o jizvu po císařském řezu – masáž, přírodní léčba a správná strava

Další články