Vánoce v hospicích a nemocnicích
Nikdo nechce trávit Vánoce v nemocničním pokoji, ale přesto se tomu mnohdy lidé nevyhnou. Jsou mezi nimi dlouhodobě nemocní i lidé po úrazech. O to, aby Vánoce pak mohli lidé v těchto zařízeních strávit co nejlépe, se stará nemocniční personál, ale i dobrovolníci.
Štědrovečerní večeře v podobě smaženého kapra s bramborovým salátem, cukroví, nazdobený stromeček, dárky a koledy - to jsou naše Vánoce. Lidé pracující v nemocnicích se snaží vytvořit vánoční atmosféru pro své pacienty, kteří musí svátky trávit právě zde. Svým pacientům se v této době často věnují i nad rámec svých obvyklých povinností.
Vánoční atmosféra patří i do nemocnic
Nemocnice musí o Vánocích fungovat jako každý jiný den v roce, v tom není možný kompromis. Nemocnice zkrátka funguje 24 hodin denně a 365 dní v roce a i během vánočních svátků se tak provádí nezbytné zákroky. Pracovat v nemocnici je posláním, služby o Vánocích k němu zkrátka patří. Lékaři se však snaží propustit domů ty hospitalizované, u nichž to zdravotní stav dovoluje. Především se o to snaží u dětí. Pokud to však není možné, snaží se alespoň přinést k nemocničním lůžkům co nejvíce vánoční atmosféry, včetně výzdoby, cukroví, vánočního tvoření a povídání o starých zvycích a tradicích, stejně jako dárky a pohádky. Obvykle v těchto dnech platí i mimořádné návštěvní hodiny, kdy rodiče mohou strávit s dětmi na pokoji celý den a oslavit Vánoce v soukromí.
Hospic - odborná a citlivá péče nevyléčitelně nemocných
Kaplan v nemocnicích a hospicích
Je známo, že když se lidé dostanou do úzkých, začnou hledat smysl života a více přemýšlet a bilancovat. Na sdílení těchto pocitů jsou tu pak právě nemocniční kaplani. Služba nemocničního kaplana má své dávné kořeny. Zdravotnická zařízení byla odjakživa spjata s duchovní podporou. Tato práce však neznamená jen poslední pomazání. Dnes už to více souvisí s psychologií. Pomoc v léčebně dlouhodobě nemocných je pak o pomoci lidem, kteří jsou už obvykle se svým stavem a situací smíření. V období adventu pak tito pacienti vzpomínají na své rodinné zvyky, ale také na to, jak kdysi trávili Vánoce a na všechno to hezké, o čem si chtějí povídat.
Vánoce v kruhu rodinném mohou být posledním a největším přáním pacienta
Když se vás zeptají, co by bylo pro vás tím nejkrásnějším vánočním dárkem, co odpovíte? Jak dlouho byste o tom museli přemýšlet? Auto, šperky, zážitkové poukazy, luxusní dovolená? Všechno je relativní, i hodnoty, které se časem a okolnostmi mění. Někdo si však v těchto dnech přeje něco ještě daleko vzácnějšího. Prodloužit čas. Prožít se svými nejbližšími ještě alespoň jedny vánoční svátky, než si nemoc nebo stáří vybere svou daň. Chce odejít důstojně, doma v kruhu svých nejbližších a ne v nemocnici. Domácí hospice, často fungující ve spolupráci s charitou, pomáhají právě taková přání splnit. Pracují v něm lékaři, duchovní, sociální pracovnice, zdravotní sestry. Plně nahrazují péči, která by byla pacientům poskytnuta při nemocniční hospitalizaci. Ti všichni se snaží o to, aby Vánoce, které mohou být pro kohokoli z těchto pacientů poslední, byly zároveň krásné a plné porozumění.
Vánoce a člen rodiny v hospici - jak se s tím vyrovnat?
Zdroj: valasskydenik.cz, idnes.cz (kaplan Václav Tomiczek), znojemsko.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová