Cukrovka

Cukrovka u dětí

Renáta Vorbová
28.05.2009

I když se s cukrovkou setkáváme spíše u dospělých lidí, bohužel se nevyhýbá ani dětem. Co je dobré vědět o dětské cukrovce?

Cukrovka neboli Diabetes mellitus

Cukrovka je chronické onemocnění týkající se metabolismu cukrů. Následkem toho je v organismu zvýšená hladina cukru v krvi. To má vliv i na celkovou přeměnu látek v organismu.

Rozlišujeme dva druhy cukrovky. U dětí se vyskytuje vždy jen diabetes mellitus 1.typu. Častější je diabetes mellitus 2.typu, kterým trpí převážně silnější a spíše starší lidé. Tento typ si může člověk vyvolat sám nezdravým způsobem života. Za diabetes mellitus 1.typu dítě nemůže a nijak ho neovlivní.

Cukrovka u dětí

Vědci dodnes přesně nedokáží odhadnout, co způsobuje diabetes 1. typu. Víme jen, že narozdíl od 2.typu není ovlivnitelný prevencí.

Při diabetu 1. typu nedokáže slinivka břišní produkovat inzulín. Glukóza se v krvi hromadí a nevyživuje tak tělesné buňky.

Tento typ bývá diagnostikován do 30 let, ale většinou je odhalen už dříve - v období dětství a dospívání.

Dozvíte-li se, že váš potomek trpí cukrovkou, jistě vás zachvátí panika, strach i úzkost, ale nebojte se. Pokud bude vaše dítě dodržovat všechna lékařská doporučení, může s tímto typem cukrovky prožít dlouhý a kvalitní život.

Cukrovka u dětí se projevuje předrážděností, u menších dětí pomočováním se, silným pocitem hladu, hubnutím, zvracením, tělesnou slabostí, velkou žízní atd. Budete-li sledovat u svého dítěte tyto symptomy, neváhejte a co nejdříve vyhledejte lékaře!

Rady pro rodiče malých „cukrovkářů"

Bylo řečeno, že s cukrovkou může váš potomek prožít kvalitní život. Je ovšem důležité striktně dodržovat lékařské rady.

  • Především dbejte na to, aby byl inzulín vašemu potomkovi dodáván pravidelně, včas a přesně podle předpisu. Od začátku ho učte samostatnosti. Měl by si sám myslet na tuto povinnost.
  • Změňte dítěti jídelníček. Musí být vyvážený a menší dietě se vaše dítě nevyhne. Je totiž nutné udržovat cholesterol na normální úrovni a nutné je hlídat i váhu potomka. Dietu je vhodné doplnit nějakou sportovní aktivitou.
  • Důležité je také naučit ratolest žít život bez stresu. Dá se to vůbec naučit? Ano, odmala by měl být potomek zvyklý na to, že nestojí za to se za něčím honit na úkor zdraví. Učte ho relaxovat a hlavně: buďte mu v tom dobrým příkladem.
  • Nezapomínejte na pravidelné návštěvy lékaře, a to nejen praktického, ale i zubaře, očního lékaře atd.

Cukrovka je vážnou nemocí a jistě vás rozhodí, bude-li diagnostikována právě vašemu potomkovi. Ale věřte, že když dítě naučíte dbát více o své zdraví, nebude muset být otrokem své nemoci...

Máte zkušenosti s cukrovkou u dětí?

Autor: Renáta Vorbová

Osteoporóza
Co zabíjí 50 % populace ?

Další články

Osteoporóza
Osteoporóza

Osteoporóza

06.02.2009

Jedná se o onemocnění charakterizované úbytkem kostní tkáně vedoucí k tomu, že kost je křehčí a mnohem náchylnější k různým zlomeninám.

Problém pocení
Pocení

Problém pocení

28.11.2008

Také máte pocit, že se potíte více než ostatní? Raději příliš nezvedáte ruce, aby snad někdo náhodou neviděl vaše propocené skvrny na triku v podpaží? Děsíte se předepsaného obleče ...

Jak zabránit otékání nohou
Otoky

Jak zabránit otékání nohou

10.11.2008

Otékání nohou představuje velice nepříjemný problém a může vyústit až do takového stádia, že se nevejdete do vlastních kalhot. Tomuto problému není mnohdy těžké předcházet. Jde jen ...

Další druhy žloutenky
Žloutenka - hepatitida

Další druhy žloutenky

03.11.2008

Stále více a více se zvyšuje počet lidí nakažených chorobami, kterým bychom mohli mnohdy zabránit. Nedbalost, špatná hygiena či nesprávný a zhoršující se styl života může přispět k ...

Jak být fit po porodu
Porod

Jak být fit po porodu

24.10.2008

Jistě není pochyb o tom, že právě porod je okamžikem, který zcela změní váš dosavadní zažitý rytmus a obrátí svět doslova „vzhůru nohama“.

Jak pečovat o nehty
Nehty

Jak pečovat o nehty

17.10.2008

Představte si situaci, kdy se seznamujete s velmi dobře oblečenou paní, slečnou či dámou, její vlasy i make-up jsou bez chyby, ale ve chvíli, kdy vám podává ruku, uhodí vás do očí ...