Zdravá výživa

Rýže v naší stravě

Jitka Suchánková
31.01.2012

Rýže je rod jednoděložných rostlin z čeledi lipnicovitých. Původ má v tropických oblastech Afriky a Asie. Známých je zhruba 20 druhů.

Chemické složení

Obilka obsahuje asi 8 – 12 % bílkovin, 2,4 % tuků, 68 – 72 % sacharidů, 10 % vlákniny a 4 –5 % minerálních látek. Důležité jsou také vitamíny B1, B2 a B3.

Základní dělení rýže

Rod rýže rozdělujeme na rýži setou a rýži horskou. Rýže setá je nejrozšířenější, ale je náročná na zavlažování. Nejkvalitnější odrůdy jsou vhodné pro vaření a obsahují vysoký podíl škrobu. Naopak horská rýže není tolik náročná na vodu a mnohde se pěstuje i bez závlahy. Výnosy horské rýže jsou však nižší a zrno není kvalitní.

Oblíbené druhy rýže

Rýže se rozděluje podle velikosti. Existují druhy se zrny krátkými a dlouhými nebo rýže natural. Často se také prodává ryže předvařená. Mezi nejpopulárnější druhy rýže patří rýže dlouhozrnná. Má jemnou chuť a je vymílaná, aby se odstranily zevní slupky. Hnědá dlouhozrnná rýže má výraznější chuť a po minimálním vymílání jí zůstává určitá vrstva otrub. Obsahuje proto víc vitaminů, minerálů a vlákniny než rýže bílá, a je proto hodnotnější.

Arborio - kulatozrnná rýže, která hojně vstřebává vodu a vytváří po uvaření krémovitou hmotu. Užívá se k přípravě italského rizota.

Basmati - dlouhozrnná aromatická rýže, užívaná v typických indických jídlech. Říká se jí také "princezna mezi rýžemi".

Jasmínová - voňavá rýže podobná rýži basmati, ale s lepivější strukturou. Hojně používaná v čínské kuchyni.

Lepkavá rýže - populární na Dálném východě, má trochu nasládlou chuť.

Planá rýže - není to ve skutečnosti pravá rýže, ale semena severoamerické vodní trávy. Zrna jsou dlouhá, štíhlá a tmavá. Jsou bohatá na komplex vitaminů B (vyjma vitaminu B12). Planá rýže se často užívá do salátů ve směsi s rýží basmati.

Pudinková rýže - rýže s krátkými zrny, která je velmi vhodná k výrobě kaší, nákypů a pudinků. Zrna jsou škrobovitá a po uvaření mají tendenci vytvářet hrudky.

Klady a zápory rýže

  • rýže je důležitý zdroj škrobu
  • sacharidy bez lepku – rýže je vhodná potravina pro nemocné celiakií
  • pomáhá udržovat krevní cukr
  • rýžové otruby pomáhají snižovat riziko rakoviny tlustého střeva
  • používá se k léčení zažívacích obtíží, upravuje mírné průjmy i zácpu

Naopak strava příliš bohatá na bílou rýži bývá chudá na thiamin. Nedostatek thiaminu se projevuje vyčerpaností, ztrátou chuti k jídlu, případně depresemi. Při zvýšené konzumaci hnědé rýže hrozí nedostatek železa a vápníku.

Další zdravotní pozitiva rýže

  • Rýže je lehce stravitelná, nezpůsobuje plynatost, je proto vhodná pro výživu dětí, starých lidí a pro lidi s žaludeční, žlučníkovou či pooperační dietou.
  • Rýže neobsahuje cholesterol.
  • Hrnek uvařené rýže obsahuje pouze 150 kalorií.
  • Díky obsahu minerálních látek a vitamínů je hnědá rýže ideální potravinou pro zdravé vlasy, nehty, kůži a kosti.
  • Rýže je bohatá na slizotvorné substance, což má význam pro léčbu zažívacích potíží a střevních onemocnění.
  • Konzumování rýže zlepšuje stav kůže při lupence. Rýže obsahuje 8 esenciálních aminokyselin. Pokud uvaříme rýži s luštěninami (např. čočkou, hrachem či sójou), získáme plnohodnotný zdroj bílkovin.
  • Rýže podporuje vylučování vody a zplodin metabolismu přes ledviny.
  • Škrob v bílé i hnědé rýži se tráví a absorbuje pomalu a při tom trvale uvolňuje do krve glukózu, což pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru. To je výhodné u lidí trpících cukrovkou či hypoglykemií (sníženou hladinou krevního cukru).
  • Konzumace rýže snižuje krevní tlak.
  • Vývar z rýže pomáhá při vysokých teplotách a zánětech.
  • Působí preventivně i léčebně proti ledvinovým kamenům kalciového typu.
  • Podle makrobiotiky patří hnědá rýže mezi energeticky vyrovnané potraviny, tudíž není ani extrémně stahující či rozpínavá.

Autor: Jitka Suchánková

Enzymy - nepostradatelné látky
Lupénka - psoriáza

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Potraviny jako prevence Alzheimerovy choroby
Alzheimerova choroba

Potraviny jako prevence Alzheimerovy choroby

20.01.2012

Správně zvolené potraviny jsou důležité pro celkové zdraví člověka. Většina lidí dbá na zdravou stravu pro své děti, lidé trpící cukrovkou, nemocemi trávicího ústrojí nebo třeba po ...

Dětský imunitní systém
Imunita

Dětský imunitní systém

18.01.2012

Choulostivý dětský organismus, jeho ochrana a podpora ve správném vývoji a růstu, to jsou témata, která zajímají a mnohdy znepokojují snad každou maminku. Stejně tak pojem dětský i ...