Tuberkulóza

Tuberkulóza kdysi a dnes

Veronika Tůmová
31.08.2011

Tuberkulóza byla kdysi velmi rozšířená a obávaná smrtelná nemoc, které padly za oběť řady lidí z různých, převážně však slabších sociálních skupin. Dnes považujeme tuberkulózu u nás za vymýcenou, vyskytující se velmi vzácně a dobře léčitelnou pomocí antibiotik. Ve světě však na ni ročně umírá kolem 1 milionu lidí.

Tuberkulóza je dnes považována za nemoc sociálně slabých, zanedbaných lidí, převážně ze zemí třetího světa. Kvůli neustále se zvyšující migraci, nekontrolovatelné hygieně a zdravotním obtížím v řadách bezdomovců, drogově závislých apod. je tu však určitá pravděpodobnost, že se v budoucnu můžeme s touto nakažlivou chorobou střetnout znovu jako s reálnou hrozbou.

Od starověku po současnost

Z nalezených kostí a mumifikovaných těl z dob sahajících do velmi vzdálené minulosti víme, že tuberkulóza je tu s námi od samého začátku a byla ve své hrozivé, ničivé síle skutečnou metlou lidstva.

Původ a průběh nemoci byl po celá staletí opředen nekonečnou řadou mýtů – příznaky jako vykašlávání krve, světloplachost, bledost a krví podlité oči vzbuzovaly například podezření z podlehnutí upířím svodům.

V předminulém a minulém století se střídala přesvědčení o nemoci jako daru, rovnajícímu se políbení múzou s odpudivou představou nemocných jako “malomocných“ a lidí považovaných za spodinu lidské společnosti.

Dnes víme, jak se případné nákaze bránit, jak je možné se nakazit a jakou nejvhodnější kombinací antibiotik léčit každý individuální případ nákazy.

Hrozí nám tuberkulóza i dnes?

Nejen mezi laiky, ale i mezi samotnými lékaři existují rozporuplné názory na zrušení očkování a následné přeočkování, k němuž došlo loni v listopadu, proti této zákeřné chorobě v dětském věku.

Rozumným argumentem zůstává fakt, že životní podmínky vedoucí k rychlému šíření nákazy (špatná hygiena a životospráva, kouření, celkově oslabený imunitní systém, hormonální změny, vyčerpání a stres a dále styk s rizikovými skupinami lidí – bezdomovci, lidé nakažení virem HIV atd.) ze světa nevymizely, a tudíž stále existuje i riziko dalšího možného výskytu.

Léčba bývá dlouhodobou a nepříjemnou záležitostí, a i po vyléčení je nutné sledovat stav pacienta. Nejnovější poznatky a stále nová léčiva však již přinášejí i možnosti krátkodobějších léčebných postupů.

Osobnosti, které podlehly tuberkulóze

Tuberkulóza má na svědomí skutečně dlouhý seznam jmen, a to i těch velice slavných. Jako každá choroba si své oběti nevybírá, jsou to i významné a vysoce postavené osobnosti, od králů přes politiky a umělce, až po ty nejslabší sociální skupiny. Ze slavných českých jmen jmenujme několik – Božena Němcová, K. H. Borovský, Franz Kafka, Jiří Wolker. Z cizích pak – Sir Walter Scott, Johann Goethe, Honoré de Balzac, Edgar Allan Poe a další.

Autor: Veronika Tůmová

Syfilis – nemoc zhýralců?
Jak se z přírody vrátit bez klíštěte

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Méně známé fobie
Fobie a panika

Méně známé fobie

19.09.2011

Fobie je úzkostná porucha. Je to většinou neopodstatněný a těžko ovladatelný strach z různých situací, věcí, zvířat i lidí. Fobie více či méně omezují život člověka. Fobií existuje ...

Jemné vlasy – trápení mnoha žen
Vlasy

Jemné vlasy – trápení mnoha žen

05.09.2011

Proč jsou moje vlasy tenké a slabé? Proč se obtížně upravují a většinou se zdá, že si dělají, co chtějí? Proč elektrizují a vypadají ochable a jsou bez lesku? Proč se mi tak často ...

Trvanlivost potravin
Zdravá výživa

Trvanlivost potravin

30.08.2011

Datem minimální trvanlivosti potravin je datum vyznačené na obale, které vymezuje minimální dobu, po kterou si potraviny při dodržování skladovacích podmínek zachovávají specifické ...