zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Zdravé svačiny do školy nebo do práce: Připravte je chutně sobě i svým dětem!

Veronika Matoušová
31.08.2022

Svačiny bývají důležitou součástí jídelníčku. Dodají energii, umí zabránit vlčímu hladu, odvrátí únavu. Přestože jsou svačinky většinou malé, vyplatí se dbát na jejich obsah. Pokud si je tedy rádi připravujete, nebo je pravidelně chystáte dětem do školy, myslete na to, aby byly svačiny co nejpestřejší. Zároveň by svačina měla zajistit odpovídající energetický příjem, dostatek živin a také chuti.

Co můžete nabídnout dětem

Prázdniny skončily a děti se chystají zpět do lavic. S tím bývají spojené také přípravy svačin. Myslete na to, že děti potřebují kvalitní svačiny na dopoledne i odpoledne. Jsou důležité hlavně když se jim nechce moc snídat nebo se sotva „porýpají“ v obědu. Dopoledne pomáhá svačina děti udržet v pozornosti, odpoledne potřebují svačit pro dostatek energie na různé kroužky či sport. Svačiny pro děti jsou tedy podstatnou součástí jejich jídelníčku. Co jim připravit?

Dobrá svačina pro děti by měla obsahovat kvalitní pečivo jako zdroj komplexního sacharidu a vlákniny. Může jít klidně i o vločky, müsli nebo celozrnné tortilly. Zelenina a ovoce tvoří pak tu hlavní část dobré svačiny. Chybět nesmějí ani zdroje bílkovin, což mohou být různé jogurty či kefíry, mléko nebo jejich oblíbené sýry. Skvělé jsou také vysokoprocentní šunky a různé druhy pomazánek, například tvarohová nebo luštěninová. Pečivo můžete i zapéct. Zkuste dětem nachystat také pečivo s ořechovým máslem.

Luštěniny můžete využít na mnoho způsobů, a i pokud je děti nechtějí jíst, dají se snadno zapracovat do různých jídel. Zkuste jim dopředu upéct například muffiny nebo cookies z čočkové mouky. A nezapomínejte na ovoce, je to významný zdroj energie, také vlákniny, vitamínů a minerálů. Atraktivní bývají různé kousky ovoce v podobě špízu. Připravit můžete dětem ovoce také v podobě lahodného smoothie, můžete kromě ovocného nachystat i ovocno-zeleninové a přidat do něj i pár semínek pro dodání zdravých tuků.

Jaké svačiny se hodí i do práce

Pokud si chystáte svačiny také do práce, inspirujte se u dětských svačin a připravte si něco podobného, ne-li stejného. Vhodné jsou různé sendviče s pomazánkou, sýrem a plněné zeleninou. Dopoledne si dopřejte mléčný výrobek v podobě kysaného mléka či řeckého jogurtu, k tomu přidejte čerstvé nebo sušené ovoce a hrst ořechů. Dobré jsou také kvalitní tyčinky, zde si ale dávejte pozor na složení. Některé druhy se jen tváří zdravě, ale přitom obsahují jen spoustu cukrů a nekvalitních tuků. Ať už vybíráte vhodnou tyčinku pro sebe nebo pro děti, vsaďte vždy na takové, co obsahují hodně ořechů, vločky a ovoce. Dopřejte si také smoothie, ale pamatujte, že je lepší sladké verze svačin volit spíše na dopoledne. V odpoledních hodinách pak sáhněte po slané variantě.

Můžete také „skleničkovat“

Zajímavou volbou pak mohou být pro vás tzv. svačinové saláty. Jedná se o salát ve skleničce, kdy ji naplníte oblíbenou bílkovinou (tvaroh, luštěnina, maso, tofu nebo tempeh), přidáte třeba kuskus nebo quinou, zakápnete olejem a doplníte různými druhy zeleniny. Podobnou skleničku si můžete připravit také nasladko, například si můžete dopředu nachystat pudink z chia semínek, který doplníte ovocem a jogurtem.

Platí, že je vždy lepší být připravený a raději svačinu nevyužít, než trápit tělo hladem a nedostatkem energie, což zejména děti velmi pocítí. Pokud ale i vy sami na sobě cítíte, že mezi hlavními jídly míváte obvykle hodně času a často vás tak trápí hlad nebo chutě na sladké, mějte vždy po ruce nachystanou chutnou a zdravou svačinu.

Zdroj: www.vimcojim.cz

Autor: Veronika Matoušová

Fénování vlasů každý den: Je to škodlivé, nebo ne?
Ocet a jeho účinky pro zdraví - Který druh se vyplatí užívat?

Další články

Zdravá eko láhev na vodu – už jste o ní slyšeli?
Zdravý život

Zdravá eko láhev na vodu – už jste o ní slyšeli?

17.08.2022

Horké letní dny si většina z nás užívá, pokud však zapomínáme dostatečně pít, můžeme si zadělat na nemalý zdravotní problém. Abychom předešli dehydrataci, je třeba pít důsledně a p ...