Tuberkulóza

Světový den boje proti tuberkulóze

Dominika Škamlová
24.03.2011

Dnešní den, 24. březen, vyhlašuje Světová zdravotnická organizace každoročně Světovým dnem boje proti tuberkulóze. Datum 24. březen nebylo zvoleno náhodně. V tento den v roce 1882 oznámil lékař Robert Koch objev bacila tuberkulózy.

Tuberkulóza je stále závažným problémem, který se týká celého světa. Bacilem tuberkulózy je nakažena třetina lidí na Zemi.

V naší republice počet nakažených uspokojivě klesá. I z toho důvodu bylo v listopadu 2010 zrušeno povinné očkování proti TBC.

Ovšem roli v tomto rozhodnutí hrála i rizika spojená s touto vakcínou. Její největší nebezpečí spočívalo v jejím podání téměř hned po narození. Jedná se totiž o tzv. živou vakcínu, to znamená, že obsahuje oslabené mikroorganismy. Takové vakcíny se nesmějí podávat dětem s poruchami imunity, kterým mohou toto onemocnění naopak vyvolat. Poruchy imunitního systému se však dají rozeznat až kolem 6. měsíce, tedy dávno po podání této látky. Očkování proti TBC však způsobovalo zdravotní komplikace i zcela zdravým dětem.

Očkování proti TBC, nepovinné, u nás samozřejmě dále existuje. Vakcinace probíhá u dětí, které k nám přijíždějí z rizikových oblastí. Rodiče se mohou rozhodnout pro očkování svého dítěte, pokud se objeví nákaza v rodině nebo v širším okruhu známých či příbuzných, nebo pokud se chystají do některé ze zemí, kde je tuberkulóza více rozšířená.

Prevence proti tuberkulóze v lékařáském smyslu neexistuje, jsou však způsoby, jak snížit riziko nákazy na minimum:

  • dodržování hygieny
  • posilování imunity - zdravý pohyb, dostatek spánku, zdravá strava
  • vyhýbat se rizikovým skupinám - narkomani, osoby bez domova (špatná, či spíše žádná hygiena)

Přečtěte si o tuberkulóze na Zdravě.cz:

Vše o tuberkulóze

Autor: Dominika Škamlová

Len setý - bylinky pro zdraví
Oční onemocnění

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Laserové operace očních vad
Oční vady

Laserové operace očních vad

15.04.2011

Laserové operace se využívají nejčastěji za účelem odstranění dioptrií. V současné době se používá několik metod. Veškeré laserové refrakční techniky využívají laserový paprsek k o ...

Poklepová automasáž DO-IN
Masáže

Poklepová automasáž DO-IN

09.04.2011

Neprobudili jste se do nového dne úplně osvěženi? Potřebujete sami sebe připravit na náročný den? Většina lidí sáhne po povzbuzujících látkách, jako je káva nebo čaj. Existuje však ...