Zdravá výživa

K čemu je dobrá syrovátka?

Renáta Vorbová
17.04.2009

Syrovátka se v poslední době stává velmi oblíbenou, a to v různých oblastech. Kdy po ní sáhnout a k čemu je dobrá?

Co je to syrovátka

Chceme-li tvaroh, musíme srazit mléko. Po sražení vzniká námi chtěná žlutozelená tekutina - tedy mléčné sérum, které má rozšířený název syrovátka. Tato látka obsahuje 70% bílkovin.

Účinky syrovátky na organismus

Výhodou syrovátky je, že obsahuje řadu vitamínu, mezi nejvíce zastoupené patří vitamín B1, B2,B6, B12, C, E. Kromě toho obsahuje i mnohé minerální látky - draslík, sodík, zinek, niacin, biotin, hořčík, fosfor.
Syrovátka má na náš organismus blahodárné účinky. Její hlavní předností je fakt, že čistí organismus od toxických látek tím, že podporuje činnost ledvin a zlepšuje metabolismus.
Bílkoviny ze syrovátky snižují cholesterol, riziko rakoviny a dokonce je prokázáno, že jeho užívání zvyšuje hladinu serotinu v mozku, díky němuž jedinec méně trpí stresem, depresemi a úzkostí. 
Dále syrovátka zlepšuje celkovou kondici a je vhodná proti kožním chorobám (především akné a lupence), zlepšuje činnost jater atd.

Jak využít syrovátku?

Chcete syrovátku vyzkoušet? Zajděte do lékárny či do obchodu se zdravou výživou a zakupte si ji. Její cena se pohybuje okolo cca 30 Kč za 400 gramů. Bio syrovátka okolo 200,- Kč za 500 g.
Syrovátku můžete pít jako horký či studený nápoj, udělat si pleťovou masku či si ji nasypat do koupele a chvíli v ní relaxovat. Především ta poslední volba je velmi vhodný způsob, jak účinně a rychle uvolnit tělo i mysl.

Hubnutí se syrovátkou

Proč díky syrovátce lze zhubnout? Má dvě vlastnosti, které potřebujeme, držíme-li dietu. Je nízkotučná a má vysokou nutriční hodnotu. To znamená, že vás zasytí, ale přitom její konzumací netloustnete.
Syrovátka vás zasytí natolik, že jí můžete nahradit jedno hlavní jídlo denně. Této vlastnosti využívá mnoho výrobců instantních nápojů, které nápoj z této látky ještě obohacují o další vitamíny a látky.
Kromě toho, že se syrovátkou půjdou kila dolů, zlepšíte si i celkově zažívání a každá žena uvítá další příznivý účinek, kterým je zdravěji vypadající pleť.

Syrovátce se vyhněte, pokud máte alergii na mléčný cukr. Syrovátka ho obsahuje poměrně hodně. Kromě toho obsahuje i velké množství soli, což by nemuselo prospívat lidem, kteří mají problémy s ledvinami.

Užíváte syrovátku ? Jakou značku máte nejraději ?

Autor: Renáta Vorbová

Tajemství aromaterapie
Mýty a pravda o tampónech

Další články

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Co je to bolest ?
Bolest a další příznaky

Co je to bolest ?

18.03.2009

Bolest je subjektivně vnímaným nepříjemným senzorickým a emočním prožitkem vyvolaným skutečným či potenciálním poškozením tkáně nebo psychologickými faktory. Je všeobecně dobře zná ...