Artritida

Artritida

Petr Zimola
20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha jejích typů.

Nejznámější a nejčastější jsou především dva druhy, revmatoidní artritida a osteoartróza. I když se jedná o odlišná onemocnění, konečný výsledek je stejný.

Revmatoidní artritida (RA)

RA je jedna z nejagresivnějších forem artritidy. Jedná se o bolestivý zánět, který je udržován pomocí autoimunitních pochodů. Na světě jí trpí více jak 2 milióny lidí a postihuje všechny věkové kategorie.

Přesná příčina vzniku je neznámá, ale jelikož se jedná o autoimunitní onemocnění, jsou ve hře jako spouštěcí mechanizmus různé viry a bakterie. Velkou roli hraje také genetická výbava, což potvrzuje fakt, že RA postihuje 4krát více jednovaječná dvojčata než dvojčata dvojvaječná.

Ženy mívají RA více oproti mužům v poměru 2-4:1. Poměr žen se poslední dobou snižuje. Teorie, která by to vysvětlovala, hovoří o snižování rizika užíváním hormonální antikoncepce.

Léčba se zaměřuje na odstranění příznaků. K tomu se využívají různé kombinace kortikosteroidů, imunosupresiv a biologických léčiv.

RA významně zhoršuje kvalitu života a muže ho zkrátit až o deset let.

Osteoartróza

Jedná se degenerativní onemocnění kloubů a způsobuje kostnatění kloubních spojů. Stejně jako revmatoidní artritida se zatím nedá úplně vyléčit.

Je častější u starších lidí, jelikož jejich klouby jsou více opotřebované. Ze stejného důvodu jsou vystaveni vyššímu riziku sportovci a lidé s nadváhou. Také dřívější zranění zvýší nebezpečí vzniku osteoartrózy  v pozdějším věku.

První pomoc

Bolest kloubů ztlumíte jejich zahřáním například v horké vaně nebo můžete zkusit střídavé přikládání teplých ručníků a pytlíků s ledem.

V lékárně bez předpisu seženete některé bolest a zánět tlumící léky (aspirin, ibuprofen).

Speciální zařízení pro lidi s artritidou

V dnešní době existují nejrůznější pomůcky a způsoby jak ulehčit artritidou postiženým kloubům jako jsou:

  • Hole, chodítka a dlahy
  • Vložky do obuvi
  • Zábal pěny nebo tkaniny okolo předmětů súzkou rukojetí (psací pero)
  • Mobilní sprchové hlavice, vanová sedátka, úchytky u vany

Tyto a mnohé další prostředky pomohou ochránit vaše klouby, například správně používaná vycházková hůl, může pomoci snížit část tlaku, který pří chůzi kladete na kyčelní kloub až o 60%.

Zůstaňte aktivní!

Klíčem jak zamezit ztrátě mobility je zůstat co nejvíce aktivní. Jako u každého onemocnění či postižení je nesmírně důležité se mu nepoddat. Zůstanete-li smířeně a nečinně sedět, může se časem stát, že si nebudete brzy schopni ani podat hrnek s čajem.

Prováděním cvičení a aktivit, které minimálně zatěžují klouby, udržíte vaše svaly pevné a zachováte si svou flexibilitu.

Tanec, jízda na koni a speciální cvičební programy v bazénu jsou skvělými činnostmi pro lidi s artritidou.

Nebojte se poradit se svým lékařem či fyzioterapeutem o výběru vhodné aktivity.

Autor: Petr Zimola

Deset ochránců proti rakovině
Cukrovka v těhotenství

Další články

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

I podprsenka ovlivňuje vaše zdraví
Oblečení a boty

I podprsenka ovlivňuje vaše zdraví

03.03.2009

Přemýšlela jste někdy nad tím, jakou nosíte podprsenku? Je vhodná pro vaše prsa? Dělá vás krásnou?

Nepříjemné alergie
Alergie

Nepříjemné alergie

20.02.2009

Jedná se o nepřiměřenou a přehnanou reakci organismu na alergen. Alergenem jsou většinou látky, se kterými se denně setkáváme a se kterými žijeme. Alergen vyvolá obrannou funkci or ...

Nepříjemné opary
Opar

Nepříjemné opary

19.02.2009

Někteří mají za celý svůj život pouze tolik oparů, že by je dokázali spočítat na prstech jedné ruky. Ti, kteří jsou k oparům náchylní, ví, jak dokáží znepříjemnit život. Proč vznik ...