zdroj: Shutterstock.com
Alternativní medicína

Dobromysl obecná neboli oregano – pomůže při nachlazení, uklidní mysl a podpoří trávení

Simona Staňková
01.09.2023

Dobromysl neboli oregano je známá bylinka pocházející především ze Středomoří. Bohatě se používá ve francouzské, řecké a italské kuchyni. Na první pohled nenápadná rostlina s růžovofialovými květy, ale výraznou vůní zaujímá významné místo také v léčitelství, neboť má blahodárné účinky nejen na dýchací cesty, je také přírodním antidepresivem a má silné protizánětlivé účinky.

V ČR jej nalezneme především v teplejších oblastech, a to na výslunných stráních, mezích, pasekách, lesních lemech, sušších hlinitých půdách bohatých na živiny. Je možné ji sklízet od jara do podzimu, nicméně nejideálnější doba sklízení je červenec a září, nejlépe v dopoledních hodinách za slunečného počasí, kdy je množství účinných látek v rostlině nejvíce.

Má své hrdé místo v kuchyni

Oregano se hojně využívá jako koření ve světové kuchyni. Má výrazné aroma, a proto skvěle podtrhne chuť pečené pizzy, různých omáček či pest. Hodí se však i do polévek, salátů, zeleninových směsí nebo ryb, je součástí provensálského koření. U nás se často používá majoránka, která je svou chutí podobná oreganu, její aroma je však jemnější a méně výraznější.

Významné složení

Nať obsahuje asi 0,4 % silic, a to především karvakrol a thymol. Hojně jsou zastoupeny také třísloviny, hořčiny, pryskyřice, fytosteroly a flavonoidy. Množství těchto látek je dáno intenzitou oslunění, vlhkostí a alkalitou půdy.

Uklidní mysl, prohloubí spánek

Jak už nám říká sám název „dobromysl“ = dobrá mysl, tato bylinka blahodárně působí na náš nervový systém, a ne nadarmo se používá jako přírodní antidepresivum. Pokud vás trápí potíže se spánkem či nepříjemné migrény, velkým pomocníkem může být právě dobromysl.

Bylinka bohatá na antioxidanty

Ačkoliv je tato rostlinka nenápadná, její množství antioxidantů je velmi bohaté a pro nás prospěšné. Právě ty naše tělo chrání před oxidačním stresem a volnými radikály, jež způsobují vznik různých chronických onemocnění, jako je rakovina, srdeční choroby ad.

Vyhrajte boj nad nachlazením

Dobromysl má však také velké aseptické, antibakteriální a protizánětlivé účinky, díky čemuž se řadí mezi přírodní antibiotikum. Pokud vás dožene nepříjemný kašel, nachlazení a další potíže s dýchacími cestami, nezapomeňte v tu chvíli na dobromysl, která vám rychle pomůže s odkašláváním a celkovou rekonvalescencí. Užitečná je ale i při rozvoji astmatu.

Podporuje trávení a zdraví střev

Díky výše zmíněným účinkům má své důležité zastoupení také při nemocech střev a žaludku. Ať už se jedná o záněty, průjmy, bolesti břicha nebo nadýmání. Bojuje proti střevním parazitům, brání poškození a zvýšené propustnosti střevní stěny, dokonce napomáhá snižovat cholesterol. Je tedy užitečná i v prevenci rakoviny tlustého střeva. Zvyšuje také vylučování žluče, čímž zlepšuje trávení potravy a podporuje chuť k jídlu.

Olej z dobromysli obecné

Nasekejte najemno dvě hrsti této bylinky, nasypejte do sklenice a přilijte 0,5 litru oleje. Takto macerujte při pokojové teplotě, nejlépe na slunném místě po dobu 6 týdnů, poté sceďte. Hotový olej užívejte při virových onemocněních, infekcích dýchacích cest, při stresu, zánětech tenkého a tlustého střeva, hltanu, močového měchýře. Při migrénách jej lze použít na masáž spánků. Dezinfikuje i dutinu ústní a ulevuje u bolesti zubů, proto můžete nakapat několik kapek na zubní kartáček a ústa s jím vyčistit.

Čaj nejen při nachlazení

Odvar z dobromysli můžete popíjet jako čaj při nachlazení, kašli a onemocnění dýchacího ústrojí. Působí také močopudně, reguluje menstruaci, má uklidňující účinky. Lze jej využít i jako kloktadlo při zánětu dásní či krčních mandlí. Při silném kašli, rýmě nebo v případě silné migrény vyzkoušejte inhalaci par, která zaručeně zmírní vaše potíže.

Nežádoucí účinky

Ačkoliv má dobromysl spoustu pozitivních vlivů na naše zdraví, musíme být i přesto opatrní při jejím užívání. To platí především v případě, pokud užíváte nějaké léky, doplňky stravy či máte zdravotní problémy nebo onemocnění. V takovém případě se vždy nejdříve poraďte se svým lékařem/lékárníkem. Dobromysl také může mít vliv na vstřebávání mědi, železa a zinku, snižuje hladinu cukru v krvi, což může vést k žaludeční nevolnosti. Lidé, alergičtí na levanduli, mátu, šalvěj či bazalku, by měli být opatrní v užívání dobromysli.

Myslet bychom měli také na to, že dlouhodobé užívání bylinky snižuje její prospěšné účinky, proto je důležité dělat mezi užíváním několikadenní pauzy.

Zdroje: celostnimedicina.czkouzelnebylinky.czzdravi.euro.cz

Autor: Simona Staňková

Kruhy pod očima – nejčastější příčiny, které je potřeba si pohlídat
Zubní implantáty – z čeho se vyrábí, kolik stojí a jak o ně pečovat?

Další články