zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

D-manóza: obyčejný pomocník, který si skvěle poradí se záněty močového ústrojí

Pavlína Klaudová
27.09.2024

Pokud máte potíže se záněty močového traktu, nejčastěji určitě sáhnete po lichořeřišnici nebo tradičních brusinkách či výrobcích s jejich kombinací. Aby se tyto nepříjemné potíže nevracely, je kromě nutnosti posilování celkové imunity potřeba mít v záloze i něco dalšího, co pomůže, pokud se opět vyskytnou. Přesně taková je D-manóza.

Co je D-manóza a jak působí

Manóza je monosacharid (jednoduchý cukr), který rychle prochází tělem, aniž by se cestou nějak rozložil. I když se ve strukturálním uspořádání podobá glukóze, vstřebává se v gastrointestinálním traktu pomaleji. Což z ní činí ideální doplněk stravy pro diabetiky, protože na rozdíl od glukózy má nižší glykemický index. Poté, co se D-manóza vstřebá ve střevě, neukládá se v játrech, ale skrz ledviny je vyloučena ven z těla. Hraje důležitou roli v metabolismu, podílí se na navazování glykanových řetězců některých proteinů.

  • Používá se jako jeden z doplňků stravy pro léčbu cystitidy (zánětu močového měchýře). Jedná se o velmi častý problém u žen a dívek, muži jsou k ní méně náchylní. Velmi často se vrací a může přejít až do chronické podoby.
  • Mezi hlavní příznaky patří častá, bolestivá a naléhavá potřeba močit, bolest v podbřišku a v některých případech se může vyskytnout i bolest dolní části zad.
  • Většina cystitid je způsobena kontaminací močové trubice bakteriemi. Pokud se cystitida neléčí, může její chronická forma přerůst do chronické infekci ledvin a vést k jejich selhání.
  • V nejčastějším případě (uvádí se až v 90 %) je za propuknutí cystitidy zodpovědná bakterie E. coli.

Kde ji najít a jak se vyrábí

Přirozeně se vyskytuje v několika rostlinách, nejčastěji se získává z brusinek, dále pak z borůvek, jablek, pomerančů a broskví. Nachází se v mízách stromů (modřín, bříza). Lze jej také extrahovat z kukuřice. Laboratorně se vyrábí oxidací mannitolu. Jako doplněk stravy je k dostání ve formě prášku nebo tablet. Pro uživatele je mnohdy příznivější prášková forma, protože se dobře rozpustí v tekutinách a je u ní větší jistota, že nebude obsahovat plnidla nebo protispékavé látky. Často se kombinuje s vřesem. Doporučené dávkování je 2 g prášku D-manózy ve vodě jednou až dvakrát denně.

Proč si ji vybrat jako doplněk stravy?

D-manóza se rychle vstřebává a dostává se do periferních orgánů přibližně za 30 minut, než je vylučována močovým systémem. Neukládá se v těle, protože nemůže být přeměněna na glykogen.  Užívání tohoto cukru jako doplňku stravy tedy umožňuje zabránit uchycení bakteriálních lektinů a odstranit přichycené bakterie na stěnách močového měchýře. Ty jsou pak následně vyloučeny z organismu močí. Dávka d-manózy působí poměrně rychle, nástup účinku se uvádí cca 30 minut.

Na co si dát pozor při užívání

Dobrou zprávou je, že dlouhodobé užívání D-manózy ve velmi vysokých koncentracích neprokázalo vedlejší účinky na lidský metabolismus a studie ukazují její velmi dobrou snášenlivost dospělými i dětmi. Použití u těhotných nebo kojících žen by mělo vždy konzultováno s ošetřujícím lékařem. Přípravky na bázi této molekuly jsou vhodné i pro lidi s cukrovkou.

Zdroje: webmd.commayoclinic.orgncbi.nlm.nih.gov

Autor: Pavlína Klaudová

Rakytník – váš podzimní zdroj zdraví a vitality
Podzimní podpora imunity přírodní cestou

Další články