zdroj: pixabay.com
Zdravý život

Advent trochu jinak aneb zkuste to letos bez stresu

Veronika Tůmová
08.12.2019

Dnes jsme zapálili druhou adventní svíčku a vám se zdá, že letos to prostě v žádném případě nemůžete všechno stihnout? Adventní věnec jste koupili na poslední chvíli, nemluvě o výzdobě doma i venku, cukroví máte sotva dva druhy, dárků co by se za nehet vešlo, od kuchání kapra se celá rodina předem distancuje a na svátky už se ohlásily nejméně čtyři návštěvy?

Zdá se, že tohle bude chtít trochu víc než jen hluboký nádech a počítání do deseti. Kromě jiného bude dobré vzít rozum do hrsti a především se zamyslet, o čem je vlastně advent? Je vážně nutné každoročně propadnout komerčnímu humbuku a až panické předvánoční atmosféře, které chybí nejen to skutečné Dickensovské vánoční kouzlo, ale i kouzlo obyčejné lidské pospolitosti a klidu stráveného s rodinou?

Duchovní síla adventu

Advent je období, kdy bychom se především měli aspoň do určité míry nechávat unášet zvláštním pocitem, tedy těšením. Těšením nejen na Ježíška a na to, co přinese pod stromeček, ale taky na všechno to hezké, co bylo v našich domovech vždy spojeno s tradicemi a se samotným prožíváním Vánoc. Není třeba být silně věřící, aby se nás v tento čas zmocnil pocit silnějšího duchovního vnímání. Proč se neoddat těmto pocitům a nevrátit se aspoň trochu k přirozené dětské bezprostřednosti, která Vánoce vnímá s takovou intenzitou a dokonalým rodinným štěstím? Věnujte se v tento čas sami sobě a svým nejbližším, zajděte s kolegy na svařák, vezměte děti na výstavu Betlémů, ve vánočně vyzdobeném kostele zavzpomínejte na ty, kteří už tu s vámi nejsou. Můžete přitom i tak trochu bilancovat a nabrat vnitřní sílu pro nové výzvy a cíle.

Vánoční koření provoní advent a upevní zdraví

Advent jako zatěžkávací zkouška a doba soupeření?

Všichni bychom byli rádi, kdybychom o svátcích nebyli unavení, přetažení a uštvaní shonem, kterému se každým rokem sotva dokážeme vyhnout. Abychom včas a bez zbytečné nervozity připravili dárky pro druhé, měli na sebe čas a prožili chvíle s těmi, které máme rádi. Obvykle je to však právě naopak. Atmosféru očekávání a odpočinku často pokazí rodinná hádka díky rozdílnosti představ a požadavků, přetrvávající dusno pak ostatním členům rodiny na vánoční náladě nepřidá. Proč například celé období adventu vše znovu a pečlivě uklízet, mýt okna a drhnout podlahy? Proč péct o desítky druhů víc cukroví než má sousedka, když na ně rychle přejde chuť a často se pak musí dojídat ještě dlouho po Silvestru? Proč se takto vysilovat a stresovat, když už jsme navíc sami sobě byli schopni několikrát přiznat, že naši snahu ostatní neocení, že ji naopak přijímají jako něco, co vyžadujeme my sami a co podle našich vlastních představ znamená podstatu Vánoc. Proč to tedy jednou nevzít za opačný konec?

Jak si užít vánoční mlsání zdravěji?

Vánoce v klidu a pohodě? Pomůže odreagování, společný program i dobrý skutek!

Je třeba si uvědomit, že Vánoce tu nejsou jen pro děti, že jsou pro každého, a že je to především doba klidu, intimní rodinné atmosféry, rozjímání a lidské sounáležitosti, kterou si můžete vychutnat třeba na jednom z adventních koncertů, ale i jinde. Udělejte si mezi nákupy a pečením chvilku pro sebe a zajděte si do sauny nebo na kosmetiku, potom s kamarádkou do kavárny, do knihovny, nebo seberte rodinu a jděte si společně zabruslit na open-air kluziště s vánoční hudbou a svařákem či grogem pro zahřátí. Rozhodně nebude od věci ani dobročinnost. Je všeobecně známo, že lidé, kteří se aktivně zapojují do charitativních akcí a dobrovolnictví, ať už v péči o seniory nebo třeba při vánočním tvoření s dětmi v nemocnicích, jsou sebevědomější a v životě šťastnější. Vám samotným bude navíc připadat, že máte svůj čas a život víc pod kontrolou, což do nového roku vůbec nebude špatný začátek!

Vánoce v souladu s přírodou - recyklujte a využijte přírodní materiály

Zdroj: zeny.cz, karmel.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

5 tipů na vánoční dárky pro zdraví
Antialergenní povlečení pro váš zdravý spánek

Další články

Co se děje v umělém spánku a proč k němu dochází?
Nemoci a léčba

Co se děje v umělém spánku a proč k němu dochází?

14.11.2019

Spánek nám zabere přibližně třetinu života, je jeho nutnou a přirozenou součástí a jeho kvalita ovlivňuje kvalitu našeho fyzického i psychického zdraví. Jak je to ale s umělým spán ...