zdroj: pixabay.com
Vlasy

Proč blondýnkám s věkem tmavnou vlasy?

Veronika Tůmová
02.12.2014

Proč je tolik žen nespokojeno s přírodní barvou svých vlasů? Proč své vlasy dobrovolně trápíme a zatěžujeme chemikáliemi, abychom docílili zářivé blond barvy vlasů? A proč muži údajně upřednostňují blondýnky?

Odpovědi na tyto otázky nacházíme už v dávné minulosti. Blond vlasy podle odborných výkladů vznikly mutací v poslední době ledové. Jsou tak odpradávna v lidské populaci považovány za výjimečné, mezi většinou jedinců s tmavšími vlasy lépe viditelné a přitahující pozornost. Protože však s věkem vlasy přirozeně tmavnou, je blond barva symbolem mládí, vitality a plodnosti. Z těchto důvodů muži údajně vnímají blondýny jako smyslnější.

Tmavnutí přírodních blond vlasů je přirozené - může za to věk i hormony

Málokterá žena se pyšní přirozenou blond barvou svých vlasů po třicítce a je-li matkou. Hormonální změny vzniklé mateřstvím, snižováním plodnosti, ale i zvyšováním pigmentace způsobí, že vlasy o pár odstínů ztmavnou. Pokud si chce žena udržet blond vlasy, přichází obvykle na řadu kadeřnice a zesvětlování vlasů chemickou cestou. Ženy, které však dosud nejsou zvyklé na podobné experimenty, zkouší raději přírodní procedury. Ty se mohou zdát šetrnější, není tomu však vždy a navíc, výsledek bývá často sotva znatelný.

Přírodní zesvětlování vlasů

Existuje mnoho postupů pro zesvětlení vlasů pomocí přírodních látek, které snadno získáte z věcí, které máte právě doma. Nejznámější jsou pasty, kůry a zábaly z heřmánku, citronu a medu, ale třeba také z rebarbory. Např. med obsahuje malé množství přírodního peroxidu vodíku, který vlasy zesvětluje a je obsažen v daleko větší koncentraci v chemických zesvětlovacích přípravcích na vlasy. Nanáší se na vlasy v kombinaci s citronovou šťávou, známé jsou však také silné vývary ze sušených heřmánkových květů, kterými vlasy pravidelně oplachujeme. Po každé takovéto proceduře se však doporučují regenerační vlasové masky, neboť vlasy se těmito přírodními pokusy o zesvětlení, pokud jsou příliš časté, vysušují a mohou se i poleptat.

Zesvětlování vlasů pomocí peroxidu vodíku

Peroxid vodíku (kysličník - sloučenina kyslíku s vodíkem) je čirá kapalina s oxidačními účinky. Má své využití v medicíně, jako dezinfekce i jako bělidlo. Používá se nejen při odbarvování vlasů, ale také při bělení zubů, v lékařství pak jako antiseptikum. Pro zajímavost můžeme uvést, že během druhé světové války sloužil jako raketové palivo a dosud slouží např. jako součást pohonu ponorkových torpéd.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

A máme tu advent - dodržujete české tradice?
Skořicová vůně Vánoc

Další články

Jak po domácku zatočit s akné
Akné

Jak po domácku zatočit s akné

23.11.2014

Mnohé z nás akné v pubertě pěkně potrápilo, někdo musí tento problém řešit dodnes. U někoho, kdo byl v době dospívání akné ušetřen, se může tento nevzhledný kožní problém objevit v ...

Ořechy - zdravá alternativa mlsání
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Ořechy - zdravá alternativa mlsání

19.11.2014

Ořechy a oříšky jsou sice součástí naší stravy, ale více je známe jako pochutiny. Pokud na ně nejsme alergičtí, můžeme je považovat za velmi zdravou alternativu mlsání. Můžeme si n ...