Tanec

Pozitivní účinky břišního tance

Michaela Holá
22.07.2009

Která ženy by nesnila o tom, že svému okolí bude připadat krásná, uvolněná, sebevědomá a hlavně bude spokojená sama se sebou? Většinou však běžný den vypadá tak, že je nutné zvládat povinnosti v zaměstnání a doma, a pak už zbyde jen pár minut čistě pro sebe. Patrné je přetížení, vyčerpanost a také negativní vliv na psychiku. Co si tedy dodat chybějící energii tancem a nalézt opět kladný vztah ke svému tělu?

O původu břišního tance můžeme nalézt více údajů, v podstatě je ale možné konstatovat, že kořeny tance sahají do oblasti Středního východu. V Americe bývá označován také jako Bellydance, ve Francii Dance du ventre, v Řecku Cifte telli a v Egyptě zase Raqs Sharqi. Jak již název říká, zvláštní důraz se při tomto tanci klade na břicho, které je vnímáno jako symbol plodnosti.

Je možné nalézt více jeho druhů, které se od sebe liší hudbou, kostýmy i jednotlivými prvky tance. Podstatou je střídání několika základních prvků, které se volně kombinují. Nejde zde však jen o pohyby, ale na celkovém dojmu se odrazí i osobnost samotné tanečnice a součástí je též její výraz a mimika. Začátky sice nemusí být snadné, některé prvky se mohou jevit jako velmi obtížné i zcela nezvládnutelné, ale chce to zejména čas. V každém případě se nenechte odradit a vydržte pár měsíců.

Břišní tance jsou vyhledávány zejména ženami a dívkami, nicméně jsou k nalezení též mužské výjimky. Velkou výhodou je skutečnost, že o vhodnosti zde nerozhoduje věk ani postava. I pokud máte nějaké to kilo navíc, bez obav se můžete do tance pustit. Hlavní zde je chuť a pozitivně naladěná mysl. Tanec je vhodný i pro těhotné ženy, jen je potřeba vyhnout se některým prvkům.

Pozitivní účinky břišního tance je možné sledovat na úrovni fyzické i psychické:

  • Je možné díky němu uvolnit blokády, napětí a křeče svalstva. Zlepší se pohyblivost kloubů, zmírní bolesti páteře a dojde k posílení svalstva. Posiluje nejen svalstvo pánve, beder, pánevního dna, ale také hrudníku a paží. Upravuje držení těla.
  • Břišní tanec snižuje riziko srdečních chorob a úroveň cholesterolu v krvi.
  • Podstatný vliv má na poporodní zpevnění pánevního dna i rychlé zformování postavy po porodu. Ve zralém věku a v době přechodu pomáhá zpevňovat pánevní dno, předcházet potížím s únikem moči.
  • Břišní tanec může ženám účinně pomáhat při rehabilitaci po úrazech, operacích i chronických onemocněních pohybového ústrojí.
  • Dochází též k úpravě zažívacích problémů, menstruačních či klimakterických obtíží.
  • Tanec uvolňuje napětí v pánevní oblasti a přispívá tak k léčbě neplodnosti.
  • Přispívá ke zdravému snižování tělesné hmotnosti. Má dobrý vliv na tvarování postavy, hlavně problémových ženských partií.
  • Nezanedbatelný je vliv na psychiku ženy. Pomocí tance jsou vyjadřovány veškeré pozitivní emoce ženy a radost ze života. Ženy tak vnímají více svou ženskost a krásu, což může výrazně zvednout sebehodnocení.
  • Pozorovatelné je zmírnění depresí, úzkosti. Žena se učí mít ráda sama sebe a následně se zlepšují i její vztahy s okolím. Snižuje negativní účinky stresu, uvolňuje psychické napětí a zlepšuje spánek.

Od nepaměti je tanec užíván k vyjádření myšlenek a nálad. Můžete pomocí něj dát průchod svým vnitřním pocitům a nalézt svou životní energii. Stejně tak pro vás může být zdrojem zábavy či formou meditace a odprostění se od starostí všedních dní. Pro ženy může též znamenat cestu ke své kreativitě a seberealizaci. Není lepší rady než jej vyzkoušet a objevit veškerá jeho možná pozitiva.

Máte zkušenosti s břišními tanci?

Autor: Michaela Holá

Stravování v dětství ovlivňuje celý náš život
Životadárná energie Reiki

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Deflatulencia - Seriál o nemocech a lécích 12. díl
Vyšetření a léky

Deflatulencia - Seriál o nemocech a lécích 12. díl

21.07.2009

Deflatulencia jsou léky upravující vnitřní prostředí v tlustém a tenkém střevě a působící proti nadměrné tvorbě a hromadění střevních plynů. Obecně se dají dělit na látky snižující ...