Pocení

Prevence potivých nohou

Pavlína Šourková
10.06.2009

Ať už v teplém počasí, které způsobuje nadměrné pocení nejen nohou, nebo v chladném, v němž jsou končetiny uzavřeny v neprodyšných botách, obtěžuje nás i naše nohy nepříjemná vlhkost a dokonce i zápach. Zde je pár rad, jak předejít potivosti nohou.

1. Myjte vaše nohy denně a pečlivě je osušte.

Zvláště v místech mezi prsty. (Tato malá, teplá, vlhká místa jsou nejlepším základem pro pěstování a rozmnožování bakterií, jež reagují s potem a následně způsobují zápach.)

2. Minimálně 1x týdně provádějte střídavou koupel dolních končetin.

Na koupel si připravte umyvadlo s teplou a studenou vodou. Začíná se ponořením do teplé lázně asi na 5 minut a pak hned na 1-2 minuty do studené vody. Opakujeme asi 5x, kdy koupel ukončujeme ve vodě studené. (Dolní končetiny se prokrví, zrelaxují, potní žlázy se uzavřou.) Není vhodně při aterosklerózách cév!

3. Střídejte ponožky, punčochy denně.

Nejlépe vše z přírodních materiálů. Pokud se nohy potí nadměrně, střídejte ponožky i několikrát denně. Chvilku se procházejte bosky, abyste dodali vašim chodidlům také trochu čerstvého vzduchu.

4. Volte kožené boty, které jsou co nejvíce prodyšné a střídejte vaši obuv každý den.

Nějakou dobu trvá, než vložky do bot vyschnou po celodenním nošení; pokud byste si obuli svěží a čistá chodidla do stále vlhkých bot, účel omytí a osušení vašich nohou by byl potlačen.

5. Pravidelně a dlouhodobě používejte speciální prostředky pečující nejen o vaše nohy, ale i vaše obutí.

Pokud vám následující rady ani trochu nepomáhají, je vhodné navšívit lékaře. Pocení často souvisí s hormonálními poruchami.

Trpíte zvýšenou potivostí nohou? Máte nějaké další tipy, jak se potivých nohou zbavit? Který přípravek podle vás dobře zabírá?

Autor: Pavlína Šourková

Jste opravdu zdraví? Co Vám řeknou lékařská vyšetření.
Nanoponožky se stříbrem proti pocení nohou

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Pozitivní účinky břišního tance
Tanec

Pozitivní účinky břišního tance

22.07.2009

Která ženy by nesnila o tom, že svému okolí bude připadat krásná, uvolněná, sebevědomá a hlavně bude spokojená sama se sebou? Většinou však běžný den vypadá tak, že je nutné zvláda ...