Rozvoj osobnosti

Mandaly – síla, která se těžko vysvětluje

Jitka Suchánková
10.09.2011

Mandaly jsou v podstatě spojení kruhu a čtverce, přičemž kruh symbolizuje nebe, tedy něco posvátného, a čtverec naši vnitřní sílu. V původním významu je mandala diagram ve tvaru kruhu, který se točí kolem svého středu, nebo ve tvaru mnohoúhelníku, kde všechny vzory směřují do jednoho středu.

Slovo mandala pochází ze starobylého indického obřadního jazyka sanskrtu a v překladu znamená kruh či oblouk.

Historie mandal

Nejstarší mandaly pocházejí z oblasti severozápadní Číny a jsou časově zařazovány do období 9. – 10. století našeho letopočtu.

Objevují se jako malby na látkách, které slouží k meditačním obřadům.

Buddhismus povznesl mandaly k výsostnému postavení v rámci kultovních rituálů. Význam jim přikládá v tom smyslu, že mandaly napomáhají sjednocovat chaotické a nejednosměrné síly člověka.

O popularizaci mandaly se zasloužil především švýcarský psychoanalytik Carl Gustav Jung. Popsal mandalu jako psychokosmogram, což by měl být obraz našeho psychického univerza, a začal je používat ve svojí vlastní psychoterapeutické praxi.

Jak mandala působí?

Mandala působí jako hra. Malujeme do kruhu nejrůznější obrazce a na povrch se tak nenápadně dostávají naše emoce, sny, vidiny, poznatky, strach a celé naše nejniternější „já“.

Stejně tak působí mandala i v případě, kdy si klient může vybrat již předkreslenou mandalu, kterou má vybarvit. Uvolnění a emoce vyplavou na povrch a v závěru malování může člověk pocítit i lehké příjemné chvění či vibrace.

Mandala nejen vypovídá víc, než si myslíme, o životě toho, kdo ji vytvořil nebo alespoň vybarvil, ale také osvobozuje, uzdravuje a posiluje dotyčného. Má v sobě poselství, každá je jedinečná a originální.

Jak pomáhá tvorba mandaly

Mandala a její tvorba a vykreslování především umožňuje vypustit na povrch naše vlastní emoce a po určitých zkušenostech nás učí s nimi pracovat a zacházet tak, aby nám byly k užitku. Dále nás mandaly vedou ke zklidnění a k hledání harmonie v naší duši, k získání energie pro budoucí úkoly a pro řešení našich vlastních problémů.

Mandaly zvyšují naše sebevědomí, a ti zkušenější z nás mohou při jejich tvorbě vnímat také určitý druh sebeléčení (mandalu necháme působit jako léčivý obrázek a každý den se na ni určitou dobu v klidu díváme), a mohou se dokonce naučit i určitému typu vhledu, kdy se snažíme změnit to, co nám nevyhovuje.

Mandalu si lze objednat také u profesionálního tvůrce, kterému sdělíme svoje trápení, sny či prosby. Odborník pak vytvoří přesně takový obrazec, který nám má pomoci tyto naše problémy vyřešit a všechna trápení zvládnout. Mandaly se také mohou podílet na splnění zcela konkrétních přání.

Autor: Jitka Suchánková

EEG biofeedback - tréninková metoda pro mozek
Rodina a její význam

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Méně známé fobie
Fobie a panika

Méně známé fobie

19.09.2011

Fobie je úzkostná porucha. Je to většinou neopodstatněný a těžko ovladatelný strach z různých situací, věcí, zvířat i lidí. Fobie více či méně omezují život člověka. Fobií existuje ...

Trvanlivost potravin
Zdravá výživa

Trvanlivost potravin

30.08.2011

Datem minimální trvanlivosti potravin je datum vyznačené na obale, které vymezuje minimální dobu, po kterou si potraviny při dodržování skladovacích podmínek zachovávají specifické ...

Proč je důležité používat deodorant
Hygiena

Proč je důležité používat deodorant

Setkání s Jitkou Čvančarovou mi mnoho mých známých upřímně závidělo. Našli se i dobrovolníci, kteří by rozhovor rádi udělali za mě, což v případě setkání s celebritami není příliš ...

Porodní hypoxie
Porod

Porodní hypoxie

24.08.2011

Hypoxémie a dále pak hypoxie či asfyxie patří mezi akutní, až život ohrožující stavy. Může vzniknout už před porodem (prenatální hypoxie), během porodu nebo až po něm.