zdroj: pixabay.com
Partnerské vztahy

S novým rokem nový vztah? Nespěchejte a buďte sami sebou!

Veronika Tůmová
20.01.2020

Dostali jste kopačky jako vánoční dárek? I to se může stát a rozhodně nejste první ani poslední. Nebo jste to pod vlivem novoročních emocí rozsekli vy sami právě na Silvestra, a na Nový rok jste zjistili, že váš partner ani vy už vlastně nechcete nic zachraňovat? Ať tak nebo tak, ať už jste se rozešli ve zlém¨, nebo po rozumné dohodě, je to uzavřená kapitola a nový rok před vámi otevírá nový začátek.

Skočit hned po hlavě do dalšího vztahu ale nemusí být tak docela dobrý nápad. Většinou si dřív nebo později přiznáte, že to bylo jen ze vzteku nebo zdánlivě nezvladatelné bolesti ze ztráty, ze strachu z náhlé samoty, z nudy a přemíry volného času, který jste nechtěli trávit sami. Chvilka oddechu a času na sebe sama vám přitom může velmi prospět.

Útěk ke starým láskám a hledání zdánlivě spřízněných duší pomůže jen na chvíli

Někteří jdou do nového vztahu po rozchodu téměř okamžitě. Nechtějí se zabývat nepříjemnými myšlenkami a místo toho sáhnou raději po notesu s telefonními čísly, sotva si partner odnese z bytu poslední kufr. Často tak dochází k navázání krátkodobého kontaktu s bývalými partnery, kteří se chytí příležitosti k dávno ztracenému milostnému dobrodružství. To však obvykle nakonec vede jen k rozčarování, ještě většímu vzteku na vlastní slabost a k slzám. Někteří z nás zkrátka nejsou schopni být ani několik týdnů sami, vyhledávají místa k náhodnému seznámení a střídají potenciální partnery jako rychlou a lacinou kořist. Jenže to je samotné ochuzuje o potřebnou pauzu, během které by poznali, co opravdu chtějí. Být chvíli mimo partnerský vztah má přitom celou řadu výhod!

Rozchod? Zkuste pauzu a věnujte se nějaký čas jen sobě a svým zálibám

Být single rozhodně nemusí nahánět strach, jedině tak lze znovu získat pevnou půdu pod nohama, nezávislost a zdravé sebevědomí. Proč nevyužít toho, že zas jednou máte volné večery, které můžete trávit po svém? Kino, bary, diskotéky a více času s přáteli - nic z toho není zakázáno ani pro ty, kteří se ocitli sami ve středním věku. Věnujte se zase svým koníčkům, na které jste už úplně zapomněli, objevujte nové záliby a radosti. Pozvěte si kamarády a něco naplánujte, pořiďte si domácího mazlíka, kterého jste vždycky chtěli, ale kvůli partnerovi nepřicházel v úvahu. Pokud byl rozchod náhlý a bolavý, nějakou dobu samozřejmě potrvá, než si tohle všechno budete moci užívat naplno, určitě to ale bude dobrý začátek.

Ničí vám žárlivost vztah?

Nový vztah, nové kompromisy

Někteří lidé jdou do nového roku s předsevzetím, jiní s novou známostí. Zamilovanost a začátky vztahu jsou vždy krásné, nicméně dříve či později se s partnerem budete muset dělit o veškerý volný čas, to znamená taky celou řadu kompromisů, ohledů na druhého a přizpůsobování se. I to je důvod, proč po rozchodu do nového vztahu nespěchat a užít si co nejvíc toho, co volnost nabízí. Kdy jindy se vám například podaří jet sami nebo s partou kamarádů či kamarádek na vysněnou dovolenou?

Jak dlouho po rozchodu začít nový vztah?

Mozek je po rozchodu napjatý, nevyrovnaný, nezvyklý na novou situaci. S každým dalším probuzením znovu prožívá ten dosud nový a nepříjemný pocit odloučení a konce něčeho zažitého, stálého, nějaké jistoty. Naše myšlenky se tak mohou neustále točit kolem bývalého partnera, v běžných a každodenních situacích si připomínáme, co by v tuto chvíli náš bývalý partner dělal, jak by se choval, co by řekl, jak by reagoval. Prožíváme-li v tuto dobu již vztah nový, zřejmě nebude mít velkou a trvalou hodnotu. Přistihneme se při zjištění, že nový partner a vztah s ním nám vlastně nevyhovuje a dojde, zdánlivě bez příčiny, k rozchodu. Kdy tedy začínat nový vztah a jak poznat, že jsme na něj připraveni? Teprve ve chvíli, kdy pocítíme vnitřní klid, pohodu a vyrovnání se s minulostí, čehož je obvyklým příznakem zjištění, že v souvislosti s myšlenkou na bývalého partnera už nepociťujeme zášť, zlobu a jiné negativní emoce, nemáme potřebu srovnávání.

Proč jsme si nevěrní a jak partnera odhalit?

Zdroj: femina.cz, novinky.cz, partnerske-vztahy. eu

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Jak začít hubnout zdravě a efektivně? A čemu se raději vyhnout?
V novém roce hlavně zdraví: Jak toho dosáhnout?

Další články