Alergie

Darujete květinu? Pozor na alergie!

Komerční prezentace
13.12.2019

Co je pro alergika opravdové peklo? Když mu donesete kytici. Co s ní má pak dělat? Urazit vás nechce, zároveň ale trpí. Když už mu chcete květiny darovat, sáhněte po těch „hypoalergenních“.

Napadlo vás, že pro některé lidi nejsou květiny zdrojem radosti, ale kýchání, rýmy, pláče a možná i astmatického záchvatu? Alergickou reakci totiž spouští lehká pylová zrnka, která vítr přenese i na velkou vzdálenost. Přesto není třeba vzdávat se květin jako dárku. Jen musíte vybírat z květin, které alergikovi nijak neublíží.

Podle vědců jsou hlavním viníkem alergií lilie, levandule, kapradiny nebo dekorativní traviny, které produkují hodně pylu. Ten se dostane do vzduchu a my ho dýcháme. O množství pylu v rostlinách většinou rozhoduje způsob opylování.

Nejvíc ho mají ty rostliny, které jsou opylovány právě větrem. Květiny, které opylovává hmyz, mají pylová zrnka schovaná uvnitř květu a jsou pro alergiky méně nebezpečné.

Jak vybrat květiny pro alergika?

  • Sáhněte po květinách, které nemají pyl vůbec, nebo jen velmi malé množství.
  • Další variantou jsou květiny, které mají těžký pyl, třeba růže. Kytičky by neměly moc vonět. I vůně totiž může alergika pěkně potrápit. I na větší vzdálenost.
  • Volte takový druh květin, který nevyžaduje moc péče.

Jaké květiny jsou pro alergiky „kamarádské“?

I když je člověk alergik, může mít pro něj květina velké kouzlo. Znáte to: „Odříkaného chleba největší kus.“ Když mu tedy kytici chcete donést, volte jen ty přátelské.

  • Dvoudomé květiny, kdy jedna samičí rostlina obsahuje jenom samičí květy bez pylu a naopak. Samčí rostlina má samčí květy s pylem.
  • Místo řezané květiny darujte třeba skalničku jako Kociánek dvoudomý nebo okrasný keř rakytníku. Ten bude krásný i užitečný.
  • Růže mají pylu sice dost, ale je těžký, takže se ho do vzduchu dostane minimum. Pozor ale na druhy, které hodně silně voní.
  • Vyvarujte se i šeříku, jasmínu nebo gardénii, které dráždí svou silnou vůní.

Kytice rÖß°.jpg

Jak poznám květinu, která má málo pylu?

Květiny, které mají málo pylu většinou mají plnější květ a kvetou jen krátce.

Jaké květiny alergikovi většinou nepřitíží?

Maceška, hortenzie, hyacint, tulipán, hledík, rododendron, třešeň i kosatec se hodí jak do vázy, tak na záhonek alergika. Stejně tak orchidej, narcisky nebo růže.

Co takhle pokojovka?

I ty vybírejte obezřetně. Ne všechny jsou pro alergiky bezpečné. Sice většina z nich dokáže čistit a zvlhčovat vzduch i snižovat množství škodlivých látek v něm, přesto i s nimi můžete šlápnout vedle. Pro alergika je bezpečný třeba Břečťan, Dracaena nebo Kaktus.

Ať už chcete alergika potěšit čerstvě řezanou květinou nebo pokojovou rostlinou, vždy si zjistěte, zda je hypoalergenní. Pokud si nebudete jisti, poraďte se s floristou. Poradí vám.

Autor: Komerční prezentace

Zdravější vánoční cukroví pro vás i pro děti
Význam a cíle inkluzivního vzdělávání

Další články

Hepatitida a její druhy: Může ohrozit i vás?
Nemoci a léčba

Hepatitida a její druhy: Může ohrozit i vás?

26.11.2019

Každý rok jsou u nás diagnostikovány stovky případů této infekce, navíc u části dalších pacientů se nemoc nepodaří laboratorně potvrdit. V České republice patří infekční čili virov ...