zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Adaptogeny – pomocník (nejen) při stresu. V čem je jejich kouzlo?

Veronika Matoušová
15.10.2021

V poslední letech se jedná o nejvíce skloňovaný pojem v rámci zdravého životního stylu. A není se čemu divit. Adaptogeny nám pomáhají zvládat každodenní shon, stres a také tlak, který je na nás neustále vyvíjen. Jak fungují? A v čem všem nám mohou pomoci?

Co jsou adaptogeny?

Jednoduše řečeno se jedná o rostliny, které zvyšují odolnost organismu vůči širokému spektru škodlivých faktorů či stresorů – těmi mohou být například různé infekce, bolest, obecně stres, vystavení chladu či teplu, toxiny z ovzduší, úrazy apod. Adaptogeny pomáhají organismu přizpůsobit se všem těmto faktorům. Do skupiny adaptogenů řadíme mnoho druhů nejrůznějších bylin, které byly po staletí používány (a stále jsou) v rámci tradiční čínské a ájurvédské medicíny. Tradičně byly používány k posílení fyzického i mentálního zdraví, k obraně organismu a prodloužení života. Z legislativního hlediska se adaptogeny neliší od ostatních doplňků stravy. Můžete je tedy volně koupit v kapslích, extraktech, jako čaje nebo ve směsích s jinými bylinami.

S čím nám adaptogeny dokážou pomoci?

Pokud to hodně zjednodušíme, adaptogeny tělu pomáhají být odolnější zejména vůči stresu a také vůči následkům, které stres vyvolává. Přírodní adaptogeny mají úžasnou schopnost zasahovat na buněčné i systémové úrovni, přičemž jejich působení není toxické. Pokud se u vás stres přehoupne v chronický (tedy dlouhodobý), organismus to časem vyčerpá a začnou se hlásit různé problémy – vysoký krevní tlak, syndrom vyhoření, žaludeční vředy, zvýšená únava, přibírání na váze i rychlejší stárnutí. Některé druhy adaptogenů tak mohou mít v určitých případech pozitivní vliv. Ovšem pozor, adaptogeny nejsou všemocné. Pokud je vaše tělo zanesené a léta vytížené, samotné bylinky to nespasí. Samozřejmě je důležité se o své tělo a mysl starat celý život. Rovnováha (neboli homeostáza) organismu je výsledkem především kvalitní stravy, dostatečného pohybu, odpočinku i vnitřní spokojenosti. Jak bylo již řečeno, adaptogeny patří mezi doplňky stravy. Už název samotný vystihuje jejich funkci – mohou kvalitní a zdravý život doplnit, podpořit. Tak je to potřeba chápat.

Přirozenou cestou proti dlouhodobé únavě

Které adaptogeny jsou nejčastěji používané?

Adaptogenů existuje opravdu dlouhá řada. Pojďme si nyní zmínit jen pár nejznámějších, které se těší velké oblibě. Patří mezi ně například ašvaganda neboli indický ženšen, který úžasně funguje proti stresu. Používá se sušený kořen, ideálně v kapslích. Dále je na trhu dobře známá třezalka tečkovaná, klanopraška čínská, rozchodnice růžová a samozřejmě ženšen pravý. Skvělá je také bazalka posvátná nazývaná královnou bylin. Koupit můžete sušenou nať, nejlépe v kapslích. Výborná je ale také ve formě čaje, má totiž velice výjimečnou chuť a tyto čaje patří mezi ty nejlepší bylinné druhy. Jsou navíc vhodné pro osoby všech věkových kategorií. Další oblíbenou „adaptogenní“ rostlinou je rovněž známá kurkuma, kterou můžete užívat v kapslích nebo ji sušenou či čerstvou využijete v kuchyni do nejrůznějších pokrmů. Mezi adaptogeny se ale řadí také nejrůznější druhy hub. Asi nejvíce známá je hlíva ústřičná, která se pyšní protirakovinnými a antidiabetickými účinky. Jako další existuje také houba reishi, která pomáhá léčit záněty, infekce, hypertenzi ale i deprese.

Jak adaptogeny vybrat a jak dlouho se užívají?

Každý adaptogen má své specifické účinky, také hrozí různé kontraindikace s léky nebo některými zdravotními problémy. Proto je velice vhodné konzultovat užívání doplňků stravy s lékařem nebo odborníkem, který rozumí bylinám. Důležité je také myslet na kvalitu, původ a zpracování. Výrobky by měly být ideálně v biokvalitě, to je vždy lepší. Každý produkt se také užívá různě dlouhou dobu. Například ašvaganda se užívá dlouhodobě. Většina adaptogenů se ale užívá po krátkou dobu či jen za určitých okolností. Záleží na potížích nebo jaké problémy sledujete a řešíte. Jsou i možnosti kombinace různých adaptogenů.Při správném dávkování by adaptogeny neměly uškodit, ovšem při zdravotních potížích či během užívání léků je vždy lepší se poradit s odborníkem. Každý člověk je individuální a co jinému pomůže, dalšímu nemusí udělat dobře. Adaptogeny jsou součástí holistického přístupu k životu, který se snaží člověka dovést k rovnováze a najít příčiny problémů. Tělo je velice chytré a leccos si dokáže opravit samo. Občas k tomu potřebuje jen trochu té pomoci a porozumění z naší strany.

Autor: Veronika Matoušová

Rýma v uších a (ne)správná ušní hygiena
Čekankové slazení pro zdraví – sladidlo nové generace

Další články

Jak překonat tréninkovou krizi?
Sport a relaxace

Jak překonat tréninkovou krizi?

Milujete pohyb a pravidelné cvičení je nedílnou vašeho života. To je skvělé, ale co dělat, když vám do toho skočí krize? Najednou cítíte únavu, do cvičení se vám nechce a výsledky ...