Adrenalinové sporty

Dolomitenmann - čistě mužská záležitost

Petr Zimola
06.04.2009

Každým rokem se horské městečko Lienz v Rakousku, stává dějištěm jednoho z nejtvrdších a nejextrémnějších závodů světa - Dolomitenmanna. Již víc jak dvacet let se zde na konci každého léta staví na start desítky čtyřčlenných štafet.

Akce pro pár nadšenců se během několika let rozrostla do nepředstavitelných rozměrů. Co láká nejlepší závodníky z celého světa, mezi nimiž nechybí kdejaký mistr světa, aby se účastnili tohoto závodu, který je pro svou obtížnost určen pouze mužům? Je to právě pro ono vzrušení z nebezpečí, kdy nezřídka jde i o život? Či snad je tím hlavním lákadlem nevyzpytatelné počasí? Úporné horské podmínky pro závodníky již připravily jak mrazy, tak i 40ti stupňová vedra.

Celý závod se skládá ze čtyř disciplín- běhu, paraglidingu, divoké vody a horských kol. Každá z nich má své specifické úskalí a těžko říci, při které jde více o život.

Celý závod začíná na náměstí v Lienzu v nadmořské výšce 678 metrů, kdy se běžci všech týmů vydají na třináctikilometrový běh. Jejich cílem je kopec Schober Köpfel, jehož zdolání vyžaduje překonat převýšení 1800 metrů. Této disciplíně poslední dva roky dominoval český běžec na lyžích Jiří Magal.

Běžec po svém výkonu předá štafetu letci. Ten se okamžitě rozbíhá a skáče do vzduchu. Po 5 kilometrech přistává na louce Taxer Moos. Následuje zhruba kilometrový výšlap i s padákem a krátký dolet na fotbalový stadion v Leisachu. Ke škodě celého závodu musel být již třikrát v historii paragliding zrušen. Důvod byl prostý. Silně foukající vítr představoval až příliš vysoké riziko.

Jako třetí v pořadí se na svůj úsek vydává kajakář. Na začátku ho čeká zhruba 100 metrový sprint ke stanovišti s loděmi, přičemž musí přebrodit prudký proud řeky Drávy. Následuje jeden z divácky nejzajímavějších momentů. Je jím skok v lodi z plošiny umístěné 6 metrů nad vodou. Následuje pět kilometrů po řece, které jsou zpestřeny povinným eskymáckým obratem. Na závěr čeká kajakáře 500 metrů slalomové pasáže a malé stoupání na břehu, jenž musí absolvovat i s kajakem.

Plácnutí do zad od zcela vyčerpaného kajakáře posílá do finiše posledního člena štafety - jezdce na horském kole. Toho čeká nejdříve 13 kilometrů do kopce při průměrném převýšení 27 stupňů. A na závěr obávaný sjezd po sjezdovce H2000 až tam, kde vše začalo, na náměstí v Lienzu.

České barvy, i přes nelibost domácích Rakušanů, se do popředí tlačí již od 90. let a první vítězství si připsal v kategorii profesionálů elitní tým Škoda Auto v roce 2003. Zřejmě nejúspěšnější byl pro nás rok 2007 kdy mezi profesionály vybojovali české týmy 2. a 3. místo a v kategorii amatérů získali zlato.

Dolomitenmann je závod, který se nevzdává. Vítěz není pouze ten, kdo dojede první, ale každý kdo závod dokončí. Zkrátka a dobře, je to ten pravý extrémní závod se vším všudy.

Autor: Petr Zimola

Bolestivá menstruace
Mykózy – náš věčný nepřítel

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Nepříjemná bolest v uchu
Uši

Nepříjemná bolest v uchu

20.03.2009

Také vás občas trápí? Přijde zcela nepozvána a ztěžuje nám život. Nejraději byste se ukryli před světem a spěcháte do bezpečí domova. Mnoho lidí má bolesti uší spojené s podzimním ...