Turistika

Severská chůze – nordic walking

Jitka Suchánková
31.08.2013

Chůze je jedna z nejjednodušších sportovních činností. Pravda, sportem v pravém slova smyslu se nazvat nedá, ale je to jistě první krok na cestě za štíhlou linií.

Je konec léta, pominuly nádherné tropické slunečné dny, a jestli máte chuť si vyjít na procházku, zkuste si pořídit speciální hole na nordic walking – takzvanou severskou chůzi.

Že se ještě necítíte tak staří nebo tak fyzicky málo zdatní, aby vám bylo zapotřebí holí? O tom to ale vůbec není.

Chůze je nejpřirozenějším pohybem člověka. Chůze s norskými holemi nabádá k větší rychlosti, tato činnost má aerobní charakter střední intenzity. Při správné technice je zapojeno do činnosti až 90 % našich svalů. S nordic walkingem se tedy hubne mnohem lépe než bez nich!

Jak správně chodit s holemi

Začátečníci nordic walking se mohou dopouštět některých chyb. Tou nejčastější je špatná koordinace dolních a horních končetin. Správný pohyb je veden do kříže (levá ruka a pravá noha a obráceně), trup by měl být mírně předkloněn. Na hůlky by neměla být přenášena hlavní váha ani bychom je neměli držet křečovitě.

Možná se vám toto všechno zdá být zbytečné připomínat, ale jedinci se špatným řízením rovnováhy nebo s nějakým zdravotním problémem tady mohou narazit. Proto se postupem času vyvinula školení nordic walkingu, kde za dohledu a pomoci školeného instruktora získáte ty správné návyky.

Jak severská chůze pomáhá

Nordic walking je sportovní aktivita vhodná pro všechny věkové kategorie, pro muže i ženy. Lze ji provozovat v lehké formě i v době rekonvalescence, tedy po nejrůznějších nemocech či operacích.

Při používání holí se neustále střídá napětí a uvolňování svalstva paží a ramen, a tak se zvyšuje prokrvení celé horní části těla. Zároveň se zvyšuje rychlost chůze. Horní část těla přitom přebírá až třicet procent práce nohou a značně jim ulehčuje, což má význam zejména pro obéznější lidi.

Severské hole ulehčují kyčlím, kolenům i kotníkům, a v neposlední řadě jsou také pravou opornou berličkou, která nedovolí uklouznout nebo dokonce upadnout.

Jak nakupovat hole na nordic walking

Kde tyto hole zakoupit, to jistě dnes nebude problém. Navštivte kteroukoliv prodejnu sportovních potřeb. Jaké hole však vybrat, to už bude tvrdší oříšek. Dejte na doporučení odborníků – prodavačů (i proto navštivte opravdu kvalitní obchod se sportovním zbožím).

Prodavač vám doporučí hole podle vašich potřeb a požadavků, a určitě se dohodnete i na přiměřené a vámi akceptovatelné cenové relaci, která je velice rozlišná. Podstatná je také délka holí, kterou vypočítáte pomocí jednoduché rovnice, ve které se tělesná výška násobí konstantou 0,68.

Autor: Jitka Suchánková

Káva a její vliv na zdraví
Jak dosáhnout kvalitního spánku

Další články

Hot jóga – jóga jinak?
Jóga

Hot jóga – jóga jinak?

Cvičení jógy v horku, tzv. hot jóga nebo Bikram jóga je stále populárnější. Centra, kde se dá cvičit a kde vám pořádně zatopí, rostou jako houby po dešti. Není divu. Pokud jste vyz ...