zdroj: pixabay.com
Zdravý život

Jak zvládnout klimakterium v létě?

Veronika Tůmová
21.07.2018

Návaly horka a pocení patří k nejčastějším projevům ženského klimakteria a v horkých letních dnech se vše pochopitelně ještě zhorší. Co s tím? Jak tyto typické projevy klimakteria zvládnout, aby nám neznepříjemňovaly léto?

Odpovědí je dostatečný pitný režim, správný jídelníček i pravidelné a celkové ochlazování. V extrémně vysokých letních teplotách však nepomůže větrání, venkovní teplota totiž obvykle převyšuje tu uvnitř. Pomůže klimatizace, ale jsou i jiné způsoby.

Voda, obklady, sprcha či bazén

Je stále velké procento lidí, kterým dělá problémy zvyknout si na pravidelný pitný režim, zkrátka nepijí, dokud se nedostaví pocit žízně, což je ovšem pro organismus málo. Čistou vodu si připravte každé ráno do džbánku nebo lahve tak, abyste ji měli neustále po ruce. Máte-li problém pít čistou vodu bez příchuti, přidejte citron, mátu, meduňku, plátky okurky apod. Během dne, máte-li možnost, se pak nevyhýbejte osvěžující sprše, nejlépe hned ráno a pak znovu odpoledne nebo večer, řídíme se podle vlastní potřeby. Sprcha přinese okamžitou úlevu, stejně jako bazén. Podle odborníků jsou tyto způsoby rychlého ochlazení vhodnější než klimatizace, která může způsobit nachlazení.

Klimatizace v autě - může ohrozit naše zdraví?

Dietou proti nadměrnému pocení

Od nepříjemného pocení a návalů horka si můžete pomoci i vhodnou dietou. Z běžného jídelníčku se pokuste vynechat rafinovaný cukr a příliš kořeněnou stravu, dále pak kofein a alkohol. Skvělé budou potraviny bohaté na vápník a hořčík, samozřejmě pak dostatek ovoce a zeleniny, vhodné jsou především okurky a také sója.

V horkých letních dnech obvykle nezažíváme tak často pocit hladu, pro lehké letní obědy a večeře tak postačí zdravé a svěží saláty, zasytit mohou také oblíbená ovocná smoothies a zeleninové šťávy. Je dobré také zvýšit přísun selenu, který snižuje návaly horka, a dále vápníku, který najdeme v mléčných výrobcích, luštěninách, brokolici nebo rybách. Vyhněte se tučným jídlům, hutným omáčkám a podobně, ty bude lepší si dopřát až v podzimních a zimních měsících, kdy je potřeba dodat tělu teplo a energii.

Recepty na chutné saláty

Dejte sbohem stresu!

Přílišný stres zvyšuje krevní tlak, z dlouhodobého hlediska pak oslabuje imunitu. Stresovat se kvůli nové etapě života, jejíž první předzvěstí je právě klimakterium, tak není vůbec přínosné, spíš naopak. Berte proto život s nadhledem, hodně odpočívejte a pokuste se nacházet ve věcech především pozitiva. K tomu, abyste předešly nepříjemným projevům klimakteria, je také vhodné informovat se o užití vhodných potravinových doplňků, které jsou pro toto přirozené období ženského života určeny. Hojně doporučovány jsou například přípravky s mateří kašičkou a obsahem fytoestrogenů. Nezapomínejme ani na bylinky! Klimakterické obtíže zmírňují např. odvary z třezalky či rakytníku, které účinkují jako přírodní antidepresiva.

Zdroj: Dama.cz, Vegall Pharma.s.r.o.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

BLOG Život podle Karol: Ona ještě nechodí?
Domácí lékárnička nejen na cesty

Další články