zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Spálová angína: čím je specifická, jak ji rozeznat a léčit?

Pavlína Klaudová
12.08.2023

V poslední době se zdá, že spálová angína, to nepříjemné onemocnění postihující krk a hltan, začíná opět řádit, zvláště v dětských kolektivech. Ačkoli se jedná o poměrně běžnou nemoc, má svá specifika. Častěji se objevuje u dětí, ale není omezena pouze na ně. Dospělí jsou také náchylní. Co je za tímto náhlým vzestupem, jaké jsou příznaky a čím se můžeme chránit před touto nepříjemnou infekcí?

Spálová angína, známá také jako zánět krčních mandlí, je nejčastěji způsobena bakterií (Streptococcus pyogenes). Toto onemocnění může způsobit nepříjemné symptomy a pokud není řádně léčeno, může mít vážné důsledky. V dospělosti se mohou příznaky a průběh měnit a někdy mohou být méně výrazné než u dětí. To však neznamená, že bychom měli lehkovážně přehlížet případné symptomy. Ty se mohou lišit v závislosti na vážnosti infekce, věku pacienta a individuálních faktorech.

Jak rozeznat spálovou angínu od obyčejné bolesti v krku?

Změna barvy jazyka může sloužit jako indikátor. Růžové nebo jasně červené zbarvení s výraznými papilárními výrůstky, může být způsobeno zvýšeným průtokem krve do jazyka, což je reakce na zánět v oblasti hltanu. Říká se mu proto malinový jazyk. Jeho výskyt však nemusí být výhradním znakem. Silná bolest nebo pocit pálení v krku je často prvním příznakem spálové angíny. Pozorovat můžeme také zvětšené a zarudlé mandle s bílými nebo nažloutlými skvrnami. Polykání je pak bolestivé a nepříjemné. Pacienti se spálovou angínou mívají často horečku nebo alespoň zvýšenou tělesnou teplotu. Lymfatické uzliny na krku mohou být zvětšené a citlivé na dotek. Jelikož se jedná o zánět, výběr léčby je nasnadě. Obvykle se podávají antibiotika. Průběh nemoci bychom neměli podceňovat. Bakterie zodpovědná za spálovou angínu, může způsobit vážné komplikace. Vhodně zvolená antibiotika jsou účinná při potlačování růstu a šíření těchto patogenů a snižování rizika, jako je revmatická horečka nebo infekce srdce. Samoléčba nebo ignorování spálové angíny či nenasazení antibiotik může mít vážné důsledky, zejména pokud se bakterie šíří do jiných částí těla. Také předčasné přerušení léčby může vést k recidivám infekce nebo vytvoření rezistence.

Kromě antibiotik může lékař předepsat také léky na zmírnění bolesti a horečky. Ledové nebo zmrzlé potraviny mohou pomoci zmírnit akutní bolest. Lokálně působící pastilky nebo spreje do krku mohou také přinést dočasnou úlevu. Důležité je také dodržovat dostatečný odpočinek, pít dostatek tekutin a vyhýbat se kontaktu s ostatními lidmi, aby se zabránilo šíření infekce.

Jak nejlépe minimalizovat šíření spálové angíny?

  1. Důkladná hygiena. Pravidelné mytí rukou a udržování dobrých hygienických návyků chrání nejen dospělé, ale i naše děti.
  2. Vyhnout se blízkému kontaktu.
  3. Očkování přímo proti spálové angíně neexistuje. K dispozici jsou však vakcíny, které cílí na některé druhy Streptococcus pyogenes s cílem předejít revmatické horečce nebo glomerulonefritidě.
  4. Udržování silné imunity zahrnuje zdravou stravu, pravidelný pohyb a dostatečný spánek.

Spálová angína může být nepříjemným onemocněním, ale s včasnou léčbou a správnou péčí lze její příznaky rychle zmírnit. Při podezření na spálovou angínu, je vždy nutná konzultace s lékařem.

Zdroje: angina.cz

Autor: Pavlína Klaudová

Správná péče o vlasy před dovolenou u moře a po ní
Mezinárodní den energy drinků – jaká rizika přináší jejich pravidelné pití?

Další články