Pocení

Problém pocení

Kamila Menšíková
28.11.2008

Také máte pocit, že se potíte více než ostatní? Raději příliš nezvedáte ruce, aby snad někdo náhodou neviděl vaše propocené skvrny na triku v podpaží? Děsíte se předepsaného oblečení do práce?

Protože na zelené košili budou propocené fleky ještě viditelnější? Nebo je vaší noční můrou to, že si budete například na návštěvě muset sundat boty a vaši hostitelé budou omráčeni zápachem?

Mě začalo trápit nadměrné pocení asi v patnácti letech, tedy v době, kdy se chce člověk všem okolo líbit a kdy úzkostlivě sleduje, co si o něm okolí myslí. Většina náctiletých bojuje s nedostatečným sebevědomím. Musím přiznat, že propocené triko mi na sebedůvěře nedodalo. Stačilo tehdy jít dvacet minut pěšky do školy a už se mi na zádech pod batůžkem rýsovaly tmavé skvrny od potu. Pro jistotu jsem si tehdy nosila triko na převlečení. Teď už na to vzpomínám spíše s úsměvem, ale tenkrát to byla opravdová muka.

Deodoranty či antiperspiranty nepomáhaly, rozhodla jsem se tedy navštívit se svým problémem dermatoložku. Ta mi pouze sdělila, že se to časem samo spraví (což mě, patnáctiletou pubertální holku, příliš nepotěšilo). Také mi doporučila sedmidenní kůru za asi dvě stě Korun, ale abych pravdu řekla, nevím, zda měla nějaký účinek. Smířila jsem se s tím a od té doby jsem si začala kupovat pouze černé nebo bílé svršky, kde děsivé mokré skvrny nejdou tolik vidět.

Možná že mé vzpomínky z dospívání vám znějí legračně, ale v současné době velké procento dospělých nadměrným pocením trpí a považují je za velmi stresující faktor. Pro většinu lidí platí: čím více se potí, tím více jsou nervózní a tím více se opět zvyšuje pocení atd. Je to začarovaný kruh. Jak z něj ven? Je vůbec nějaká možnost se z něj dostat?

Příčiny nadměrného pocení

Jeho přirozeným důvodem je regulace tvorby tělesného tepla. Komplikuje člověku život, sráží mu sebevědomí, obtěžuje postiženého, ale i jeho okolí.

Nadměrné pocení může způsobovat i přílišná konzumace kávy nebo jiných kofeinových nápojů. Proto byste měli zkusit jejich spotřebu snížit na minimum. Obézní lidé a jedinci ve stresu mají samozřejmě větší sklony k nadměrnému pocení. Zvýšená potivost je také častá u některých typů onemocnění, například u horeček, tuberkulózy nebo infekčních onemocnění.

Botulotoxin

Toužíte po dlouhodobém účinku? Je možné jej dosáhnout aplikací botulotoxinu do oblasti podpaží, dlaní a chodidel. Výhodou jednoznačně je, že se výsledek projeví již druhý den a trvá u některých dokonce až 12 měsíců! Potní žlázy neprodukují pot a zasažená oblast je velmi suchá, proto je doporučeno v případě zákroku na dlaních používat hydratační krémy.

Když zapáchají nohy

Rozhodně se vyplatí investovat do kvalitních bot i ponožek. V lékárnách i supermarketech v dnešní době seženete nepřeberné množství sprejů do bot. Na našem trhu se objevily i ponožky se speciálními nanočásticemi a výrobce dokonce uvádí, že je možné je nosit nonstop i čtyři dny, aniž by začaly zapáchat. Samozřejmě doporučujeme konzultaci s dermatologem.

Jak odstranit nadměrné pocení

  • úprava životního stylu - nepijte alkohol a nekuřte
  • důsledně používejte antiperspiranty
  • vyzkoušejte již zmíněný botulotoxin
  • i nvestujte do stahujících roztoků, zakoupíte je v lékárně nebo vám je předepíše  kožní lékař
  • pokuste se omezit stresující faktory ve vašem životě

Máte stejný problém?

Autor: Kamila Menšíková

Jak zabránit otékání nohou
Jak být fit po porodu

Další články

Jak zabránit otékání nohou
Otoky

Jak zabránit otékání nohou

10.11.2008

Otékání nohou představuje velice nepříjemný problém a může vyústit až do takového stádia, že se nevejdete do vlastních kalhot. Tomuto problému není mnohdy těžké předcházet. Jde jen ...

Jak pečovat o nehty
Nehty

Jak pečovat o nehty

17.10.2008

Představte si situaci, kdy se seznamujete s velmi dobře oblečenou paní, slečnou či dámou, její vlasy i make-up jsou bez chyby, ale ve chvíli, kdy vám podává ruku, uhodí vás do očí ...

Zvládněte podzimní deprese
Deprese

Zvládněte podzimní deprese

16.10.2008

Pod pojmem podzimní deprese se u většiny procent z nás jedná spíše o špatnou náladu než o depresi samotnou. Pravý pojem deprese patří stavu vážnějšího charakteru, kdy je zapotřebí ...

Jak se bránit klíšťatům
Klíště a nemoci

Jak se bránit klíšťatům

16.10.2008

Lymská borelióza je onemocnění, které je způsobeno bakterií spirálovitého tvaru, tzv. spirochetou – BORRELIÍ BURGDORFERI. Nejčastějším přenašečem je klíště obecné. Borrelie žijí me ...

Den bílé hole
Oční vady

Den bílé hole

14.10.2008

15. říjen je znám jako Den bílé hole, tedy čas, kdy se již tradičně koná po celé republice veřejná sbírka a lidé mají možnost zakoupit si od dobrovolníků v bíločerných tričkách sym ...