zdroj: shutterstock.com
Rakovina vaječníků

Příčiny rakoviny vaječníků

Alena Mrákotová
20.01.2009

Rakovina vaječníků se vyskytuje u žen stále častěji. Nejsmutnější je fakt, že toto zákeřné onemocnění postihuje stále mladší ženy.

Rakovinné onemocnění komplexně celosvětově vzrůstá. Není divu, že vědce nenechává tato problematika spát a nutí je k dalším výzkumům, které by pomohly lépe probádat lidský organismus a následně objevit účinný lék.

Nejnovější poznatek ukázal, že na tento typ rakoviny působí dva nádorové proteiny. Tyto proteiny jsou známé jako DICER a DROSHA. Tyto bílkoviny mohou být klíčovým vodítkem pro léčbu rakoviny vaječníků a vést tak k novým způsobům léčby. Bílkoviny totiž ovlivňují chod ribonukleové kyseliny RNA. Bílkoviny působí na RNA tak, že přirozeně způsobují zatočení šroubovitého genu RNA. Vědci tvrdí, že právě za vítězstvím nad rakovinou vaječníků, ale i prsou a plic stojí právě vysoký stupeň proteinu DICER.

Ženy, které měly rakovinu vaječníků a vyšší stupeň právě těchto dvou proteinů, přežily 11 let a více. Zatímco ženy s nižšími stupni průměrně přežily okolo 2,5 let. Ve Spojených státech amerických bylo v roce 2007 diagnostikováno okolo 22 tisíc nových případů postižení rakovinou vaječníků. Rakovina vaječníků je také často pojmenována jako „tichý“ zabiják. Toto pojmenování si zasloužila především z důvodu neprojevujících se prvotních příznaků a následně tak zcela nemožné včasné zachycení onemocnění.

V Anderson Cancer Centre v Houstonu se provedly nové studie, kde se analyzovaly tkáně ze 111 žen, u kterých bylo shledáno rakovinné postižení epitelové výstelky vaječníků. Cílem bylo vysloveně hledat protein Dicer a Drosha. Vědci objevili, že 60% žen, které mají rakovinu, mělo nízký stupeň proteinu DICER, 51% mělo nízký stupeň proteinu DROSHA a 39 % žen mělo snížené oba dva stupně bílkovin.

Tyto dva proteiny jsou zodpovědné za zářezy a tvarování tenoučkých kousíčků genetického materiálu známého pod pojmem mikroRNA nebo miRNA. V posledním desetiletí přišli vědci na to, že tyto přirozeně působící kousíčky jsou důležité pro zatočení genové šroubovice, která dále dohlíží na buněčný růst a určuje tak, zda budou buňky živé nebo mrtvé. Celý tento proces je známý jako RNAi. Pokud je tento systém poškozen, dochází k rozvoji onemocnění. Vědci prozkoumali a nalezli, že při postižení organismu rakovinou je vždy tento proces RNAi narušený.

V minulosti se lidé domnívali, že mikroRNA podporuje růst nádorových buněk. Nyní je mikroRNA veden spíše jako „potlačovač“ růstu nádoru.

Mnoho biotechnologických společností zkouší zablokovat tento mechanismus, a tak bojovat s onemocněními. Společnosti vytváří umělé molekuly, nazývané malé RNA (siRNA), které byly testované pro léčbu onemocnění související s věkem jako např. rozpad tkání či oční onemocnění.

Bohužel, vědci stále nemají lék pro léčbu žen s rakovinou vaječníků. Objev může pomoci vědcům k vytvoření vzorku léčiva pro pacienty, kteří mají nízký stupeň proteinu Dicer a Drosha. Je také známo, že pacientky s rakovinou vaječníků s nízkým stupněm těchto důležitých proteinů mají zhoršené stravování.

Odhalování nejrůznějších onemocnění je velmi obtížné, ale vědci jdou stále kupředu a v léčbě rakoviny dělají obrovské pokroky.

 

Myslíte si, že má přítomnost těchto proteinů opravdu rozhodující vliv na to, zda propukne rakovinné onemocnění?

Autor: Alena Mrákotová

Hipoterapie
Co dokážou antibiotika

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

K čemu je dobrá syrovátka?
Zdravá výživa

K čemu je dobrá syrovátka?

17.04.2009

Syrovátka se v poslední době stává velmi oblíbenou, a to v různých oblastech. Kdy po ní sáhnout a k čemu je dobrá?

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...