Oblečení a boty

Nanoponožky se stříbrem proti pocení nohou

Pavlína Šourková
21.06.2009

O zázračných účincích stříbra věděli již lidé ve starověku. Například Alexandr Veliký a jeho generálové při tažení na Indii pili vodu pouze ze stříbrných pohárů, a to je uchránilo před mnohými infekcemi. Naše babičky věděly, že pokud ponoří stříbrnou minci do mléka, nezkysne tak rychle.

Stříbro zdobí nejednu ženu, ale jak už víme nemá jen estetickou funkci. Má antimikrobiální účinky, které v dnešní době využívá mnoho vědců. Se stříbrem různě upraveným se můžeme setkat kdekoliv - v ledničkách, pračkách, vodních filtrech a dokonce se začíná s vývojem léků s obsahem stříbra. A jistě téměř každý slyšel o oblečení, které pohlcuje pot. Látka tohoto oblečení obsahuje nanočástice stříbra. Nejčasteji můžeme slyšet o nanoponožkách.

Nanoponožky jsou kvalitní bavlněné ponožky, které navíc obsahují umělou pryž, která je upravena pomocí nanotechnologie.

  • Nanotechnologie se zabývá studiem a použitím materiálů, zařízení a systémů o rozměrech řádově nanometrů - pracuje na základě aktivit atomů a molekul.

Stříbro v nich způsobuje, že kromě dobrého vstřebávání potu, likviduje i bakterie, slouží jako prevence plísní, mykóz či ekzémů. Výrobci navíc tvrdí, že nanoponožky se stříbrem urychlují hojení ran a oděrek nebo že předcházejí omrzlinám.

Objevili se však i zprávy, že ionty stříbra, které se uvolňují jak z nanoponožek, tak i z ostatních druhů oblečení při praní, se mohou dostat do okolí. Tím nepříznivě ovlivňují životní prostředí, hlavně vodní svět. Pravdou je, že tato látka je nová a ne zcela probádaná, tak se až časem dozvíme, kde je pravda a zda zázračné účinky stříbra nám nakonec neublíží.

Co si myslíte o vlastnostech stříbra? Bojíte se nových technologií naší doby?

Autor: Pavlína Šourková

Prevence potivých nohou
Amebóza

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Pozitivní účinky břišního tance
Tanec

Pozitivní účinky břišního tance

22.07.2009

Která ženy by nesnila o tom, že svému okolí bude připadat krásná, uvolněná, sebevědomá a hlavně bude spokojená sama se sebou? Většinou však běžný den vypadá tak, že je nutné zvláda ...