Nadváha a obezita

Jak zůstat fit o vánočních svátcích

Veronika Tůmová
22.12.2010

Vánoce jsou za dveřmi a předvánoční shon a stres vrcholí. Během pár dnů zabalíme poslední dárky a navaříme nepřeberné množství dobrot, které nesmí chybět na vánoční tabuli. Musí však Vánoce nutně znamenat každoroční boj s přemírou kalorií?

Znovu se přiblížily svátky hojnosti, doba, kdy si mnozí z nás nevázaně užívají přeplněných stolů a berou jako samozřejmost prostý fakt, že nový rok začneme s pěknými pár kily navíc. A kdo se udržel na Vánoce, obvykle to dohoní na Silvestra. Proč si každoročně dobrovolně, bez výčitek svědomí a navíc s chutí, huntujeme zdraví a žaludek?

Vařte a pečte s rozumem

Všichni to známe, každý rok je to téměř stejné. Kila vánočního cukroví, ať je nás doma deset nebo tři. Pečeme spousty druhů a spousty krabic, aby nás nepomluvili příbuzní, abychom snad nakonec “netrpěli nedostatkem“, abychom se zavděčili dětem.

Stejně tak bramborového salátu většinou připravíme takové množství, že bychom mohli pozvat celou ulici a ještě by zbylo. Několik kaprů a hromady řízků, spousty chlebíčků a hlavně tuny sladkostí, zkrátka pravé, nefalšované obžerství. Proč vlastně?

Na dobrotách vánoční tabule bychom si měli pochutnat a jíst je s chutí. Mít vánoční cukroví na stole ještě v březnu, nebo jím plnit popelnice přece musí zakalit všechnu radost, kterou jsme z něj měli při pečení, a tak je to i se vším ostatním.

Použijte lehčí a zdravější suroviny

Je krásné dodržovat tradice, ale je rozhodně zajímavé občas je oživit něčím novým a méně obvyklým. K tomu se mnoho lidí uchyluje právě o Vánocích. Těžký bramborový salát a smažený kapr nevyhovuje každému, a tak bývá nahrazen třeba kuřecími řízky nebo méně tučnou rybou připravenou jen na másle, pro bramborový salát je možné použít jogurt místo majonézy.

Na spoustu zdravějších možností je možné narazit i v receptech na sladkosti. Vyzkoušejte celozrnnou mouku nebo hnědý cukr, sušené ovoce, méně tučných krémů nebo ovesné vločky. Během svátků zkuste jíst s mírou, dejte si např. pár kousků cukroví jen k odpolední kávě, není nutné je denně snídat i svačit a ládovat se jím ještě večer u televize.

Pohyb, sport a čerstvý vzduch

Mráz ani sníh nejsou omluvou pro příliš dlouhé lenošení, kterému se oddáváme ve vánočních dnech volna, obvykle na pohovce před televizí. Nemusíte zrovna denně pořádat výpravy na běžkách, ale aspoň krátká procházka na čerstvém vzduchu vám pročistí mysl a jistě příznivě zapůsobí i na vaše (o vánocích tolik namáhané) trávicí ústrojí. Nezapomeňte, že nejen přebytek jídla a sladkostí, ale i nedostatek pohybu je právě příčinou novoročních přebytečných kil, a zbavit se jich nám může někdy trvat až do léta.

 

Daří se vám i během Vánoc udržet svou váhu, nebo každoročně po novém roce začínáte hubnout?

Autor: Veronika Tůmová

Úrazy na ledu - jak jim předejít?
Vyhřezlá ploténka

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Jak se ubránit přejídání
Zdravá výživa

Jak se ubránit přejídání

28.12.2010

Období mezi vánočními svátky a silvestrem bývá dosti nebezpečné pro naše postavy a žaludky. Lidé si dávají cukroví k snídani, svačině i večeři, dojídají "zbytky" ze svátečního stol ...

Jóga pro děti
Jóga

Jóga pro děti

21.12.2010

„Pojďte, děti – budeme si hrát na zvířátka.“ To je asi první věta, kterou děti uslyší na hodině jógy. Cvičení je prospěšné pro dospělé i pro děti. Rozvíjí nejen fyzickou kondici, a ...