zdroj: pixabay.com
Stres

A máme tu advent - dodržujete české tradice?

Jitka Suchánková
30.11.2014

Slovo advent pochází z latinského adventus a znamená příchod. Advent tedy znamená příchod nového liturgického roku, očekávání příchodu Spasitele, dobu očekávání Vánoc, dobročinnosti a také třeba rozjímání. V dřívějších dobách bylo v tuto dobu zakázáno se veselit, byla to doba postní. Dnes spíš jen uklízíme a vánočně zdobíme svoje byty a domy, nakupujeme dárky a pečeme vánoční cukroví.

Adventní tradice

Když se řekne advent, určitě se každému vybaví adventní věnec se čtyřmi svíčkami. Každou neděli zapálíme o jednu svíci víc, takto se blížíme až ke Štědrému dni. Dnes už mnohdy věnec není jen klasicky kulatý, ale třeba ve tvaru podkovy, někdo dá přednost jen na podnosu naaranžovaným svícím a zdobení. Stejně časté jsou také nejrůznější závěsy na venkovní dveře či vrata, tam se většinou svíčky vůbec nedávají.

Barborky mají v adventním čase své místo

4. prosince se řežou větvičky ovocných stromů, které mohou do Vánoc rozkvést. Pokud se tak stane, děvče na vdávání by se mělo do roka vdát, to je známá pověra, ale každopádně rozkvetlá barborka přinese do domu krásu a radost.

K adventu patří jmelí

Jmelí patří k dalším výzdobám našich domovů, které sem má přinést radost, štěstí, požehnání a podle kuliček i plodnost. Polibek pod jmelím je tradiční způsob, jak si zachovat vzájemnou lásku minimálně do příštích Vánoc. Kéž by tomu tak vždy bylo.

Vánoční stromeček

Má nás ochraňovat před zlem. Zajímavostí je, že ještě počátkem 16. století bylo zdobení stromečku považováno za pohanský zvyk a bylo nejenže potlačováno, ale dokonce i pronásledováno.

Betlémské světlo a advent

Od roku 1986 se v předvánoční době zapaluje v Betlémě plamínek, který je pak dobrovolníky a nadšenci rozšiřován po celém světě.

Advent by mělo být krásné období očekávání, i když třeba nejsme věřící. Jde o to být spolu, těšit se, radovat se, připravovat se, dělat si radost a potěšení. Rozhodně není účelem shánění nejdražších nebo nejluxusnějších dárků.

Jak je to u vás? Zvládáte předvánoční dobu v radosti, bez shonu a stresu?

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Ořechový olej - silný antioxidant s využitím v kosmetice i kuchyni
Proč blondýnkám s věkem tmavnou vlasy?

Další články

Jak po domácku zatočit s akné
Akné

Jak po domácku zatočit s akné

23.11.2014

Mnohé z nás akné v pubertě pěkně potrápilo, někdo musí tento problém řešit dodnes. U někoho, kdo byl v době dospívání akné ušetřen, se může tento nevzhledný kožní problém objevit v ...

První pomoc při bolestech zubů
Zuby

První pomoc při bolestech zubů

16.11.2014

Zná to asi každý - zničehonic nás začne bolet zub. Tedy asi zub, protože mnohdy bolest nelze specifikovat a ani lokalizovat. Až odborník odhalí problém, když se nám "koukne na zoub ...