Alergie

Alergie na kovy

Pavlína Šourková
21.05.2009

Objeví se vám vyrážka, když se obléknete do nových modních džínsů se spoustou cvočků? Nebo když si vezmete hodinky, náramek, řetízek či naušnice? Potom patříte mezi stále vzrůstající počet lidí s alergií na kovy. Nejčastějšími spouštěči jsou nikl, chróm a kobalt. Ale objevila se i alergie na zlato a stříbro.

Jak se alergie projevuje?

Jako kontaktní ekzém. Kůže zčervená, svědí a tvoří se na ní červené pupínkypuchýřky, které mohou přerůst v mohutný otok a mokvání. Pokud se alergie podcení nelze vyloučit celkové postižení kůže.

Kde se alergeny vyskytují?

Nikl je součástí nejen nerezové oceli, ale i zlatých a stříbrných slitin. Mohou ho však obsahovat i některé potraviny. Také se uvolňuje z nádobí na vaření. Najdeme ho:

  • v náušnicích, řetízcích, náramcích, sponách na vlasy

  • v kovových páscích hodinek, brýlových obroučkách

  • v zipech, kovových knoflících a cvočcích, sponách u pásků

  • v klenotech ze stříbra, bílého zlata a alpaky

  • v nůžkách, příboru, deštníku,ve spirále varných konvic, v klíčích

  • u dveřní kliky, v nábytkovém kování, vodovodních kohoutcích

  • v mincích

  • ale i u hrášku, špenátu, luštěnin, výrobcích ze sóji a ovsa, ořechů, pórku, sušeného ovoce, margarínu, sledě, ústřice, rajčatového protlaku, u některých multivitaminů, v kakau, kávě a některých zeleninových šťávách

  • !pozor na kovy v prótézách (jak zubních, tak i třeba ortopedických)

Kobalt a chróm se nacházejí v kovových slitinách, většinou alergie na oba kovy spolu úzce souvisí.

Jak zjistím, že mám alergii na kovy?

Důležitý je klinický obraz nemoci. Jednoznačně ji však prokáží epikutánními testy (na tělo se umístí náplasti s alergizující látkou a hodnotí se míra alergické reakce na těle).

Jak se alergie léčí?

Prokázanou alergii nelze vyléčit. Pokud jste přecitlivělí na některý z kovů, musíte se mu doživotně vyhýbat. Jedině odstranění vyvolávající příčiny vás alergie zbaví. Pokud se však objevila vyrážka, kožní lékař či lékárník poradí a pomohou s lokální léčbou.

Já vám přidám jeden tip, jak zvládnout cvočky na džínsách - potřete je lakem na nehty, drží to dlouho, i když po čase je nutná obměna.

Trpíte alergií na kovy? Máte vyzkoušenou nějakou mast či jiný trik, jak se ji zbavit? Poraďte, kde koupit džíny bez cvočků či kvalitní šperky!

Autor: Pavlína Šourková

Homeopatie: bludná kulička nebo zázračný lék?
Základní odběry krve

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Deflatulencia - Seriál o nemocech a lécích 12. díl
Vyšetření a léky

Deflatulencia - Seriál o nemocech a lécích 12. díl

21.07.2009

Deflatulencia jsou léky upravující vnitřní prostředí v tlustém a tenkém střevě a působící proti nadměrné tvorbě a hromadění střevních plynů. Obecně se dají dělit na látky snižující ...