Alkohol

Jak se vyhnout běžným silvestrovským úrazům?

Veronika Tůmová
30.12.2010

Od konce roku nás dělí už jen necelé dva dny a stejně tak od novoročních oslav, mnohdy bujarých a nevázaných večírků, kde alkohol teče proudem a zábava nabírá na obrátkách. Není proto divu, že mnohdy začneme nový rok s mnohem horšími následky, než je silvestrovská kocovina.

Zranění pyrotechnikou

Poranění pyrotechnikou patří na Silvestra k těm nejčastějším, ale také k nejvážnějším. Může k nim dojít špatným zacházením, neopatrností pod vlivem alkoholu, ale také kvůli nízké kvalitě pyrotechnického výrobku. Vážné popáleniny, v horších případech i utržené prsty jsou častými důvody k lékařským výjezdům.

Každoroční lednové výpočty a statistiky mluví jednoznačně, lidé se z nich však málokdy poučí. Nedávná televizní reportáž informovala dokonce o nebezpečnosti pyrotechnických výrobků běžně dostupných na vietnamských tržištích.

Nejohroženější skupinou jsou děti, které často končí v nemocnicích se zraněním obličeje a rukou kvůli špatné manipulaci s pyrotechnikou, někdy vyrobenou podomácku. U dospělých riziko úrazu zvyšuje alkohol. Nezapomeňte proto na zvýšenou opatrnost a čtěte pečlivě návody ke správnému použití těchto výrobků.

Alkohol a jeho následky

Alkohol se často stává příčinou mnoha nepříjemností i úrazů, a to zdaleka nejen na Silvestra. Silvestrovskou noc však mnozí považují za skutečně pravý důvod k alkoholovým orgiím a k opadnutí všech zábran.

Pokud plánujete oslavovat právě takhle, ujistěte se, že bude nablízku někdo, kdo vás bezpečně dopraví domů. Mrazivé počasí a náledí spolu s neschopností udržet rovnováhu je dokonalým předpokladem k úrazu, který vám může začátek roku pěkně znepříjemnit. K dalším nepříjemnostem patří nevolnost, kterou si nadmírou alkoholu přivodíte, výjimkou v tomto čase nejsou ani otravy alkoholem.

Alkohol navíc otupuje smysly do takové míry, že můžete přestat vnímat chlad, v opilosti si sednout na zem, usnout a skončit s omrzlinami nebo i umrznout.

Samostatnou kapitolou je alkohol za volantem. Je až neuvěřitelné, kolik lidí dennodenně usedá za volant pod vlivem alkoholu. Silvestr patří spolu s Velikonocemi a víkendovými diskotékami k těm nejrizikovějším dnům v roce, co se týče jízdy v opilosti.

Půlnoční konflikty

I když se konfliktům ze zásady vyhýbáte, na Silvestra se k nim můžete dostat velice snadno, nečekaně a bez vlastního přičinění. Po půlnoci se proto po ohňostrojovém představení raději ihned vraťte do vnitřních prostor, a nepotulujte se po ulici, kde se můžete stát snadným terčem podnapilých výrostků i nebezpečnějších lidí. Někteří se rádi baví házením rachejtlí a prázdných lahví od alkoholu do kolemjdoucích davů, ale i pod kola jedoucích aut.

Ještě nečekanější konflikt může nastat mezi nejbližšími, přáteli a partnery. Ovlivněni alkoholem, rozjitřeni výjimečným dnem či spíše nocí, jsme schopni nechtíc vyvolat hádku a pokazit si tak nejočekávanější den roku. I to je důvod ke střídmosti v pití alkoholu, abychom do nového roku nevstoupili se smutkem a výčitkami.

Chcete-li si nadcházejícího Silvestra užít a hlavně jej přežít bez úhony, chovejte se tak, abyste se na Nový rok neměli za co stydět. Pijte s mírou, držte se v blízkosti lidí, které znáte, zábavnou pyrotechniku svěřte odborníkům a při chůzi i řízení dávejte pozor na spousty rozbitého skla.

Autor: Veronika Tůmová

Televizní program, který vám zpříjemní svátky
Vánoční zvyky

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Hydronefróza
Onemocnění ledvin a močových cest

Hydronefróza

03.01.2011

Lékařské přístroje se zdokonalují, pravidelné preventivní kontroly se provádějí už na plodu a sleduje se jakákoliv odchylka od normálu. Společně s dokonalejší prenatální diagnosti ...

Vyhřezlá ploténka
Vyhřezlá ploténka

Vyhřezlá ploténka

29.12.2010

Vyhřezlá ploténka je jednou z komplikací dlouhodobého selhávání páteře jako celku. Prakticky každý člověk, zejména po padesátce, trpí určitým stupněm bolesti zad. Vyhřezlá ploténka ...