Hygiena

Intimní hygiena žen

Renáta Vorbová
22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi.

Intimní hygiena

Intimní místa mají svou přirozenou obranyschopnost. Tu je ale třeba podporovat, protože někdy stačí málo, tato obranyschopnost je narušená a bakterie mohou začít řádit. Narušit přirozenou obranyschopnost si žena může např. nemocí, užíváním antibiotik, stresem, těhotenstvím, ale i menstruací.

Intimní hygiena je záležitostí každé ženy, ale ženy, které trpí mykózou či dalšími gynekologickými onemocněními, by se měly na ní obzvlášť soustředit a nepodceňovat prevenci.

Pamatujte: Správná intimní hygiena nespočívá v tom, že se budete co nejčastěji mýt na intimních partiích. Tím si naopak můžete i ublížit. Správná intimní hygiena spočívá ve vhodné volbě mýdla a v dalších hygienických opatřeních.

Jaké volit prostředky intimní hygieny?

Na trhu je řada prostředků pro intimní hygienu. Využijte je a na intimní partie rozhodně nepoužívejte klasická mýdla. Každá žena by doma měla mít „speciální" mýdlo, protože použití normálního mýdla narušuje obranyschopnost.

Intimní mýdlo používejte cca 2-3 do týdně. Jen pokud máte sklony k mykózám, používejte ho každý den. Opakují-li se u vás mykózy často, poraďte se se svým gynekologem.

Velmi praktické jsou i intimní ubrousky, které nám rovněž trh nabízí. Ty jistě využijete především, pokud cestujete a nemáte vždy pohodlí své vlastní koupelny.

Pozor na to, co nosíte!

I oblečení hraje roli v intimní hygieně. Noste především prodyšné spodní prádlo a pohodlné oblečení. Oděvy, které nejsou prodyšné, zvyšují pravděpodobnost infekce. Proto je vhodné vyvarovat se přiléhavým džínům a prádlu ze syntetických vláken.

Dejte si také pozor na silné prací prášky. Nepřehánějte to s nimi, zvlášť pokud perete ložní či spodní prádlo.

Intimní hygiena v době menstruace

V období menstruace jsou ženy náchylnější k nejrůznějším infekcím, a proto je třeba více dbát na intimní hygienu.

Je to dáno tím, že menstruační krev narušuje poševní prostředí, jehož přirozené PH je kyselejší - tím hubí bakterie, které kyselejší PH nesnesou. Je-li PH zásaditější, tvoří se prostředí, které bakteriím vyhovuje.

Samozřejmostí by mělo být pravidelné sprchování, a to minimálně jedenkrát denně. Koupání v době menstruace vynechejte, nechcete-li zvyšovat pravděpodobnost infekce. Pokud používáte tampóny, měňte je max. po 8 hodinách, spíše dříve. Jinak mohou způsobit toxický šok, který představuje vážnou zdravotní komplikaci.

Jaké prostředky používáte na intimní hygienu vy?

Autor: Renáta Vorbová

Nosíte pohodlnou obuv?
Komunikace s neslyšícími

Další články

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Nepříjemné opary
Opar

Nepříjemné opary

19.02.2009

Někteří mají za celý svůj život pouze tolik oparů, že by je dokázali spočítat na prstech jedné ruky. Ti, kteří jsou k oparům náchylní, ví, jak dokáží znepříjemnit život. Proč vznik ...

Gemmoterapie
Terapie

Gemmoterapie

10.02.2009

I dnes, v 21.století, kdy moderní medicína dosáhla nevídaného pokroku, existují případy, na které klasické léčebné postupy tak úplně nezabírají. Vznikají proto různé alternativní p ...

Osteoporóza
Osteoporóza

Osteoporóza

06.02.2009

Jedná se o onemocnění charakterizované úbytkem kostní tkáně vedoucí k tomu, že kost je křehčí a mnohem náchylnější k různým zlomeninám.

Jak si zachovat duševní zdraví a pohodu
Stres

Jak si zachovat duševní zdraví a pohodu

23.12.2008

Duševní onemocnění má často fyzickou příčinu nebo je způsobeno nerovnováhou některých látek v mozku. Stres, problémy v rodině, v práci či škole mohou duševní poruchy vyvolat nebo ...

Problém pocení
Pocení

Problém pocení

28.11.2008

Také máte pocit, že se potíte více než ostatní? Raději příliš nezvedáte ruce, aby snad někdo náhodou neviděl vaše propocené skvrny na triku v podpaží? Děsíte se předepsaného obleče ...