zdroj: pixabay.com
Akné

Jak po domácku zatočit s akné

Veronika Tůmová
23.11.2014

Mnohé z nás akné v pubertě pěkně potrápilo, někdo musí tento problém řešit dodnes. U někoho, kdo byl v době dospívání akné ušetřen, se může tento nevzhledný kožní problém objevit vlivem hormonů zcela nečekaně i v daleko zralejším věku. Akné je zkrátka věčný problém. Co s ním?

Pro vás, kdo příliš nevěříte na chemické přípravky, a nebo vám prostě nepomohly, máme několik tipů v podobě přírodních pleťových masek z čistě domácích ingrediencí. Také vás upozorníme na běžné a zásadní chyby při pokusech zbavit se akné, které mohou celý problém zhoršit.

Přírodní pleťové masky proti akné

Akné může vznikat v důsledku špatné péče o pleť, nedostatku vitamínů, vlivem dospívání i hormonálních změn. Teprve po zjištění původu akné můžeme přistoupit k léčbě, která bude efektivní. V těžších případech zajděte raději za svou dermatoložkou. Pro dobrý pocit z péče o péče o pleť, její rozjasnění, vyčištění a odstranění drobných nedostatků, mnohdy postačí právě přírodní pleťové masky. Základním předpokladem pro nanesení masky je však dobře vyčištěná pleť bez make-upu a líčidel.

Kvasnice, okurka, med a jiné potraviny v boji proti akné

Kvasnice (droždí) mají skvělé čistící a detoxikační účinky, pomáhá s léčbou zanícených pupínků a zanechává hladkou pleť. Pleťové masky z droždí jsou poměrně známé a velmi jednoduché, i když zrovna nevoní. Postačí jedna kostka na smíchání s troškou vody, aby vznikla kašovitá hmota vhodná k nanesení na obličej. Masky obvykle necháváme působit okolo 15 minut.

Na mastnou pleť, která často akné předchází, pak pomáhá nastrouhaná salátová okurka smíchaná s jogurtem nebo tvarohem. Vhodné jsou dále masky s obsahem medu, jahod, kiwi, melounu, grapefruitu, jablek, banánů či hroznového vína.

Pro vyčištění a hydrataci pak postačí jedno obyčejné vajíčko, nanášíme jej nadvakrát, nejprve bílek a po smytí rozmíchaný žloutek. Obojí necháme na obličeji působit jen pár minut.

Neúčinné pověry a mýty v boji proti akné aneb co raději nedělat!

Všichni jistě známe zaručené babské rady, které jsme třeba i vyzkoušeli, ale výsledek byl žalostný. Existují mnohá tvrzení o tom, co nás zaručeně zbaví akné, která stále přetrvávají v našem povědomí, třebaže nevedou k ničemu a mohou i uškodit. Patří k nim vymačkávání pupínků, jejich namazání zubní pastou či ošetřování dezinfekcí, omezení mastných jídel či pověstná aspirinová maska. Některé z těchto způsobů mohou vést k vysušení pupínků, čímž začnou vypadat lépe, to však nefunguje u každého stejně a žádné léčivé účinky v tom určitě nejsou. Jindy si můžete naopak ještě více podráždit kůži a způsobit nepříjemná zanícení.

Stejně tak ani omezení tuků v jídle nezpůsobí, že se vám přestane mastit pleť. Nedoporučuje se ani přistupovat k léčbě akné pomocí léků k vnitřnímu užití, tedy určených ke zcela jiným účelům.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Cestování a ebola - jaká jsou rizika?
Lněný olej a jeho význam pro zdraví

Další články

Sběr a sušení plodů šípku
Bylinky

Sběr a sušení plodů šípku

03.11.2014

Kdo by neznal šípek - plod růže šípkové! Už naše babičky ho uctívaly a věřily jeho síle. I dnes má mnoho svých zastánců a právě teď je doba, kdy stále ještě můžeme na šípky vyrazit ...