Masáže

Masáže miminek i větších dětí

Lucie Regenermelová
12.01.2011

Masáže jsou vhodné pro všechny děti. Pro zdravé i nemocné. Od kojenců přes batolata, předškoláky, školáky i pro adolescenty. Masáž je pevné, ale jemné hlazení, při kterém nevyvíjíme tlak, a proto nelze masáží ublížit.

S masážemi je dobré začít co nejdříve, děťátko si na ně zvykne a bude je s radostí přijímat. Potřebujete k tomu jen lásku, ruce a základní masážní olej.

Můžete však začít masírovat i později. Tak jako masáže pomáhají dospělým, tak mohou pomoci dětem v jakémkoliv věku.

Masáž miminek a batolat

Masáže kojenců a batolat obsahují protikolikovou masáž a tahy na rozvíjení jemné motoriky. Délka masáže by měla být přibližně 20 minut. Ideální doba, kdy začít s masáží miminka, je po šestinedělí. Proto je vhodný nácvik masáží už v těhotenství, kdy má maminka více času. Po narození miminka může pak v klidu začít co nejdříve, a pomoci tak děťátku i sobě rozvíjet vzájemný vztah a podpořit zdravý vývoj miminka - zdravý spánek, správnou motoriku, dobré trávení. Masáže pozitivně podporují i psychiku, pomáháme jimi batolatům i předškolákům zvládat změny v jejich životě, stres a úzkost.

Malé děti, kojenci i batolata, často potřebují napravit, aby byl včas a správně nasměrován jejich motorický vývoj. Ve velkém množství případů (samozřejmě po konzultaci s pediatrem) toto dostatečně zastoupí masáže, vyhnete se tak rehabilitaci, které se děti mohou bránit.

Masáže školních dětí

Masáže větších dětí navíc obsahují péči o klouby (kotníky, kolena, zápěstí, lokty, ramena), masáž šíje, hlavy, páteře. Délka masáže touto technikou je cca 40 - 60 min. Děti školou povinné jsou mnohem více zatěžované, v současnosti jsou na ně kladeny větší nároky, obzvlášť na jejich psychiku, bývají často nemocné, proto potřebují naši péči a preventivní pomoc.

Účinky dětských masáží

Na psychiku

Když rodiče masírují děti, přináší to radost oběma stranám. Především masáže kojenců jsou určitým druhem nonverbální komunikace, díky hmatovým kontaktům, blízkosti a něze prohlubují vazbu mezi rodiči a dětmi.

Masáže miminek mohou zmírnit nebo dokonce odstranit poporodní traumata - těžký a dlouhý porod, nedonošenost, problémové a rizikové těhotenství. Děti se učí relaxovat, dokážou se lépe zklidnit a soustředit, mnohem lépe usínají. Masírování dokonce může pomoci zvládat rodinné problémy - rozchody, rozvody, úmrtí v rodině.

Masáže pomáhají rozvíjet vazby mezi nervy v mozku – mnohé nervy jinak zůstávají bez vytvoření vazeb, a tím se snižuje kapacita informací ukládajících se v mozku.

Na fyzické zdraví

  • posílení imunity
  • podpora lymfatického systému, správného dýchání, krevního zásobení
  • lepší odolnost vůči nemocem i škodlivým vlivům okolního prostředí
  • vliv na svalstvo - jeho zpevnění nebo uvolnění + lepší koordinace pohybů, správné držení těla, zlepšení jemné motoriky
  • lepší prokrvení všech orgánů a orgánových soustav, prohloubení dýchání, pozitivní vliv na plíce, hrudník
  • trávení – vhodně stimuluje střeva ke správné peristaltice, účinně bojuje s novorozeneckou kolikou, podporuje zažívání i u větších dětí
  • stimulace pokožky
  • posílení hmatu, hebká pokožka, zlepšení stavu problémové či jen vysušené pokožky

Jak provádět dětské masáže

U miminek je důležité vybrat vhodný čas pro masáž. Dítě by nemělo být unavené a hladové, pak by se pro něj masáž mohla stát nepříjemnou záležitosti. Dále je dobré masáž rozložit do celého dne. Například během jednoho přebalování namasírovat bříško, jindy nožičky, po koupání třeba záda atp. Miminko nebo batole by se nemělo masírovat po jídle, když je nemocné nebo když dítě či rodič nejsou dobře naladěni.

Pokud si nejste jisti, zda zvládnete sami své dítě správně namasírovat, navštivte speciální kurzy masáže miminek. Za hodinu, maximálně dvě vás odborník zbaví obav z masáží a naučí vás, jak je zvládat.

Vaše děti určitě masáže ocení a navíc si spolu užijete příjemné chvíle.Autor: Lucie Regenermelová

Jak se vyhnout předvánočnímu stresu?
Televizní program, který vám zpříjemní svátky

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Vyhřezlá ploténka
Vyhřezlá ploténka

Vyhřezlá ploténka

29.12.2010

Vyhřezlá ploténka je jednou z komplikací dlouhodobého selhávání páteře jako celku. Prakticky každý člověk, zejména po padesátce, trpí určitým stupněm bolesti zad. Vyhřezlá ploténka ...

Jóga pro děti
Jóga

Jóga pro děti

21.12.2010

„Pojďte, děti – budeme si hrát na zvířátka.“ To je asi první věta, kterou děti uslyší na hodině jógy. Cvičení je prospěšné pro dospělé i pro děti. Rozvíjí nejen fyzickou kondici, a ...