Tuberkulóza

Vše o tuberkulóze

Lucie Regenermelová
20.08.2010

Tuberkulóza je onemocnění staré jako lidstvo samo. Charakteristické nálezy na kostech lidí pocházejí z mladší doby kamenné. Nejvíce vždy postihovala sociálně slabší skupiny obyvatel s nedostatečnou výživou, chronicky nemocné. Bacil objevil v roce 1882 Robert Koch, proto je dodnes nazýván Kochovým bacilem (BK).

Tuberkulóza (TBC) je vážné infekční zánětlivé onemocnění, jehož původcem je mycobacterium tuberculosis. TBC nejčastěji postihuje plíce, existují však i mimoplicní formy: TBC kůže, uzlin, kostí, kloubů, může postihnout prakticky všechny orgány.

Způsob nákazy tuberkulózou

 • přímým stykem s nakaženým člověkem, vzácně může být zdrojem zvíře. Nejčastějším způsobem je vdechnutí suchou nebo vlhkou cestou (přenos kapének s ústním, průduškovým nebo nosním obsahem při řeči, kašli či smrkání - dosah kapének může být až 3 m). 
  Pozitivní je fakt, že k nakažení nestačí krátkodobý kontakt se zdrojem infekce. Je potřeba být v kontaktu s nemocným alespoň čtyři hodiny, jinak se tuberkulózní bacily do našeho organismu nedostanou
 • přímý kontakt s poraněnou kůží u osob pracujících s infikovaným materiálem (zdravotníci, veterináři, pracovníci laboratoří, piteven, jatek) nebo nakažení krevní cestou pupečníkem z matky infikované TBC na plod. Díky pasterizaci je v podstatě vymýcen přenos z mléka nakažených krav.

Příznaky nemoci

 • kašel, k němuž se později přidá vykašlávání krve
 • únava
 • noční pocení
 • nechutenství spojené s úbytkem váhy
 • zvýšené teploty
 • nepříjemná bolest na hrudi, která může být způsobena únavou mezižeberních svalů

Některé formy TBC mohou způsobit zánět mozkových blan, ledvin nebo kostí. Po plicní tuberkulóze, která tvoří 80 % případů, je druhou nejčastější formou tuberkulóza periferních uzlin. Ve většině případů probíhá TBC ve svých počátcích bez příznaků.

Léčba tuberkulózy

Tuberkulóza se léčí antibiotiky. Tato antibiotika se nazývají antituberkulotika a kombinuje se jich vždy několik. Účelem těchto kombinací je zabránění vzniku odolnosti proti léku.

Nejlepším předpokladem pro úspěšné vyléčení je včasná diagnóza. Lékař diagnózu stanoví na základě rentgenových snímků hrudníku, kožních testů a analýzy slin.

Velmi důležitý je tuberkulinový test. Tuberkulin je protein používající se k rozpoznání TBC, své využití má ale i ve formě očkování proti této chorobě, je totiž obsažen v očkovací látce proti TBC, tzv. BCG vakcíně.

Léčba tuberkulózy je dlouhodobá záležitost. Konkrétní doba léčby je závislá na rozsahu nemoci. Ale platí, že k úplnému vyléčení je třeba minimálně šest až devět měsíců léčby. Cílem léčby je zbavit nemocného co největšího množství bakterií.

Tuberkulóza patří mezi vyléčitelná onemocnění. Neléčená tuberkulóza však může skončit až smrtí. Prodělá-li člověk tuberkulózu, neznamená, že bude vůči tomuto onemocnění do budoucna imunní.

Prevence

 • základní prevencí bylo v ČR povinné očkování, které bylo v listopadu 2010 zrušeno, nejen kvůli snížení nemocnosti, ale také z důvodů rizik spojených s očkováním
 • včasná návštěva lékaře při zpozorování příznaků TBC
 • dodržování základních hygienických návyků
 • správná životospráva

Tuberkulóza v České republice

V mezinárodním srovnání je Česká republika řazena mezi země s příznivou epidemiologickou situací a je srovnatelná se západoevropskými zeměmi. V roce 2005 klesl historicky poprvé celkový počet nahlášených onemocnění tuberkulózou všech forem a lokalizací v České republice pod 1000 (967 případů), plicní tuberkulóza tvořila z tohoto počtu 806 případů.

 

Máte obavy z nákazy tuberkulózou? Setkali jste se s tímto onemocněním?

Autor: Lucie Regenermelová

Cystická fibróza – stále nevyléčitelná nemoc
Co jsou antioxidanty a v čem se nacházejí?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...