Zdravá výživa

Enzymy - nepostradatelné látky

Milena Mocková
23.01.2012

Přítomnost enzymů ve stravě má pro organismus zásadní význam. Pokud člověk přijímá pouze tepelně či chemicky upravenou stravu, vyčerpává své tělo, které pak musí své enzymy vyrábět.

Enzymy jsou jednoduché či složené bílkoviny, které řídí chemické reakce a biochemické procesy v těle člověka.

Funkce enzymů v těle

Hlavní funkcí enzymů v těle je účastnit se pochodů probíhajících v buňce a zabezpečovat trávení živin přijatých v potravě. Trávicí enzymy štěpí jednotlivé složky potravy na jednodušší složky, které jsou potom využity ke stavbě těla nebo jako zdroj energie.

Každá přírodní potravina v syrovém stavu obsahuje kompletní výbavu enzymů, které jsou potřebné k jejímu rozštěpení na jednotlivé složky. Enzymy jsou velice citlivé na teplo. Při vyšší teplotě jsou aktivnější, teplota kolem 40°C je pro enzymy stejně jako pro naše tělo kritická a některé při ní začínají umírat. Pokud teplota přesáhne 45°C, jsou všechny enzymy zničeny. To se právě děje při vaření či chemické konzervaci potravin. Tyto procesy dělají z naší stravy mrtvou hmotu, která nemůže živit naše tělo.

Měli bychom proto konzumovat co nejvíce syrové a čerstvé zeleniny a ovoce, nepražené a nesolené oříšky a semínka. Při žvýkání potravy, která je syrová, dochází k rozrušení buněčné struktury a promísení přítomných enzymů s celým obsahem sousta. Štěpení živin tak začíná právě v ústech při mechanickém zpracování. Proces dále pokračuje trávicím ústrojím, kde se přidávají enzymy vyloučené tělem.

Nedostatek enzymů přetěžuje tělo

Pro strávení tepelně upraveného jídla musí tělo všechny enzymy vyprodukovat samo. Oproti trávení syrové stravy s vlastním obsahem trávicích enzymů musí tělo vyprodukovat výrazně vyšší množství vlastních trávicích enzymů. Tělo tak znovu syntetizuje enzymy, které se při tepelné úpravě zničí během vaření, a musí proto do produkce enzymů vložit nejen značnou energii, ale také jednotlivé stavební kameny (aminokyseliny, vitaminy, minerály) potřebné k jejich syntéze. Takto se vlastně o tyto látky sami připravujeme, ale zároveň nadměrně zatěžujeme všechny žlázy, které enzymy vylučují.

Následky nedostatku enzymů v našem těle:

  • předčasná vyčerpanost organismu
  • únava
  • obezita
  • vysoká náchylnost k infekčním a civilizačním nemocem
  • celková sešlost

Bez doplňování enzymů dochází k narušení všech životních funkcí. Kromě již zmíněné konzumace čerstvé rostlinné stravy bychom se měli vyhýbat chemicky upraveným, vařeným či smaženým jídlům. Můžeme zkusit také potravní doplňky bohaté na živé enzymy – řasu chlorella, mladý ječmen nebo prášek z plodů baobabu. Pokud tělu dodáme, co potřebuje, odmění se nám vitalitou a zdravím.

Autor: Milena Mocková

Využití magnetické rezonance
Rýže v naší stravě

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

15 tipů pro zdravější vlasy
Vlasy

15 tipů pro zdravější vlasy

Každá žena se snaží o své vlasy pečovat co nejlépe. Většina lidí má však v péči o vlasy návyky, které mohou vlasy poškozovat.

Dětský imunitní systém
Imunita

Dětský imunitní systém

18.01.2012

Choulostivý dětský organismus, jeho ochrana a podpora ve správném vývoji a růstu, to jsou témata, která zajímají a mnohdy znepokojují snad každou maminku. Stejně tak pojem dětský i ...

Müsli do ruky
Zdravá výživa

Müsli do ruky

Skvělým společníkem na cesty, do práce, do školy i pomocníkem při plnění novoročních přání a snů o hubnutí vám bude Müsli do ruky. Snack, po kterém můžete s klidným srdcem sáhnout ...