zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Kruhy pod očima – nejčastější příčiny, které je potřeba si pohlídat

Klára Vojkůvková
29.08.2023

Kruhy pod očima mohou být nejen kosmetickým neduhem, ale také indikátorem zdravotního stavu. Jejich příčiny mohou být rozmanité, někdy také odráží náš životní styl. Po estetické stránce se opravdu nejedná o nic pěkného, tmavé fleky pod očima dokáží narušit celkový vzhled. Zvláště ženy pak rychle sahají po make-upu či korektoru. Ale co přesně způsobuje tyto kruhy a proč jsou tak viditelné? Existuje mnoho faktorů, které hrají roli v jejich vzniku. S některými bude nutné se smířit, avšak u jiných můžeme jít hlouběji k příčině a po jejím odstranění se dostaví zářivý pohled.

Příčiny tmavých kruhů pod očima

Začneme poznámkou o genetice, ta patří do škatulky typu: nutno přijmout. Jak to funguje? Naše geny ovlivňují tloušťku kůže pod očima a také strukturu tváří, což může udělat kruhy více nebo méně viditelnými. Někteří lidé mají přirozeně tenčí kůži, krevní cévy a pigmenty v pokožce tak snáze pronikají na povrch, a to v náš neprospěch. Pokud jsou kruhy pod očima v rodině, existuje větší pravděpodobnost jejich výskytu. Genetické predispozice bez korekce pravděpodobně nepřepereme, stejně tak jako přirozené stárnutí. S věkem naše kůže ztrácí elasticitu a může být náchylnější k otokům a váčkům pod očima. Na vině je taktéž ztráta tukových polštářků pod očima a pokles důležitého kolagenu i elastinu.

Co můžeme mít pod kontrolou?

Únava a stres, nic nového pod sluncem. Nedostatek spánku a nadměrný stres mohou způsobit, že kůže pod očima se stane bledší a tenčí, což umožní krevním cévám prosvítit skrz a dojem tmavých kruhů je na světě.

I alergie hrají svou roli. Na jimi způsobený zánět reagují mimo jiné oči. Ty jsou následně opuchlé a oteklé, což hází nepěkné stíny. Obyčejná senná rýma nebo intolerance na potraviny může nadělat paseku. Pokud jsou tedy alergie příčinou, konzultace s lékařem a léčba alergií dokáže pomoci.

Špatná výživa
Konkrétně nedostatek živin, jako je železo, nebo pro jeho vstřebávání důležitý vitamín C a vitamín B12, nabourává vzhled kůže pod očima. Znakem celkové anémie bývají právě kruhy pod očima. Pokud chybí vitamíny ze skupiny B může se zdát kůže bledší a tím i kruhy výraznější. Doporučuje se také doplňovat omega-3 mastné kyseliny. Zvláště u atopiků a ekzematiků, protože omega-3 působí protizánětlivě a pomáhají zlepšovat stav pokožky.

Dehydratace
Nedostatek tekutin může způsobit, že kůže bude suchá a kruhy pod očima více patrné.

A konečně, špatné životní návyky jako kouření a nadměrná konzumace alkoholu.

Jednoduchá prevence zahrnuje spánkové návyky, hydrataci, zdravou stravu, ochranu proti slunečnímu záření a minimalizaci stresu. Pokud nic z toho nepomůže nabízí se krémy a séra obsahující různé ingredience. Kyselina hyaluronová, retinol nebo vitamín C obecně posilují pokožku a snižují tak výskyt tmavých kruhů. Než zaberou nabízí se make-up, případně zákrok spojený s estetickou úpravou.

Zdroj: dermatologiepropraxi.cz

Autor: Klára Vojkůvková

Jak pečovat o štítnou žlázu a jakých obtíží je dobré si všímat
Dobromysl obecná neboli oregano – pomůže při nachlazení, uklidní mysl a podpoří trávení

Další články

Správná péče o vlasy před dovolenou u moře a po ní
Péče o tělo

Správná péče o vlasy před dovolenou u moře a po ní

09.08.2023

V létě jsou ženské vlasy vystaveny mnohým zkouškám. Ať už se jedná o působení slunce, větru, mořské soli nebo o působení chlorované vody v bazénech. Aby byly krásné a vypadaly zdra ...