Tuberkulóza

Tuberkulóza – hrozí nám její návrat?

Veronika Tůmová
18.07.2012

Od listopadu 2011 je u nás zrušeno povinné očkování dětí proti TBC, závažné bakteriální infekci plic, která byla svého času příčinou smrtících epidemií.

Je pravda, že životní podmínky se u nás od těch dob velmi změnily, zároveň se však zvyšuje migrace lidí z těch částí světa, kde je výskyt tuberkulózy běžný. To je podle odborníků příčinou, proč se TBC znovu objevila, dokonce i u nás.

Kde hrozí nákaza tuberkulózou

Tuberkulóza u nás upadla téměř v zapomnění, díky zanedbatelně nízkému výskytu bylo nedávno zrušeno i povinné očkování dětí. Nebylo to však ukvapené rozhodnutí? V zemích bez očkování prokazatelně roste počet kuřáků s aktivní formou TBC. Cestování a migrace přitom rozšiřuje tuto nákazu po celém světě, a to možná rychleji, než jsme si zatím schopni připustit.

TBC může pocházet z těchto oblastí:

  • Afrika
  • Latinská Amerika a karibská oblast
  • Asie
  • některé části Ruska

K hlavním rizikovým faktorům v těchto zemích patří i snížená životní úroveň a hygiena, chudoba a vysoký počet celoživotních, silných kuřáků.

Vliv kouření na vznik tuberkulózy

Kuřáci jsou dnes na každém kroku varováni před rakovinou, podle některých kritiků zrušení očkování se však tuberkulóza v rozmezí několika let může ukázat stejně obávaným a aktuálním zabijákem.

Kouření oslabuje schopnost plic bránit se vzniku infekcí. Na vzniku nemoci se pak více podílí počet let aktivního kouření, než počet vykouřených cigaret za den. Dlouhodobé kouření znatelně snižuje a oslabuje buňky imunitního systému, které v plicích ničí choroboplodné zárodky.

Zrušení plošného očkování proti TBC

Podle ministerstva zdravotnictví patří Česká republika k zemím s nejnižším výskytem TBC. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučila zrušení plošného očkování v dalších zemích s takto nízkým výskytem nemoci. Například Rakousko od doby zrušení očkování cca před 11 lety, nezaznamenalo nárůst počtu nemocných.

Podle vakcinační komise ministerstva zdravotnictví přináší zrušení očkování proti TBC řadu výhod. Vakcína byla prý zastaralá a chránila jen proti určitým komplikacím, navíc se díky jejímu zrušení může dříve začít s očkováním novorozenců a malých dětí proti dalším, aktuálním nemocem. Děti navíc vakcínu proti TBC mnohdy špatně snášely, a muselo tak být u nich odloženo např. důležité očkování první hexavakcínou.

Stále existuje nepovinné očkování proti TBC a očkování dětí z rizikových skupin. Rodiče vyžadující očkování se mohou setkat s argumenty odborníků, že představa nákazy po sběžném kontaktu s nemocným je mylná. K nákaze je nutný dlouhodobý, mnohahodinový kontakt, např. v uzavřené místnosti.

Autor: Veronika Tůmová

Krev – složení, funkce a krevní skupiny
Nástrahy alkoholu

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Krásná postel - základ ložnice
Zdravé bydlení

Krásná postel - základ ložnice

19.07.2012

Málokdo ví, že člověk jednu třetinu svého života prospí. Postel je tedy místo, kde strávíme za celý život nejvíce času. Staráme se o ni podle toho a věnujeme jí tolik pozornosti?

Hemoglobin – krevní barvivo
Anémie

Hemoglobin – krevní barvivo

17.07.2012

Hemoglobin (Hb) je krevní barvivo obsažené v tělech obratlovců a některých dalších živočichů, jeho hlavní funkcí je přenos kyslíku z plic do tkání a opačným směrem odstraňování oxi ...